جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. کربوکسی تراپی چیست و چه کاربردی دارد؟
کربوکسی تراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

کربوکسی تراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

کربوکسی تراپی یکی از جدیدترین روش های درمانی است که اولین بار در دهه 90 در فرانسه معرفی شد. اثربخشی این روش درمانی قابل توجه بوده است که در حال حاضر توسط بهترین متخصصان پوست در سراسر جهان استفاده می شود. در این روش برای جوانسازی پوست، دی اکسید کربن مستقیماً به زیر پوست تزریق می شود. این عمل را می توان در هر نقطه از بدن از جمله صورت، گردن، بازوها، باسن و پاها انجام داد. گاز دی اکسید کربن را حتی می توان به نواحی ظریف یا پوست نازک مانند اطراف چشم تزریق کرد. این درمان برای کاهش چربی و سلولیت، افتادگی پوست، اسکار آکنه، خطوط و چین و چروک و حتی گودی استفاده می شود.

اما ممکن است تعجب کنید که چرا این درمان غیر تهاجمی در نظر گرفته می شود؟

بدن ما به طور طبیعی دی اکسید کربن تولید می کند. بنابراین، مهم نیست که چند دوز از این ماده به بدن تزریق شود. می توان مطمئن بود که بدن نسبت به این ماده خارجی واکنش بدی نشان نمی دهد و آن را به خوبی می پذیرد. بنابراین درمان از این طریق برای طیف وسیعی از افراد، با نتایج موثر و حداقل عوارض امکان پذیر است.

تاریخچه کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یا درمان با دی اکسید کربن (CDT) تکنیک جدیدی در پزشکی نیست. این روش در دهه 1930 در فرانسه ابداع شد. فرانسوی ها کشف کرده بودند که حمام کردن یا شنا کردن در آبی که درصد بالایی از گاز دی اکسید کربن دارد، زخم ها و آسیب های پوستی را سریع تر التیام می بخشد.

در دهه 1950، جراحان قلب از کربوکسی تراپی برای درمان بیماری های عروقی ناشی از مشکلات جریان خون به بافت ها یا تجمع چربی در شریان ها استفاده کردند. سرانجام در سال 1995 کربوکسی تراپی جای خود را در بین روش های زیبایی و جوانسازی پوست باز کرد و به سرعت به یکی از رایج ترین روش ها در این زمینه تبدیل شد. کاربردهای اصلی این روش در گذشته شامل حذف چربی های موضعی و جوانسازی پوست بود.

کربوکسی تراپی به تدریج برای بهبود انعطاف پذیری یا کشسانی، بهبود جریان خون در بافت پوست، از بین بردن چین و چروک و افزایش تولید کلاژن مورد استفاده قرار گرفت.

کربوکسی تراپی چگونه کار می کند؟

همانطور که گفته شد در این روش بسته به ناحیه تحت درمان، مقداری دی اکسید کربن به بدن تزریق می شود. اگرچه این ماده به طور طبیعی توسط سلول های بدن تولید می شود، اما زمانی که مقدار آن بیش از حد طبیعی شود؛ بدن را وادار به واکنش می کند.

هنگامی که این ماده وارد بدن می شود، سیستم گردش خون در ناحیه تحت درمان تحریک خواهد شد. بدن این وضعیت جدید را کمبود اکسیژن می داند و سعی می کند با استفاده از رگ های خونی این وضعیت را کنترل کند. این پاسخ اکسیژن کافی را به ناحیه می فرستد و تولید کلاژن را افزایش می دهد. و همانطور که احتمالا می دانید، کلاژن یک عنصر ضروری برای صاف کردن و سفت کردن پوست است.

مقدار دی اکسید کربن تزریقی بسته به قسمتی از بدن که از درمان استفاده می شود متفاوت است. به عنوان مثال، برای درمان سلولیت و کاهش رسوبات چربی، دی اکسید کربن بیشتری مورد نیاز است. این ماده به سلول های چربی و بافت های همبند که باعث سلولیت می شوند حمله کرده و آنها را تجزیه می کند.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود

 

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

درمان کربوکسی تراپی نسبتا سریع است و معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. پزشک گاز را از طریق یک مخزن حاوی دی اکسید کربن، یک لوله استریل و یک سوزن بسیار نازک به زیر پوست وارد می کند. احساس سوزش و درد خفیف در طول درمان طبیعی است که با کرم بی حس کننده قابل تسکین است. هنگام تزریق به دلیل پخش شدن گاز در زیر پوست، فشار خفیفی را احساس می کنید. پس از درمان، کبودی خفیفی در ناحیه تحت درمان ایجاد می شود. ممکن است تا 24 ساعت پس از درمان مقداری سوزش و درد را تجربه کنید.

کاندیدای مناسب برای کربوکسی تراپی

از آنجایی که این عمل تهاجمی نیست و عوارض خاصی ندارد، برای همه افراد ممنوع نیست. با این حال، اگر در یکی از دسته‌های زیر هستید، حتماً قبل از درمان به پزشک خود اطلاع دهید:

 • افرادی که مشکلات کلیوی دارند یا تحت دیالیز هستند.
 • افرادی که دارای زخم های فعال در ناحیه تحت درمان هستند.
 • افرادی که تحت شیمی درمانی هستند.
 • زنان باردار یا شیرده.
 • افرادی که مشکلات مغزی یا صرع دارند.

از کربوکسی تراپی برای درمان کدام نواحی از بدن می توان استفاده کرد؟

از آنجایی که این روش تهاجمی نیست و از روشی طبیعی برای رفع مشکلات پوستی استفاده می کند، می توان از آن برای بسیاری از نقاط بدن استفاده کرد.

کربوکسی تراپی زیر چشم – رفع تیرگی و گودی زیر چشم

به حداقل رساندن گودی زیر چشم یکی از رایج ترین کاربردهای کربوکسی تراپی است. فقدان اکسیژن رسانی مناسب به پوست پلک پایین باعث می شود پوست آبی به نظر برسد. با تزریق مقدار کمی دی اکسید کربن به مناطق آسیب دیده، جریان خون افزایش یافته و شبکه های مویرگی بهبود می یابد.

کربوکسی تراپی زیر چشم

کربوکسی تراپی برای جای جوش

در مورد اسکار، جوش و افتادگی پوست کربوکسی تراپی با هدف تسریع روند بهبودی انجام می شود. این درمان روند بهبودی و گردش خون را در ناحیه تحت درمان افزایش می دهد. برخی از پزشکان می گویند که ترکیب کربوکسی تراپی با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) می تواند نتایج را بهبود بخشد.

کربوکسی تراپی شکم و پهلو

کربوکسی تراپی گاهی اوقات به عنوان جایگزینی برای جراحی لیپوساکشن برای کاهش چربی استفاده می شود. نکته مهم در مورد این درمان این است که طبق مطالعات، نتیجه این درمان برای کاهش وزن دائمی نیست. در واقع کربوکسی تراپی فقط برای شکستن سلول های چربی استفاده می شود نه برای از بین بردن آنها! پس اگر به دنبال راهی دائمی برای کاهش وزن دائمی هستید، بهتر است به روش های جایگزین فکر کنید.

کربوکسی تراپی برای ترک های پوستی

این روش یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش های درمان ترک های پوستی پس از زایمان است. این عمل باعث ایجاد مویرگ های جدید در ناحیه تحت درمان می شود. این عمل باعث افزایش گردش خون و میزان مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه استریا می شود. این امر باعث تولید کلاژن و ترمیم پوست در نواحی بارداری خواهد شد.

سایر کاربردهای کربوکسی تراپی عبارتند از:

 • کربوکسی تراپی برای مو
 • کربوکسی تراپی ران
 • کربوکسی تراپی زیر بغل
 • کربوکسی تراپی

آیا کربوکسی تراپی دردناک است؟

قبل از کربوکسی تراپی از کرم بی حس کننده استفاده می شود. در طول درمان، ممکن است درجاتی از فشار، خارش، سوزن سوزن شدن یا گرما را مشاهده کنید که هیچ کدام درد زیادی ایجاد نمی کند و قابل تحمل است. سوزنی که برای تزریق دی اکسید کربن استفاده می شود بسیار نازک است. علاوه بر این، اگر پزشک مهارت و تخصص لازم برای انجام این عمل را داشته باشد، به خوبی می داند که سوزن را در کدام ناحیه از بدن باید وارد کند تا هم درد و هم اثربخشی درمان به حداقل برسد. به همین دلیل برای انجام هر عمل زیبایی هر چند کوچک باید به بهترین مراکز با بهترین متخصصان مراجعه کرد.

در طول درمان چه احساسی خواهید داشت؟

روند درمان کاملا بدون درد است و حتی نیازی به بیهوشی ندارد. اگر آستانه درد شما خیلی پایین است می توانیم از کرم های بی حس کننده برای رفع این مشکل نیز استفاده کنیم. البته ممکن است موقعیت های عجیبی را تجربه کنید. به عنوان مثال در حین کربوکسی تراپی زیر چشم احساس می کنید که چشمان شما متورم شده است. درست مثل حسی که قبل از گریه کردن دارید. این احساس عجیب در عرض 5 تا 10 دقیقه از بین می رود.

درمان ترک های پوستی کاملا بدون درد است. زیرا پوست ترک خورده قابلیت حسی معمولی ندارد. ممکن است فشار یا خارش خفیفی احساس کنید که بین 5 تا 10 دقیقه پس از تزریق برطرف می شود. درمان اسکار بدون درد است، زیرا بافت زخم اساساً اعصاب بدون درد است.

کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و چربی های موضعی دست، شکم و پاها شرایط خاص خود را دارد. در این موارد گاز بیشتری به بافت چربی هدف تزریق می شود و در واقع آنها را باد می کنیم. در نتیجه ممکن است فشار خفیفی در ناحیه تحت درمان احساس کنید. مثلاً در مورد دست، وقتی می خواهند فشار خون شما را اندازه گیری کنند، همین احساس را خواهید داشت. با افزایش جریان خون در این ناحیه، ناحیه تحت درمان تا 24 ساعت آینده گرم خواهد بود و احتمالاً احساس سوزن سوزن شدن خفیفی خواهید داشت.

تاثیر کربوکسی تراپی در ترک های پوستی

ترک هایی که روی پوست ایجاد می شود به دلیل کمبود کلاژن است و کربوکسی تراپی کلاژن جدیدی ایجاد می کند که باعث افزایش عمق پوست و بهبود ظاهر آن می شود.

تاثیر کربوکسی تراپی بر سلولیت

دی اکسید کربن نیز می تواند به سلول های چربی تزریق شود و باعث شکسته شدن و ناپدید شدن سلول های چربی شود. سلولیت زمانی ایجاد می شود که چربی در پوست جمع شود و مطالعات مختلفی در مورد تاثیر کربوکسی تراپی بر درمان سلولیت وجود دارد.

تاثیر کربوکسی تراپی در حلقه زیر چشم

حلقه سیاهی که در اطراف چشم ایجاد می شود اغلب به دلیل کمبود خون رسانی به بافت است. تزریق دی اکسید کربن به بافت باعث افزایش جریان خون می شود و رنگدانه مایل به آبی را به رنگدانه قرمز و سفید سالم تبدیل می کند.

تاثیر کربوکسی تراپی در آلوپسی

آلوپسی نوعی ریزش مو است که می تواند در نواحی وسیع یا به صورت پراکنده اتفاق بیفتد، به دلیل کاهش جریان خون نیز می تواند رخ دهد و بنابراین کربوکسی تراپی نیز در درمان این عارضه موثر است.

تعداد جلسات درمانی

تعداد جلسات درمانی بستگی به محل استفاده شما، نوع مشکل و اهداف شما دارد.

برای از بین بردن چربی های موضعی، 8 تا 10 جلسه درمان به بهترین نتیجه می رسد. جلسات هر هفته یا هر هفته در میان برگزار می شود و ممکن است هر سال به چندین جلسه درمان نیاز داشته باشید.

برای درمان سلولیت و پوست پرتقال معمولاً 6 تا 10 جلسه درمان کافی است. این جلسات نیز در فواصل یک یا دو هفته ای برگزار می شود.

درمان ترک های پوستی نیاز به 4 تا 10 جلسه درمان دارد که هر ماه یک بار برگزار می شود.

برای سیاهی زیر چشم 4 تا 8 جلسه درمان به مدت 2 تا 4 هفته نیاز است.

جوانسازی پوست نیز به ۴ تا ۸ جلسه درمانی نیاز دارد که هر ۳ تا ۴ هفته یک بار برگزار می شود.

نتایج کربوکسی تراپی چقدر ماندگاری دارد؟

در مورد جوانسازی پوست، نتایج کربوکسی تراپی بین 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد. در درمان های دیگر مانند سلولیت، اگر رژیم غذایی و ورزش خوبی داشته باشید، نتایج تا چندین سال باقی می ماند.

نتایج این روش درمانی موقتی است. به همین دلیل برای حصول نتیجه مطلوب از این درمان، شرکت در جلسات درمانی هفتگی یا ماهانه بر اساس تشخیص پزشک ضروری است. طبق مطالعات انجام شده معمولاً شرکت در 10 جلسه درمان برای مشاهده اثربخشی کامل ضروری است.

مزایا و معایب کربوکسی تراپی چیست؟

با توجه به اینکه دی اکسید کربن به طور طبیعی در بدن تولید می شود، این درمان را می توان غیر تهاجمی در نظر گرفت. زیرا بدن به طور طبیعی اکسیژن بیشتری تولید می کند و برای فرد خطرناک نیست. به خصوص در مقایسه با سایر روش های درمانی مانند تزریق بوتاکس یا تزریق ژل. زیرا برخی افراد به دلیل حساسیتی که به مواد تزریق شده دارند، پس از عمل با عوارض مختلفی مواجه می شوند.

درمان از طریق کربوکسی تراپی خیلی سریع انجام می شود و جایی روی سطح پوست باقی نمی ماند. در یک جلسه کوتاه می توان یک ناحیه بزرگ را به این روش درمان کرد.

کربوکسی تراپی برای درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی مانند گودی و چین و چروک زیر چشم، چین و چروک، افتادگی پوست، سلولیت و … استفاده شد.

بسته به ناحیه تحت درمان و بدن فرد، معمولاً چندین جلسه برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است.

برای بهترین نتیجه، بهتر است در جلسات درمانی منظم شرکت کنید.

دستورالعمل قبل از درمان کربوکسی تراپی

 • حداقل 24 ساعت قبل از شروع درمان الکل مصرف نکنید (الکل ممکن است خون را رقیق کند و خطر کبودی را افزایش دهد).
 • در صورت امکان، 2 هفته قبل از درمان از مصرف داروهای ضد التهاب و رقیق کننده خون خودداری کنید. داروها و مکمل هایی مانند آسپرین، ویتامین E، جینسینگ، مکمل های امگا 3، ایبوپروفن، موترین، ادویل، آلو و سایر NSAID ها خطر کبودی پس از درمان را افزایش می دهند.
 • Retin-A را 2 روز قبل و 2 روز بعد از درمان قطع کنید.
 • زنان باردار و شیرده گزینه مناسبی برای این عمل نیستند.

دستورالعمل های بعد از درمان کربوکسی تراپی

 • ناحیه تحت درمان را حرکت ندهید و ماساژ ندهید مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند.
 • به مدت 24 ساعت از ورزش های شدید خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و قرار گرفتن در معرض دمای بالا به مدت 72 ساعت خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از تورم بیش از حد از مصرف بیش از حد الکل یا نمک خودداری کنید.
 • اگر تورم دارید، بهتر است هر 15 دقیقه یک بار کمپرس خنک روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.
 • اگر ورم دارید، به سمت بالا و کمی با قد بخوابید.

زمان مناسب برای شروع جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی چه زمانی است؟

با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می یابد و نیروی جاذبه باعث افتادگی پوست می شود. نور خورشید، آلودگی هوا، تغذیه نامناسب و … از دیگر مشکلاتی هستند که می توانند باعث مشکلات پوستی شوند. بنابراین چنین مشکلاتی در هر سنی ممکن است رخ دهد. هر چه زودتر درمان را شروع کنید، نتایج بهتری خواهید داشت. زیرا پیری بیش از حد پوست روند درمان را دشوارتر و طولانی تر می کند.

آیا می توان از کربوکسی تراپی برای از بین بردن جای جوش استفاده کرد؟

کربوکسی تراپی باعث تحریک تولید و ساخت کلاژن می شود که باکتری های عامل آکنه را از بین می برد. طبیعی است که با از بین رفتن باکتری، جوش از بین می رود.

آیا از کربوکسی تراپی برای درمان انواع پوست استفاده می شود؟

به طور قطع می توان گفت که کربوکسی تراپی انواع پوست را بدون درد و خطر درمان می کند. نتیجه جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی را در مدت دو تا ۶ ماه می توانید ببینید و از آن لذت ببرید.

کربوکسی تراپی چگونه برای ترک های پوستی کار می کند؟

علائم ترک های پوستی زمانی رخ می دهد که پوست به حدی کشیده شود که کلاژن موجود در آن پاره شود. کربوکسی تراپی باعث تشکیل کلاژن جدید و در نتیجه ضخیم شدن پوست می شود و با بازسازی زیرلایه کلاژن ظاهر ترک ها را بهبود می بخشد. زمانی که کربوکسی تراپی علاوه بر تامین مواد لازم پوست انجام شود، نتایج قابل توجهی به دست می آید.

کربوکسی تراپی چگونه برای سلولیت و تجمع چربی ناخواسته عمل می کند؟

هنگامی که دی اکسید کربن با تکنیک خاصی تزریق می شود، مستقیماً برای سلول های چربی سمی است. هنگامی که در ذخایر چربی، CO2 به اسید کربنیک تبدیل می شود، که سلول های چربی را حل کرده و چربی آزاد می کند. سلول های چربی واقعا تجزیه می شوند و بدن آنها را از بین می برد. افزایش درناژ لنفاوی در ناحیه تحت درمان باعث بهبود متابولیسم و ​​دفع چربی آزاد در نواحی مورد نظر می شود. کربوکسی تراپی، زمانی که همراه با LPG Endermologie و Celuway Liposuction استفاده شود، می تواند نتایج قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی جوانسازی کامل پوست با کربوکسی تراپی پرداختیم. همانطور که می دانید این درمان با تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست انجام می شود. برخی از مردم فکر می کنند که دی اکسید کربن یک گاز سمی است که به سلول های بدن آسیب می رساند. در صورتی که این گاز به طور طبیعی در بدن وجود دارد و در واقع محصولی است که از فرآیندهای متابولیکی در بدن انسان به وجود می آید. بنابراین درمان مشکلات پوستی از این طریق هیچ خطری ندارد و می توانید از آن برای جوانسازی خود استفاده کنید.

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.

این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.

به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.

جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت

غیرحضوری آن را انجام دهند. وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های

تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان

می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی اینترنتی پزشک و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان

مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید