جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. گل مژه چیست | علت ; و 6 روش درمان خانگی گل مژه
گل مژه چیست | علت ; و 6 روش درمان خانگی گل مژه

گل مژه چیست | علت ; و 6 روش درمان خانگی گل مژه

گل مژه، یک توده قرمز و دردناک در نزدیکی لبه پلک شما است که ممکن است شبیه کورک یا جوش باشد. این ها اغلب با چرک پر می شوند. گل مژه معمولاً در قسمت بیرونی پلک شما ایجاد می شود، اما گاهی اوقات می تواند در قسمت داخلی پلک نیز ایجاد شود. در بیشتر موارد، این عارضه طی چند روز و خود به خود شروع به ناپدید شدن می کند. در این بین، ممکن است بتوانید درد یا ناراحتی ناشی از گل مژه را با استفاده از یک پارچه شستشوی گرم که تمیز است، بر روی پلک خود قرار دهید تا علائم تسکین یابد. این مقاله، به توضیح علل، نشانه ها و درمان این وضعیت اشاره می کنیم، پس در ادامه ما را همراهی کنید.

 

 

گل مژه چیست؟

گل مژه، یک برجستگی قرمز و دردناک در لبه پلک است. این عارضه ممکن است شبیه جوش های آکنه ای به نظر برسد. گل مژه زمانی ایجاد می شود که یک غده کوچک تولید کننده چربی در فولیکول مژه یا پوست پلک شما مسدود شده و عفونی شود. اصطلاح پزشکی گل‌ مژه، هوردئولوم است. دو نوع گل مژه وجود دارد:

گل مژه خارجی

این ها در قسمت بیرونی پلک بالا یا پایین ایجاد می شوند. گل مژه های خارجی، رایج ترین نوع گل مژه هستند و معمولاً به دلیل عفونت در فولیکول مژه ایجاد می شوند.

 

گل مژه داخلی

آنها روی هر یک از پلک های داخلی و رو به کره چشم تشکیل می شوند. گل مژه داخلی معمولاً به دلیل عفونت در غده داخلی پلک ایجاد می شود که روغن هایی تولید می کند که به مرطوب نگه داشتن پلک شما کمک می کند.

گل مژه، شبیه برآمدگی پلک دیگری به نام شالازیون است. شالازیون، برآمدگی است که معمولاً در قسمت  ‌های دورتر روی پلک شما ایجاد می ‌شود. برخلاف گل  مژه، شالازیون معمولاً دردناک نیست و ناشی از عفونت باکتریایی نیست. اما درمان برای هر دو بیماری مشابه است. گل مژه فقط روی یک پلک معمول است، اما ممکن است روی هر دو پلک نیز به وجود بیاید.

 

علائم و نشانه های گل مژه

علائم گل مژه عبارتند از:

 • احساس وجود جسم خارجی در چشم (به ویژه با پلک زدن)
 • فشار چشم
 • وجود توده یا برآمدگی قرمز و دردناک مانند جوش در لبه پلک که اغلب بدون درد هستند.
 • قرمزی پوست روی برآمدگی پلک
 • اگر سبوم یا چرک غلیظ از داخل گل مژه روی سطح چشم پخش شود، ممکن است تاری دید ایجاد شود.
 • اگر اختلال مزمن غدد میبومین وجود داشته باشد، علائم خشکی چشم شایع است. این به این دلیل است که غدد میبومین روغن را روی سطح چشم ترشح می کنند تا از تبخیر سریع لایه آب اشک از سطح چشم در بین پلک زدن جلوگیری کنند. بنابراین، عملکرد ضعیف غدد میبومین می تواند منجر به خشکی چشم شود.
 • تورم و ظاهر پف کرده پلک

اگر مواد چرکی از دهانه غده خارج شود، ممکن است ترشحات غلیظ یا مواد پوسته ای روی پلک ها و مژه ها جمع شود. در برخی موارد، پوست روی گل مژه نازک می ‌شود و مواد ضخیم درون گل مژه (چرک) ممکن است از طریق شکافی در پوست خارج شود. اشک های آبکی نیز می توانند در پاسخ به تحریک و درد تولید شوند. گل مژه ها می توانند خارجی باشند، به این معنی که غده مسدود شده به خارج بیرون زده و به صورت تورم قابل مشاهده در زیر پوست یا داخل ظاهر می شود که در آن غده مسدود شده از پشت یا زیر پلک بیرون زده است.

 

خطرات ایجاد گل مژه چیست؟

بسیاری از انواع گل مژه توسط استافیلوکوک، نوعی باکتری که روی پوست شما زندگی می کند و به طور معمول بی ضرر است، ایجاد می شود. وقتی باکتری ها به چشم شما منتقل می شوند و در غده یا فولیکول مو گیر می افتند، باعث عفونت می شوند. عفونت چشم اغلب به دلیل مراقبت نادرست یا استفاده نادرست از لنزهای تماسی ایجاد می شود. رفتارهایی که خطر ابتلا به عفونت مرتبط با لنز تماسی را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • عدم شست و شوی کافی چشم ها
 • لمس کردن چشم قبل از شستن دست ها
 • استفاده از لنزها در هنگام خواب
 • استفاده مجدد از لنزهای یک بار مصرف
 • استفاده از لنزها پس از انقضای آنها

اگر قبلاً دچار گل مژه شده باشید، خطر ابتلا به گل مژه افزایش می یابد. گل مژه ها نیز می توانند پس از بهبودی دوباره عود کنند.

 

نحوه تشخیص گل مژه

بارزترین علامت گل مژه، توده ای است که گاهی اوقات دردناک است و در داخل یا خارج پلک ایجاد می شود. در برخی موارد، مایع زرد رنگی ممکن است از گل مژه خارج شود. گل مژه معمولاً فقط در نزدیکی یک چشم ایجاد می شود. ممکن است قبل از تشکیل توده متوجه قرمزی یا حساسیت شوید. پلک شما نیز ممکن است در لمس دردناک باشد. گاهی اوقات کل پلک متورم می شود.

ممکن است احساس کنید چیزی در چشم شما وجود دارد، مانند گرد و غبار که هنگام پلک زدن چشم شما را تحریک می کند. چشمی که دارای گل مژه است نیز ممکن است آبکی باشد و به طور غیرعادی به نور حساس باشد. اگر گل مژه دارید، هر زمان که اطراف آن را لمس کردید، حتما دستان خود را بشویید. این می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت کمک کند.

 

 

درمان گل مژه

 

گل مژه چگونه درمان می شود؟

هرگز گل مژه را فشار ندهید یا سعی نکنید گل مژه را بیرون بیاورید. این می تواند عفونت را به بقیه پلک شما منتقل کند. اغلب گل‌ مژه ها در عرض یک هفته خود به خود از بین می ‌روند. اگر گل مژه به خودی خود بهبود نیابد، می توان از آنتی بیوتیک های خوراکی  و یا قطره چشم مخصوص استفاده کرد.

از طرف دیگر، استفاده از یک کمپرس گرم می تواند:

 • به مایع شدن مواد سفت شده در گل مژه کمک می کند و اجازه می دهد آن را تخلیه کند.
 • چرک را در یک گل مژه خارجی به سطحی بکشید تا قبل از ترکیدن به سر برسد.
 • غده چرکی را باز می کند و یک مسیر تخلیه برای چرک و زایده های آن به خصوص در گل مژه های داخلی ایجاد می کند.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا استفاده از کمپرس را به مدت 10 تا 15 دقیقه، سه تا چهار بار در روز در هنگام ابتلا به گل مژه توصیه می کند. استفاده از کمپرس یک بار در روز می تواند از بروز گل مژه جدید یا عود کننده جلوگیری کند، اگر مستعد ابتلا به آن هستید. ماساژ گل مژه در حین یا بعد از استفاده از کمپرس گرم، به تجزیه مواد موجود در گل مژه کمک می کند تا بهتر تخلیه شود. از نوک انگشتان تمیز خود استفاده کنید و به صورت دایره ای آن ها را حرکت دهید.

 

فواید کمپرس گرم برای چشم

کمپرس گرم به دلایل زیادی یک درمان خانگی محبوب بوده است. برای چشم، آنها می توانند گردش خون را بهبود بخشند، التهاب را تسکین دهند و پلک های متورم را باز کنند. به همین دلیل، آنها می توانند برای بیماری های چشمی زیر بسیار مفید باشند:

 

گل مژه ها

کمپرس گرم، یک روش رایج برای درمان گل مژه است. این ها ممکن است هوردئولا (هوردئولوم مفرد) یا چالازیا (شالازیون مفرد) نیز نامیده شوند. همان طور که اشاره شد، این وضعیت زمانی اتفاق می ‌افتد که قسمت موضعی پلک به دلیل انسداد غده یا عفونت متورم شود. کمپرس گرم، یک روش رایج برای تسکین آن است. آنها ممکن است نرم شوند و هرگونه انسداد را از بین ببرند.

 

بلفاریت

علاوه بر گل مژه، پلک ‌ها به دلایل دیگری می ‌توانند ملتهب یا متورم شوند. به تورم پلک ها، بلفاریت گفته می شود. بر اساس یک بررسی از مطالعات تحقیقاتی متعدد، نشان داده است که استفاده از کمپرس گرم در تسکین علائم بلفاریت مفید است.

 

چشم های متورم

اگرچه گل مژه و بلفاریت شامل تورم پلک ‌ها می ‌شود، اما تورم چشم‌ ها یا پلک ‌ها ممکن است به دلایل دیگری رخ دهد. کمپرس گرم نیز می تواند به این علائم کمک کند. دلایل تورم چشم ممکن است شامل صدمه، آلرژی، نیش حشره و یا سلولیت اربیتال باشد. علل نادرتر آن شامل بیماری گریوز یا سرطان چشم است که می تواند باعث این بیماری شود. با هر یک از این شرایط، استفاده از کمپرس گرم ممکن است تا حدودی علائم را تسکین دهد. درمان هیچ یک از این شرایط ثابت نشده است.

 

خشکی چشم

کمپرس گرم حتی ممکن است به خشکی چشم کمک کند. گرمای کمپرس به غدد تولید کننده اشک کمک می کند تا بهتر کار کنند. کمپرس گرم یک رویکرد رایج منبع مطمئن برای شرایط مرتبط با خشکی چشم، از جمله اختلال عملکرد غدد میبومین است. آنها می توانند تسکین دهند، اما نمی توانند خشکی چشم را درمان کنند.

 

چشم صورتی

استفاده از کمپرس همچنین ممکن است برای یک نوع شایع التهاب چشم، چشم صورتی مفید باشد. چشم صورتی (همچنین به آن ورم ملتحمه چشم می گویند) تورم ملتحمه داخلی چشم است. این معمولاً توسط باکتری، ویروس یا آلرژی ایجاد می شود. کمپرس گرم ممکن است به درد، خارش، ترشح و التهاب کمک کند. هیچ عفونتی را درمان نمی کند. در صورت توصیه چشم پزشک، علاوه بر کمپرس گرم، در صورت تشخیص عفونت، حتما از آنتی بیوتیک ها یا سایر داروهای ضد عفونت استفاده کنید.

 

کبودی چشم

سیاهی اطراف چشم (هماتوم اطراف چشم نیز نامیده می شود) معمولاً در اثر ضربه به چشم ایجاد می شود که باعث کبودی و خونریزی زیر پوست، درد، التهاب و تغییر رنگ اطراف چشم می شود. استفاده از یک کمپرس گرم ممکن است به کاهش درد ناشی از سیاهی چشم کمک کند. اغلب به عنوان یک اقدام کمک اولیه توصیه می شود، به ویژه چند روز پس از کاهش تورم اصلی اولیه.

 

طرز تهیه کمپرس گرم در خانه

اگر استفاده از کمپرس به اندازه کافی آسان نیست، ساختن آن در خانه ساده ‌تر است. برای شروع، می توانید آب را در یک قابلمه تمیز روی اجاق گاز گرم کنید. شما همچنین می توانید آب گرم را از شیر آب خارج کنید. یک پارچه تمیز را در آب با دمای ایده آل خیس کنید. مراقب باشید آب خیلی داغ نشود، زیرا پوست اطراف چشم کاملاً حساس است. در مرحله بعد، کمپرس را همانطور که قبلا توضیح داده شد اعمال کنید.

 

دیگر روش های درمانی

بسیاری از پاک کننده های پلک موجود هستند که به طور خاص برای کمک به پاکسازی پلک ها طراحی شده اند. شامپوی ملایم یا صابون ملایم روی یک سواب پنبه ای نیز می تواند برای از بین بردن چرک و پوسته پوسته شدن ناحیه موردنظر استفاده شود. ممکن است مقدار کمی خون در محل وجود داشته باشد که طبیعی است. اگر خون زیاد است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر با وجود کمپرس گرم و آنتی بیوتیک ها، گل مژه شما باقی بماند، پزشک ممکن است برش و تخلیه را انجام دهد. این روش در مطب پزشک انجام می شود.

به این صورت که پس از بی حس کردن پلک، پزشک یک برش کوچک ایجاد می کند و چرک و مواد زائد را تخلیه می کند. ماده ‌ای که برداشته می ‌شود، معمولاً زیر میکروسکوپ بررسی می ‌شود تا تأیید شود که سرطان بسیار نادر اما قابل درمان به نام کارسینوم سباسه نیست. گاهی اوقات گل مژه به طور کامل بهبود نمی یابد و بدن شما آن را جدا می کند تا التهاب را مهار کند. این می تواند یک توده لاستیکی و بدون درد روی پلک شما ایجاد کند که به عنوان شالازیون نیز شناخته می شود. در بیشتر موارد، این باید بدون درمان و خود به خود برطرف شود.

 

عوارض گل مژه

وقتی گل مژه خود به خود از بین می ‌رود، عوارض نادری وجود دارد. تزریق استروئید، عارضه اسکار احتمالی پلک، تغییر رنگ (کم رنگی) پوست پوشاننده، عفونت، خونریزی یا کبودی و در شرایط بسیار نادر، کوری در صورت تزریق نادرست استروئید را به همراه دارد. برش و تخلیه شالازیون، خطر زخم یا تغییر شکل پلک، خونریزی یا کبودی را به همراه دارد.

اگر گل مژه یا شالازیون عفونی شود، عفونت می تواند به چشم (ملتحمه یا کراتیت قرنیه)، پوست (سلولیت) یا اربیت (سلولیت اربیتال) سرایت کند. درمان سریع این عوارض بسیار مهم است و چشم پزشک در صورت نیاز آنتی بیوتیک های مناسب را تجویز می کند. به ندرت، شالازیون مزمن و عود کننده، نشانه سرطان در پلک است. چشم پزشک علائم بدخیمی را جستجو می کند و نمونه مشکوک را بیوپسی می کند.

 

چگونه از ابتلا گل مژه جلوگیری کنیم؟

گام اصلی پیشگیرانه ای که می توانید انجام دهید، شستن مکرر دست ها و دور نگه داشتن دست ها از چشم است. شستن روزانه صورت نیز ممکن است به شما کمک کند از انسداد غدد چربی در پلک خود جلوگیری کنید که می تواند منجر به عوارضی از جمله گل مژه شود. همچنین از به اشتراک گذاشتن حوله و روبالشی با افراد دیگر خودداری کنید و مطمئن شوید که به طور مرتب اینها را می شویید. از به اشتراک گذاشتن وسایل آرایشی نیز خودداری کنید و وقتی کهنه شد و تاریخ انقضایشان گذشت، آن ها را با محصولات جدید جایگزین کنید. باکتری ‌ها می ‌توانند در لوازم آرایشی، بیش از حد رشد کنند.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، آن‌ها را هر روز تمیز کنید و طبق دستور چشم پزشک تعویض کنید. همچنین مطمئن شوید که قبل از برداشتن یا استفاده از لنز، دست های خود را می شویید. اگر بلفاریت دارید که به ندرت و به طور کامل ناپدید می شود، رعایت بهداشت چشم هر روز برای کاهش خطر گل مژه و سایر عوارض مهم است. در نهایت، اگر به طور مکرر دچار گل مژه می شوید، باید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است اقدامات پیشگیرانه ای مانند پماد چشم آنتی بیوتیکی وجود داشته باشد.

 

کلام پایانی

همان طور که اشاره شد، زمانی که یک غده مسدود شده یا فولیکول مو در لبه پلک شما عفونی شود، ‌گل مژه ایجاد می‌ شود. آنها بسیار رایج هستند، به خصوص در افرادی که مرتباً چشمان خود را می مالند یا لنزهای خود را به درستی تمیز نمی کنند. گل مژه می تواند بسیار دردناک باشد، اما معمولاً خود به خود از بین می رود. کمپرس گرم می تواند به تخلیه و بهبود سریعتر آنها کمک کند. گل مژه ای که در عرض چند روز شروع به بهبود نمی کند، مشکلات بینایی ایجاد می کند یا خونریزی شدید دارد و باید توسط پزشک ارزیابی شود.

 

سؤالات متداول

 

چگونه متوجه شوم که گل مژه در حال تخلیه است؟

هنگامی که گل مژه شروع به تخلیه می کند، ممکن است بهبود قابل توجهی در علائم، از جمله درد و تورم نیز تجربه کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که هرگز نباید سعی کنید آن را به تنهایی بیرون بیاورید یا فشار دهید. در عوض، بهتر است برای تعیین اینکه آیا برش و درناژ لازم است یا خیر، به دنبال درمان پزشکی باشید.

 

چگونه بفهمم که گل مژه در حال بدتر شدن است؟

اگر در عرض چند روز متوجه بهبودی نشدید، اگر گل مژه بزرگتر شد یا علائم شروع به بدتر شدن کردند، باید با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود که آیا درمان اضافی لازم است یا خیر.

 

در صورت داشتن گل مژه، هر چند بار باید روبالشی خود را عوض کنم؟

در بیشتر موارد، اگر گل مژه دارید، نیازی به تعویض بیشتر روبالشی خود ندارید. با این حال، باکتری می تواند از طریق تماس مستقیم با روبالشی یا حوله های آلوده پخش شود، به خصوص اگر گل مژه در حال تراوش باشد. اگرچه این نادر است، اما اگر گل مژه دارید بهتر است از به اشتراک گذاشتن روبالشی، حوله یا ملحفه خودداری کنید.

 

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت غیرحضوری آن را انجام دهند.

وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه هایتخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی دکتر و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید