جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. چرا ناخن هایمان می شکند؟ + راهکارهایی برای پیشگیری از آن
چرا ناخن هایمان می شکند؟ + راهکارهایی برای پیشگیری از آن

چرا ناخن هایمان می شکند؟ + راهکارهایی برای پیشگیری از آن

داشتن ناخن‌ های خشک و شکننده که می ‌شکنند فقط آزاردهنده نیست، بلکه می ‌تواند کاملاً دردناک باشد. شکستن ناخن می تواند بیشتر از یک رویداد ناگوار باشد و ممکن است نشانه ای از یک مشکل بزرگتر باشد. اگر از شکستگی ناخن رنج می ‌برید، تغییراتی در سبک زندگی وجود دارد که می‌ تواند به ناخن ‌های شما کمک کند تا به حالتی سالم، صاف و محکم برگردند. در این مقاله، به مواردی اشاره می کنیم که دلایل شکننده بودن ناخن را بررسی می کند. سپس راهکارهایی را که به تقویت ناخن ها کمک می کند، ارائه می دهیم.

 

ناخن ها از چه چیزی ساخته شده اند؟

ناخن های دست و پا، از سلول های پوستی ساخته شده اند. ساختارهایی که از سلول های پوستی ساخته می شوند، زائده های پوستی نامیده می شوند. موها نیز زائده پوستی هستند. بخشی که ما آن را ناخن می نامیم، به عنوان صفحه ناخن شناخته می شود. صفحه ناخن بیشتر از ماده سختی به نام کراتین ساخته شده است. ضخامت آن حدود نیم میلی متر و کمی خمیده است

ناخن محکم به بستر ناخن زیرین آن چسبیده است.  در ناخن و بستر ناخن نوک انگشت یا پا، جایی که انتهای ناخن بیرون می ‌آید، از هم جدا می‌ شوند.  توسط چین های جانبی ناخن در سمت چپ و راست آن احاطه می شود. پوستی که در انتهای پایینی ناخن قرار دارد، چین پروگزیمال ناخن نامیده می شود. لایه نازکی از پوست به نام کوتیکول روی ناخن رشد می کند. ناخن های سالم صاف و با رنگ ثابت به نظر می رسند. اگر نگران هر گونه تغییر در ناخن خود هستید، با پزشک مشورت کنید.

 

دلایلی که منجر به شکننده بودن ناخن می شود

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند در شکننده بودن ناخن مؤثر باشد، عواملی همچون:

 

رطوبت خیلی کم

هنگامی که ناخن های فردی سفت و شکننده است، این نشان می دهد که ناخن ها رطوبت کافی ندارند. خیس شدن و خشک شدن مکرر ناخن ها در اثر فعالیت هایی مانند شستن مکرر دست یا شستن ظروف بدون استفاده از دستکش، می تواند رطوبت را از ناخن ها بگیرد. همچنین افراد در محیط ‌های گرم و خشک یا در ماه‌ های سرد زمستان بیشتر دچار خشکی ناخن می ‌شوند.

 

رطوبت بیش از حد

ناخن های نرم و شکننده زمانی ایجاد می شوند که ناخن ها رطوبت بیش از حد داشته باشند. این می تواند در نتیجه استفاده بیش از حد از مرطوب کننده روی دست ها اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است نتیجه استفاده از مواد شیمیایی خشن مانند استون برای پاک کردن لاک ناخن باشد.

 

جویدن ناخن

چه به خاطر تمرکز کردن، عصبی بودن یا بی حوصلگی این کار را انجام دهید، در هر صورت جویدن ناخن ها نه تنها باعث شکستن راحت تر آن ها می شود، بلکه شما را نیز در معرض عفونت ها قرار می دهد. به دنبال جویدن ناخن، بزاق که یک آنزیم گوارشی است و برای تجزیه مواد غذایی است، ناخن ها و پوست کوتیکول را حل می کند و آنها را ضعیف و شکننده می کند. در چنین وضعیتی، قارچ، مخمر و باکتری‌ ها می‌ توانند از طریق ناحیه اطراف ناخن ‌ها نفوذ کرده و باعث عفونت شوند.

 

کمبود آهن

ناخن‌ های مقعر یا فرورفته (به شکل فرورفتگی قاشق) می ‌تواند ناشی از سطح کم آهن یا کم خونی باشد. این به خاطر این است که آهن به شکل گیری هموگلوبین، مولکولی که گلبول های قرمز پر از اکسیژن تازه را به ماتریکس ناخن شما منتقل می کند، کمک می کند. بدون آن، رشد ناخن شما متوقف می شود.

 

کمبود ویتامین B

ممکن است فکر کنید مکمل‌ های زیبایی بی‌ اثر هستند، اما شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه، ویتامین B به ‌عنوان تقویت ‌کننده مو و ناخن شناخته می شود. مطالعه‌ای که در مجله Cosmetic Dermatology منتشر شد، نشان داد که مصرف روزانه 2.5 میلی‌گرم ویتامین B باعث بهبود استحکام ناخن و کاهش شکنندگی بعد از 6 تا 9 ماه می ‌شود. در حالی که کمبود پروتئین علت نادر شکنندگی ناخن است، اگر ناخن ‌های شما از نوک دچار شکستگی می شود یا برآمدگی ‌های طولی نشان می‌ دهند (هر دو نشانه شکنندگی)، نشانه کمبود ویتامین B است. این نشان می دهد که مصرف ویتامین B می تواند به جلوگیری یا رفع این مشکل کمک کند.

 

استفاده از کرم دست فقط در نوبت صبح

واقعیت این است که هر بار که دستان خود را می شویید، باید کرم دست را دوباره استفاده کنید. به این دلیل که، آب پوست شما را خشک می کند و اگر پوست در کوتیکول و زیر آن خشک است، ماتریکس زیرین ناخن نیز خشک است. این بدان معناست که ناخنی که ایجاد می کند، مستعد شکافتن، شکستن و ترک خوردن است.

 

استفاده بیش از حد از ضد عفونی کننده دست

دقیقاً مانند شستن مکرر دست ‌ها که می ‌تواند باعث شکنندگی ناخن‌ ها شود، استفاده مداوم از ضد عفونی‌کننده دست نیز به دلیل غلظت بالای الکل خشک‌ کننده آن می‌ تواند باعث شکنندگی ناخن شود.

 

باقی ماندن لاک بر روی ناخن برای مدت طولانی

همه لاک ‌های ناخن حاوی مواد خشک ‌کننده ‌ای هستند که رطوبت را از صفحه ناخن می‌ گیرند و آن را ضعیف می‌ کنند. این اثر خشک کردن پس از سفت شدن لاک متوقف نمی ‌شود. حتی لاک‌ هایی که به عنوان لاک های غیر سمی شناخته می شوند و فاقد حلال تولوئن و نرم‌کننده دی‌ بوتیل فتالات هستند، می ‌توانند ناخن‌ ها را خشک نگه دارند.

 

سندرم رینود (Raynaud’s Syndrome)

سندرم رینود، وضعیتی است که رگ های خونی را تحت تأثیر قرار می دهد و دست ها و پاهای شما را از دریافت خون کافی باز می دارد. این امر باعث می شود که ناخن های شما نتوانند آنچه را که برای سالم ماندن نیاز دارند، داشته باشند. ناخن های شکننده، یکی از علائم شایع سندرم رینود است.

 

درمان سرطان

ناخن های شکننده می تواند یکی از عوارض جانبی برخی درمان های سرطان مانند شیمی درمانی باشد. خشکی پوست و ناخن شایع است. آنها ممکن است نازک شوند، به راحتی بشکنند و کندتر از حد معمول رشد کنند.

 

عدم وجود مواد مغذی کافی

ناخن های شکننده می تواند به این معنی باشد که ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را دریافت نمی کنید. به عنوان مثال، سطوح پایین کلسیم (هیپوکلسمی) می تواند باعث پوسته پوسته شدن پوست، خشکی مو و ناخن های شکننده همراه با گرفتگی عضلات شود.

 

اختلال تیروئید

این عارضه باعث می‌ شود تا بدن فرد، هورمون ‌های خیلی زیاد یا خیلی کم تولید کند. وقتی این اتفاق می افتد، می تواند بر جذب مواد معدنی بدن تأثیر بگذارد. در نتیجه، ناخن های فرد ممکن است به راحتی از محل خود جدا شود.

 

سن

سن می تواند بر استحکام ناخن های فرد تأثیر بگذارد. ناخن ها به طور طبیعی و با گذشت زمان از استحکامشان کاسته می شود که این می تواند باعث شکستن راحت تر آنها شود.

 

راهکارهایی که به جلوگیری و یا رفع شکنندگی ناخن کمک می کند

مواردی وجود دارد که می تواند به بازگشت و یا حفظ سلامت ناخن هایتان کمک کند، از جمله:

 

رژیم غذایی خود را بهبود بخشید و مصرف بیوتین را افزایش دهید

مانند ظاهر بیرونی ما-از شفافیت پوست گرفته تا براق بودن موهایمان، سلامت ناخن ها با مواد مغذی که به بدنمان وارد می شود، شروع می گردد. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و همچنین افزایش مصرف بیوتین، بهترین گزینه برای کمک به تقویت ناخن های شما است. بیوتین یک ویتامین B است که در انواع غذاها یافت می شود. بیشترین میزان بیوتین در پروتئین های حیوانی مانند تخم مرغ، مرغ و ماهی قزل آلا یافت می شود.

با این حال، می‌ توانید بیوتین را در غذاهای گیاهی مانند آجیل، دانه‌ ها، اسفناج و سیب ‌زمینی شیرین نیز مصرف کنید. اگرچه مکمل های مختلفی برای تأمین ویتامین های مورد نیاز بدن وجود دارد، اما در درجه اول توصیه می شود که هر ویتامین و مواد معدنی را به طور طبیعی از رژیم غذایی خود دریافت کنید. به این دلیل که بدن شما آنها را از رژیم غذایی، بهتر از مکمل ها جذب می کند.

 

در صورت لزوم، مولتی ویتامین مصرف کنید

در حالی که مکمل های بیوتین این روزها به عنوان یک مکمل محبوب و رایج شناخته می شود، اما دیگر توسط متخصصان به عنوان بهترین گزینه پیش رو دیده نمی شود. اگرچه متخصصان پوست، بیوتین را به عنوان یک درمان بدون نسخه برای کمک به تقویت ناخن‌ ها توصیه می ‌کردند، اما یک هشدار FDA در سال 2017 تأکید کرد که بیوتین می ‌تواند در آزمایش‌ های آزمایشگاهی تداخل ایجاد کند، بنابراین دیگر مصرف مکمل بیوتین به صورت روتین را توصیه نمی‌ شود. متخصصان بر این باورند که بیشتر بر روی یک رژیم غذایی متعادل تمرکز کنید.

 

ویتامین های ناخن

 

با این حال، اگر کمبود بیوتین دارید، مصرف بیوتین می تواند به تقویت و تغذیه ناخن ها کمک کند. علائم کمبود بیوتین می تواند شامل ریزش مو، خشکی پوست و پوسته پوسته شدن آن، بثورات پوستی در اطراف دهان، چشم ها و بینی و شکننده شدن ناخن های دست باشد. ثابت شده است که بیوتین به تقویت ناخن های شکننده کمک می کند که به نوبه خود می تواند به رشد آنها کمک کند. اما به طور کلی، توصیه می شود که برای دریافت مواد مغذی خود، غذاهای واقعی و غنی از ویتامین را در اولویت قرار دهید.

 

از دستکاری کردن ناخن هایتان و اطراف آن پرهیز کنید

بهتر است وقتی ناخن ‌هایتان می‌ شکنند یا لاکتان در حال کنده شدن است، انگشتانتان را به حال خود رها کنید. در چنین شرایطی، سعی کنید یک تقویت‌ کننده یا سرم مبتنی بر کراتین را در دسترس داشته باشید و هر زمان که متوجه آسیب شدید، از آن استفاده کنید. عادت کندن پوست اطراف ناخن و یا خود ناخن را کنار بگذارید. اگر بر روی ناخن های ژله ای یا شیب دار خود، ناخن مصنوعی دارید، از کندن آن خودداری کنید. این نه تنها دردناک است، بلکه می تواند به ناخن های شما آسیب برساند.

در مواقع ضروری و برای جدا کردن ایمن ناخن مصنوعی، باید آنها را به مدت کوتاهی در محلول استون خیس کنید. اگرچه محلول استون می ‌تواند ناخن‌ های شما را خشک کند، اما به اندازه کندن آن، به ناخن ‌های شما آسیب نمی ‌زند. همچنین می‌ توانید استفاده از ناخن‌ های مصنوعی را تنها برای موقعیت ‌های خاص در نظر بگیرید تا در این بین ناخن‌ هایتان بهبود یابد.

 

ناخن هایتان را مرطوب نگه دارید

کاری که می ‌توانید برای جلوگیری از شکستن ناخن هایتان انجام دهید این است که دست ‌ها و ناخن ‌هایتان را به خوبی مرطوب نگه دارید. وقتی صفحات ناخن به خوبی مرطوب شده اند، ناخن های سالم تری رشد می کنند و به جای شکستن، خم می شوند. دست ‌های مرطوب نه تنها باعث رشد سالم ناخن ‌ها می ‌شوند، بلکه باعث می ‌شوند تا دست ‌ها و ناخن ‌هایتان نیز احساس بهتری داشته باشند. از این رو، استفاده منظم از لوسیون می تواند به جلوگیری از علائم پیری در دست ها نیز کمک کند.

به طور کلی برای مرطوب نگه داشتن دست ‌ها و ناخن ‌ها، روغن کوتیکول، کرم کوتیکول و لوسیون دست همه گزینه‌ های عالی برای مرطوب نگه داشتن ناخن هستند. روغن کوتیکول، یکی از بهترین چیزهایی است که می توانید روی ناخن های خود استفاده کنید. نه تنها انعطاف پذیری ناخن را افزایش می دهد، بلکه اگر ناخن خود را با لاک یا ژل پوشانده اید، می تواند آن را مقاوم تر کند. توصیه می شود که این محصول را هر چند وقت یک بار که می خواهید، با هدف حداقل یک بار در روز استفاده کنید.

 

ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید

کوتاه نگه داشتن ناخن ها می تواند از گیر افتادن و در نهایت شکستن آنها جلوگیری کند، اما حتی شکل ناخن های شما نیز می تواند احتمال آسیب دیدن آن ها را کاهش دهد. اگر تا به حال ناخن های مربعی داشته اید، احتمالاً گوشه ای شکسته یا پارگی کنار ناخن خود را تجربه کرده اید. ناخن های گرد این مشکلات را بسیار کمتر تجربه می کنند. آنها را آنقدر کوتاه نکنید که دردناک باشند.

ناخن هایتان را به اندازه ای کوتاه نگه دارید تا بتوانید آنها را به شکل بیضی یا گرد در آورید. همانطور که ناخن های خود را به شکل دلخواه در می آورید، با حرکت آهسته و کنترل شده سوهان بزنید. همچنین باید به نوع سوهان ناخنی که استفاده می کنید، توجه کنید. زبری بیش از حد می تواند باعث باز شدن کوتیکول و آسیب پذیرتر شدن آن شود. پس در سوهان کشیدن ناخن هایتان، احتیاط لازم را به خرج دهید.

 

به ناخن های خود استراحت دهید

اگر متوجه شدید که ناخن هایتان خشک یا شکننده می شوند، ممکن است زمان سم زدایی آن فرا رسیده باشد. به ناخن های خود استراحت دهید تا به آنها زمانی برای بهبودی بدهید. شاید شنیده باشید که باید به ناخن هایتان اجازه تنفس بدهید. در حالی که ناخن های شما واقعاً نفس نمی کشند، عدم استفاده از لاک برای مدتی می تواند برای سلامت ناخن هایتان مفید باشد. اگر دائماً لاک ناخن را با لاک پاک‌کن استون پاک می ‌کنید، می ‌تواند منجر به لایه ‌برداری، خشک شدن و شکنندگی آن ها شود. ماندن لاک ناخن برای مدت طولانی می تواند منجر به دانه بندی کراتین و تغییر رنگ ناخن شود.

 

جمع بندی

خشک یا مرطوب بودن بیش از حد ناخن ها معمولاً باعث شکننده شدن آنها می شود. در موارد کمتر شایع، کم خونی یا مشکلات تیروئید ممکن است از دلایل آسیب پذیر شدن ناخن باشد. همچنین، با افزایش سن، احتمال ابتلا به ناخن های شکننده در افراد بیشتر می شود. فرد می تواند اقداماتی را برای جلوگیری از شکنندگی ناخن ها انجام دهد، مانند پوشیدن دستکش هنگام تمیز کردن یا شستن ظرف، مراقبت مناسب از ناخن و دریافت پروتئین و دیگر مواد ضروری به اندازه کافی در رژیم غذایی. به این موضوع توجه داشته باشید که اگر فقط ناخن های دست شکافته یا شکننده ولی همچنان ناخن های پا محکم باشند، ممکن است یک عامل یا شرایط خارجی، علت آن باشد.

 

سؤالات متداول

  1. اگر ناخن های شکننده دارید، نشانه کمبود کدام ویتامین است؟

ناخن‌های شکننده معمولاً در نتیجه عوامل خارجی مانند استفاده از محصولات خشک‌کننده ناخن ایجاد می ‌شوند، با این حال، گاهی اوقات ممکن است به دلیل کم خونی باشد.

 

  1. آیا هنگام انجام مانیکور باید کوتیکول های خود را کوتاه کنید؟

توصیه می شود که از کوتاه کردن کوتیکول صرف نظر کنید. به این دلیل که، کوتیکول‌ ها به محافظت از ناخن‌ های شما در برابر عفونت کمک می ‌کنند و این زمانی که جدا می شود، دیگر خاصیت محافظ بودن آن از بین می ‌رود. در عوض، سعی کنید به آرامی کوتیکول‌های خود را با یک ابزار مانیکور به عقب برانید.

 

  1. چگونه می توانید از شکستن ناخن ها پس از ژلیش یا دیگر خدمات زیبایی ناخن جلوگیری کنید؟

حذف پوشش ناخن توسط یک متخصص ناخن، اولین قدم برای جلوگیری از شکستن آن است. اگر در حین برداشتن ژلیش یا ناخن کاشت، یک لایه از ناخن نیز خراشیده شود، ناخن ‌های شما نازک می ‌شوند و بیشتر مستعد شکستن می‌ شوند. برای رفع این مشکل، شما باید روزانه از روغن طبیعی مانند روغن کوتیکول یا لوسیون روی ناخن های خود استفاده کنید تا روند بهبودی را تحریک کنید. همچنین می‌ توانید تا زمانی که ناخن ‌هایتان ترمیم نشده اند، از لاک معمولی استفاده کنید.

 

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.

این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.

به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.

جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت

غیرحضوری آن را انجام دهند. وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های

تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان

می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی دکتر و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان

مختلف دسترسی داشته باشند.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید