جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. بهترین روش درمان منافذ باز پوست چیست؟
بهترین روش درمان منافذ باز پوست چیست؟

بهترین روش درمان منافذ باز پوست چیست؟

پوست شما پوشیده از منافذ است. این سوراخ  های ریز همه جا هستند: پوست صورت، بازوها، پاها و هر جای دیگری از بدن. منافذ یک عملکرد مهم را انجام می دهند. آنها اجازه می دهند عرق و چربی از پوست شما خارج شود و شما را خنک کرده و پوست شما را سالم نگه می دارد. اگرچه منافذ مهم هستند، اما برخی از افراد از ظاهر آنها متنفرند، به خصوص در مناطقی از بدن که بیشتر به نظر می رسند، مانند بینی و پیشانی. هیچ راهی و هیچ دلیلی  برای بستن کامل منافذ وجود ندارد. اما راه هایی وجود دارد که آنها را کمتر بر روی پوست شما نشان می دهد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا روش ‌های ایمن و مؤثر برای مراقبت از منافذ پوست را بیابید تا پوستتان به بهترین شکل ظاهر شود.

 

دلایلی که در بزرگ بودن منافذ باز پوست تأثیر می گذارد

علل کشیده شدن منافذ پوست می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. ممکن است یک فرد چند فاکتور متفاوت در ظاهر منافذش داشته باشد. این شامل:

 

ژنتیک

ژنتیک ممکن است در تعیین اندازه منافذ یک فرد نقش داشته باشد. برخی از افراد به دلیل نوع پوست و ویژگی های پوستی که دارند، به طور طبیعی منافذ بزرگتری روی بینی خود دارند.

 

پوست چرب

افرادی که پوست چرب دارند، معمولاً چربی اضافی از منافذ خود تولید می کنند. چربی اضافی، منافذ را می بندد و آنها را بیشتر به چشم می آورد. علاوه بر این، تولید بیش از حد چربی ممکن است منافذ را بزرگ تر کند.

 

پوست خشک

افراد با انواع پوست خشک نیز ممکن است دارای منافذ پوستی بزرگ باشند. این به این دلیل است که بدن تمایل دارد با تولید چربی بیشتر به پوست خشک واکنش نشان دهد.

 

عدم لایه برداری

لایه برداری منظم به از بین بردن تجمع سلول های مرده پوست، آلودگی و چربی کمک می کند. عدم لایه برداری ممکن است باعث بزرگ تر شدن منافذ و ایجاد ظاهری ناخوشایند شود.

 

گرما و رطوبت

محیط ‌های گرم و مرطوب ممکن است منافذ را بیشتر از محیط‌ های خنک ‌تر و خشک ‌تر باز کنند. این ممکن است منافذ را بیشتر نمایان کند.

 

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند به پوست آسیب برساند، به خصوص اگر فردی از ضد آفتاب استفاده نکند. آسیب پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش ممکن است سلول های پوست را پیر کند، در نتیجه به کلاژن موجود در پوست آسیب می رساند و منافذ را بزرگ تر نشان می دهد.

 

مراقبت ضعیف از پوست

افرادی که مراقبت منظم از پوست ندارند، ممکن است بیشتر در معرض تجمع چربی، باکتری یا سلول های مرده پوست در منافذ خود باشند. در نتیجه وجود این آلودگی ها، منجر به بزرگ تر شدن منافذ پوست می شود.

 

آکنه

شرایطی مانند آکنه زمانی رخ می دهد که سلول های مرده پوست و چربی پوست، فولیکول های مو را مسدود می کند. این می تواند منجر به بزرگ تر به نظر رسیدن منافذ پوست شود. یافتن راه هایی برای کنترل آکنه ممکن است به جلوگیری از مسدود شدن منافذ کمک کند.

 

هورمون ها

هورمون ها، نقش مهمی در ترشح سبوم دارند، زیرا غدد تولید کننده آن را تحریک می کنند. زمانی که هورمون ها در نوسان هستند، میزان سبوم تولیدی پوست نیز تغییر می کند. تولید سبوم بیش از حد می تواند منجر به مسدود شدن منافذ شود و آنها را بزرگتر نشان دهد.

 

سن

با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد که این باعث کشیده شدن و افتادگی پوست می شود و منافذ را بزرگتر نشان می دهد. همچنین با افزایش سن، پوست شما ضخیم می ‌شود و باعث می ‌شود تا سلول ‌های کوچک پوست در اطراف منافذ شما جمع شوند و منافذ را بزرگتر نشان دهند.

 

رژیم غذایی

رژیم غذایی همچنین در سلامت کلی نقش دارد و ممکن است بر سلامت پوست تأثیر بگذارد. اطمینان از اینکه بدن مواد مغذی کافی دریافت می کند، ممکن است به سلامت پوست نیز کمک کند. برخی از عدم تحمل های غذایی و آلرژی نیز ممکن است بر سلامت پوست تأثیر بگذارد.

 

راهکارهایی که به کاهش منافذ باز پوست کمک می کند

توصیه های زیادی در مورد چگونگی کوچک کردن منافذ به طور طبیعی وجود دارد. درست است که قرار دادن یک تکه یخ یا یک غلتک سرد مخصوص پوست روی صورت کمک می کند. اما اثر سفت کنندگی آن تنها چند دقیقه طول می کشد و پس از گرم شدن پوست کاهش می یابد. چنین روش هایی مطابق با تحقیقات انجام شده، درمان های اصولی برای کاهش اندازه منافذ نیستند. اما راهکارهایی وجود دارد که به حداقل رساندن منافذ برجسته پیشنهاد می شود، این ها عبارت است از:

 

محصولات مراقبت از پوست

محصولات مراقبت از پوست خود را ارزیابی کنید

ممکن است زمان آن رسیده باشد که محصولات مراقبت از پوست را که به طور منظم استفاده می کنید، تغییر دهید. اگر از محصولاتی استفاده می کنید که برای پاکسازی سبوم اضافی و آکنه طراحی شده اند، ممکن است علیه خودتان کار کنید. به این دلیل که استفاده کوتاه مدت از این محصولات خوب است، اما در واقع می توانند با استفاده طولانی مدت پوست شما را تحریک کنند. این محصولات به مواد فعالی مانند اسید سالیسیلیک برای حذف لایه های بالایی پوست شما متکی هستند.

این یک اثر خشک کننده ایجاد می کند و باعث می شود تا منافذ شما کوچکتر به نظر برسند. اما اگر پوست شما بیش از حد خشک شود، غدد چربی تولید سبوم را افزایش می دهند تا رطوبت از دست رفته را جبران کنند. این شما را به پوست چرب برمی گرداند. همچنین مطمئن شوید که تمام محصولات شما غیر کومدون زا هستند. یعنی بر پایه آب هستند. محصولات کومدوژنیک یا روغنی مخصوصاً اگر پوست چرب دارید، ممنوع است. روغن بیش از حد می تواند منجر به منافذ بزرگ شود.

 

صورت خود را پاک کنید

بهترین انواع پاک کننده ها بدون اینکه رطوبت پوست شما را کاملاً از بین ببرند، از شر آلودگی و چربی اضافی خلاص می شوند. برای منافذ بزرگ مربوط به پوست چرب، به دنبال یک پاک کننده مبتنی بر ژل باشید. پوست های معمولی تا خشک می توانند از پاک کننده های کرمی بهره مند شوند. مهم نیست که چه نوع پوستی دارید، از پاک کننده هایی که حاوی صابون یا مواد پاک کننده هستند، اجتناب کنید. این ها می توانند منافذ را بزرگتر نشان دهند. حتی بهترین پاک کننده ها هم اگر به درستی استفاده نشوند، برای شما مفید نیستند، استفاده اصولی از یک پاک کننده به شرح زیر است:

 

  • ابتدا صورت خود را با آب گرم ولرم خیس کنید.
  • پاک کننده را به صورت دایره ای دور تمام صورت و گردن خود به مدت حداقل 30 تا 60 ثانیه ماساژ دهید.
  • سپس به طور کامل صورت خود را بشویید و به آرامی خشک کنید.
  • این روند را هر صبح و شب تکرار کنید تا پوست خود را متعادل کرده و منافذ پوست را در سلامت کامل نگه دارید.

 

با AHA یا BHA پوست خود را لایه برداری کنید

متخصصان پوست توصیه می کنند که فقط یک تا دو بار در هفته پوست خود را لایه برداری کنید. لایه برداری، به خلاص شدن از شر پوسته های اضافی که می تواند منافذ شما را مسدود کند، خلاص می شود. البته توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر آکنه دارید، از لایه برداری پوست خود صرف نظر کنید تا جوش هایتان تحریک نشود. اگر می توانید، لایه بردارهای حاوی آلفا هیدروکسی اسید (AHA) یا بتا هیدروکسی اسید (BHA) را انتخاب کنید. BHA ها به عنوان اسیدهای سالیسیلیک نیز شناخته می شوند و اگر به آسپرین حساسیت دارید، نباید از آنها استفاده کنید. اگرچه هر دو ماده می توانند مزایای لایه برداری شما را به حداکثر برسانند، BHA ها همچنین می توانند برای درمان آکنه به عمق منافذ نفوذ کنند.

 

از مرطوب کننده برای هیدراتاسیون متعادل پوست استفاده کنید

یکی از رایج ‌ترین اشتباهاتی که افراد دارای پوست چرب مرتکب می ‌شوند این است که از مرطوب ‌کننده استفاده نمی‌ کنند، زیرا می‌ ترسند چربی بیشتری به صورتشان اضافه کند. محصولات مرطوب کننده در واقع به سبوم طبیعی شما کمک می کنند تا به لایه های عمیق تر پوست شما نفوذ کند. این نه تنها ظاهر چرب شده‌ی پوست را کاهش می دهد، بلکه به حالت موثر پوست شما نیز کمک می کند. بدون آن، پوست شما می تواند حتی چربی بیشتری تولید کند. وقتی صحبت از منافذ بزرگ پوست می شود، نکته کلیدی انتخاب یک مرطوب کننده سبک و مبتنی بر آب است.

 

از ماسک خاک رس استفاده کنید

یک راه سریع برای کاهش التهاب و ظاهر جای زخم آکنه، استفاده از ماسک خاک رس است. در یک کارآزمایی بالینی، زمانی که شرکت کنندگان فقط دو بار در هفته از ماسک خاک رس مخلوط با روغن جوجوبا استفاده کردند، ظاهر ضایعات آکنه تا 54 درصد کاهش یافت. ماسک‌ های خاک رس با خشک کردن سبوم زیر منافذ شما و همچنین چسبیدن به ناخالصی ‌ها و بیرون کشیدن آنها با خشک شدن ماسک، منافذ را به حداقل می ‌رسانند. ماسک خاک رس را دو تا سه بار در هفته به عنوان بخشی از روتین پاکسازی صورت خود امتحان کنید.

 

هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید

استفاده از کرم ضد آفتاب برای همه ضروری است، بنابراین اجازه ندهید پوست چرب مانع شما شود. آسیب آفتاب نه تنها خطر سرطان و چین و چروک در درازمدت شما را افزایش می دهد، بلکه می تواند پوست شما را خشک کرده و منافذ شما را بزرگتر نشان دهد. از محصولی با SPF حداقل 30 استفاده کنید. باید حداقل 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از آن استفاده کنید. همچنین می ‌توانید مرطوب‌کننده‌ ها و فونداسیون‌ هایی را انتخاب کنید که حاوی SPF هستند.

 

با آرایش نخوابید

به خواب رفتن با آرایش برای پوست شما مضر است. هنگامی که مواد آرایشی یک شب بر روی پوست شما باقی می مانند، می توانند با خاک، روغن و باکتری های باقی مانده از روز ترکیب شوند و منافذ شما را مسدود کنند. این می تواند روز بعد که از خواب بیدار می شوید، بزرگتر به نظر برسند. به همین دلیل مهم است که شب ‌ها قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید، مهم نیست چقدر خسته هستید یا چقدر دیر به خانه می ‌رسید. در هر صورت باید با پوست تمیز بخوابید.

 

از اسنشیال اویل ها می توانید استفاده کنید

استفاده از اسنشیال اویل ها به عنوان یک درمان خانگی این روزها رایج است، اما در مورد کوچک شدن منافذ، ممکن است شواهدی وجود داشته باشد که آن را تأیید کند. نشان داده شده است که اسنشیال اویل هایی با خاصیت ضد التهابی مانند روغن میخک و پوست دارچین باکتری ها را از پوست شما دفع می کنند. آنها همچنین ممکن است پوستی متعادل و به طور بالقوه منافذی کوچکتر به شما بدهند. قبل از استفاده، روغن ماده فعال خود را با یک روغن حامل ملایم مانند روغن بادام یا روغن جوجوبا قبل از استفاده از آن به صورت خود مخلوط کنید. این مخلوط را بیش از چند دقیقه روی پوست خود قرار ندهید و سپس مطمئن شوید که صورت خود را خشک کنید. البته توجه داشته باشید که استفاده از این نوع روغن ها ممکن است به برای هر پوستی سازگار نباشد. از این رو قبل از استفاده باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

در مورد داروهای تجویزی بپرسید

اگر محصولات بدون نسخه مؤثر نیستند، به متخصص پوست مراجعه کنید. یک متخصص پوست می ‌تواند محصولات رتینوئید قوی ‌تری مانند Retin-A (ترتینوئین) را تجویز کند که قوی ‌تر از گزینه‌ های بدون نسخه است. برای بیمارانی که نگران آکنه فعال هستند، می توانیم داروهای خوراکی مانند Accutane (ایزوترتینوئین) یا اسپیرونولاکتون را برای درمان آن تجویز کنیم. این داروها تولید روغن را کاهش می دهند که ظاهر منافذ را کاهش می دهد.

 

جمع بندی

محصولات و درمان ‌های خانگی زیادی وجود دارد که ادعا می ‌کنند منافذ شما را کوچکتر نشان می ‌دهند. کلید یافتن آنچه برای شما کار می کند ممکن است به این بستگی داشته باشد که بفهمید چه چیزی باعث بزرگ شدن منافذ شما می شود. آیا پوست چرب است؟ عرق؟ پوستی که نیاز به لایه برداری دارد؟ شاید فقط ژنتیک باشد! برخی از درمان ‌ها بهتر از سایرین کار می‌ کنند، بنابراین کمی آزمایش کنید تا زمانی که آنچه برای شما مفید است را بیابید. هر چیزی که باعث بزرگ شدن منافذ شما می شود، به یاد داشته باشید که داشتن منافذ و تولید عرق هر دو کاملا! طبیعی و برای عملکرد بدن شما ضروری هستند. آنها نشانه هایی هستند که نشان می دهد بدن شما همانطور که باید کار می کند. اما در مواردی که منافذ شما غیر عادی به نظر می رسند، این نشان دهنده آن است که باید بیشتر مراقب پوست خود باشید.

 

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.

این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.

به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.

جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت

غیرحضوری آن را انجام دهند. وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های

تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان

می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی دکتر و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان

مختلف دسترسی داشته باشند.

 

سؤالات متداول

چه عواملی در بزرگ شدن منافذ پوست تأثیر می گذارد؟

ژنتیک، پوست چرب، پوست خشک، افزایش سن، نوسانات هورمونی، رژیم غذایی نادرست، عدم لایه برداری پوست

چگونه می توان به کوچک تر کردن منافذ پوست کمک کرد؟

محصولات پوستی مناسب را انتخاب و استفاده کنید، پوست خود را تمیز نگه دارید، از مرطوب کننده برای حفظ هیدراتاسیون پوست خود استفاده کنید، قبل از خواب، اگر آرایش دارید، آن را پاک کنید، هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید، متناسب با نوع پوست خود می توانید از ماسک خاک رس استفاده کنید.

کدام یک از اسنشیال اویل ها در کوچک کردن منافذ باز پوست نقش دارند؟

روغن میخک و روغن پوست دارچین

از کدام لایه بردارها برای کوچکتر کردن منافذ باز پوست می تواند استفاده کرد؟

لایه بردارهای حاوی آلفا هیدروکسی اسید (AHA) یا بتا هیدروکسی اسید (BHA)

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید