سلامت ایرانیان | بهترین مجله سلامت و نوبت دهی آنلاین
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. میکرواسکالپ چیست: روشی نو برای درمان ریزش مو
میکرواسکالپ چیست: روشی نو برای درمان ریزش مو

میکرواسکالپ چیست: روشی نو برای درمان ریزش مو

اهمیت مو در زیبایی مانند گذشته پررنگ و چشمگیر است. مو این رشته های نازک و جادویی به قدری زیبایی انسان را تحت تأثیر قرار می دهند و نقش مهمی ایفا می کنند که گاهی از دست دادن آنها با افسردگی و انزوا برابری می کند.

تحقیقات نیز اهمیت مو در زیبایی صورت را تایید کرده و معتقدند که مو 70 درصد از زیبایی صورت را تشکیل می دهد، اما با وجود تمام حساسیت هایی که برای محافظت از موهای خود استفاده می کنیم، همچنان شاهد ریزش مو بوده و چقدر از این بابت ناراحتیم و چقدر نگران از دست دادن زیبایی خود هستیم.

گاهی این نگرانی ها و وسواس ها آنقدر روی ما تاثیر می گذارد که از تاثیر چشمگیر اضطراب و استرس در ریزش مو غافل می شویم، دچار اضطراب و استرس می شویم، اعتماد به نفس خود را از دست می دهیم، در مهمانی ها و جشن ها را دوست نداریم. با مشارکت خانوادگی، ترس از تمسخر اعصاب ما را می خورد و حس حقارت و خجالت را در ما ایجاد می کند.

در گذشته های نه چندان دور و حتی امروز که دچار ریزش مو هستیم، لیستی از در و همسایه، فک و فامیل، پدربزرگ و مادربزرگ، از کوچک تا بزرگ، دریافت می کنیم که همه مشکل ریزش مو دارند. محلول یا نسخه های زیادی برای درمان ریزش مو تجویز شده است. از گل های سفالی گرفته تا گل رز و حنا و انواع شامپوهای گیاهی و شیمیایی، همه چیز را بارها و بارها امتحان می کنیم، اما انگار آب را در هاون می کوبیم، هیچ یک از راه های پیشنهادی و داروهای تجویز شده جواب نمی دهد و همچنان شاهد ریزش مو هستیم.

احساس می کنیم کم کم سرمان خشک و خالی می شود مثل بیابانی که فقط چند تار مو روییده است. اینجاست که به راه حلی فکر می کنیم که مشکل ما را برای همیشه حل کند. برای یافتن راه حل از کسانی که در این زمینه تخصص دارند سوال می کنیم و آنها روش میکرواسکالپ را پیشنهاد می کنند که روشی جدید از مو و در واقع روشی برای پرکردن مو است.

بله همانطور که متوجه شدید در این مقاله سعی شده است روش میکرو اسکالپ که روشی جدید از مو و در واقع روش پرکردن مو می باشد را مخصوص شما عزیزان توضیح دهد تا با این روش و نحوه انجام آن آشنا شوید. در صورت لزوم از طریق افراد متخصص در این زمینه، نواحی خالی پوست سر خود را با این روش پر کنید.

چقدر به سلامت موهایتان اهمیت می دهید؟ واضح است که وجود یا عدم وجود مو تا حدودی زیبایی و زیبایی ما را تحت تاثیر قرار می دهد، با وجود شرایط نامناسب امروزی، ریزش مو برای همه امری کاملا طبیعی است. بنابراین، مدت‌هاست که محققان از روش‌های مختلفی برای ترمیم موهای آسیب‌دیده استفاده می‌کنند. روش هایی که با کاشت موی طبیعی افراد به ظاهر دلخواه خود می رسند.

یکی از این راه حل ها میکرواسکالپ است. واژه ای که شاید برای بسیاری از افراد ناآشنا باشد، اما روشی بسیار مفید و موثر برای ترمیم مو است. در این مقاله روش میکرواسکالپ را از کلینیک تخصصی ایرانیان بررسی کرده ایم که به شما در یافتن پاسخ سوالاتتان کمک می کند.

 

نحوه انجام میکرواسکالپ

میکرواسکالپ پوست سر به معنی پوسته پوسته شدن پوست سر است. در واقع پوست سر یک ساقه مو برای نشان دادن مناطق ضخیم پوست سر است. روش کار بدین صورت است که با استفاده از دستگاه طراحی شده، رنگدانه های سازگار با بدن به سطحی ترین لایه پوست تزریق می شود. این فرآیند با سوزن های بسیار ظریف و با تزریق سطحی به پوست سر انجام می شود. نتیجه پر شدن مناطق کم تراکم پوست سر با رنگدانه های آلی است. بنابراین در این روش خبری از کاشت موی طبیعی نیست اما به روشی ساده و ارزانتر می توان طاسی جزئی را برطرف کرد. اما با وجود انواع روش های کاشت مو، چرا بسیاری از متخصصان روش کاشت مو را توصیه می کنند؟

دلایل مختلفی برای استفاده از این روش وجود دارد؛ مهمترین آنها ساده تر بودن پوست سر در مقایسه با فرآیند کاشت موی طبیعی است. میکرواسکالپ پوست سر روش جدیدی برای پر کردن پوست سر است. اگرچه کاشت موی طبیعی در حال حاضر با فناوری های پیشرفته تری انجام می شود، اما برای همه افراد به خصوص کسانی که ریزش موی جزئی دارند به راحتی امکان پذیر نیست. بنابراین، متخصصان برای حل این مشکل میکرواسکالپ را پیشنهاد می کنند.

 

دو روش اصلی انجام میکرواسکالپ

اولین مورد اضافه کردن رنگدانه به مناطقی از پوست سر است که اصلاً مو ندارند. این باعث می شود پوست سر خوب، تراشیده و تمیز به نظر برسد. با این حال، رنگدانه های پوست سر را می توان در مناطقی که موها واقعاً در حال رشد اما بسیار نازک هستند، استفاده کرد. با افزودن لکه های رنگی بین فولیکول های واقعی مو، ظاهر موهای کوتاه را می پوشاند.

میکرواسکالپ این تصور را ایجاد می کند که بیمار واقعاً پر از مو شده است. یکی از معدود حقایق شناخته شده در مورد طاسی این است که زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. البته، زنان به ندرت به اندازه مردان کچل می شوند. با این حال، آنها از نازک شدن موها رنج می برند، که می تواند همان نگرانی های سلامت روان مردان را ایجاد کند. در واقع، 40 درصد از افرادی که طاسی را تجربه می کنند، در واقع زن هستند. خانم هایی که از رنگدانه های پوست سر رنج می برند تا این تصور را ایجاد کنند که موهایشان پر است، یکی از طرفداران مهم این روش جدید هستند.

 

استفاده از میکروپیگمنتیشن

در نهایت، استفاده از میکروپیگمنتیشن برای پوست سر به طاسی طبیعی محدود نمی شود. بسیاری از بیماران در اثر جراحت، جراحی یا حتی کاشت مو، زخم های قابل توجهی روی پوست سر خود دارند. درمان میکرواسکالپ را می توان روی بافت اسکار استفاده کرد. یکی از مزایای اصلی میکرواسکالپ این است که در واقع از فناوری استفاده می کند که برای خالکوبی های معمولی برای مدت طولانی وجود داشته است. بنابراین، بیمار نباید نگران عوارض جانبی یا مشکلات سلامتی باشد. این روش بسیار عالی است و نیازی به تمرین پزشکی پیشرفته ندارد.

این نوع درمان میکرواسکالپ در دنیا رو به رشد است. میکرواسکالپ پوست سر روشی نسبتاً جدید است که برای از بین بردن اثرات ناخوشایند طاسی و ترمیم موهای کم پشت برای مردان و زنان استفاده می شود. در ادامه جزئیات بیشتری از این روش از قبیل انواع روش ها، فرآیند کار، هزینه و … مورد بررسی قرار می گیرد.

 

میکروپیگمنتیشن

 

میکرواسکالپ در خانم ها و آقایان

همانطور که قبلا ذکر شد، این روش برای از بین بردن عوارض ناخوشایند طاسی و ترمیم موهای کم پشت مردانه و زنانه استفاده می شود. استفاده از میکرواسکالپ برای مردان و زنان متفاوت است. روش استفاده از میکرواسکالپ برای سر برای آقایان به صورت نقطه ای می باشد. در حین میکرواسکالپ پوست سر مردان، هنگامی که فرآیند کار در ناحیه پر مو به پایان می رسد، لکه ها تبدیل به اسکالپ می شوند. اما این روش برای خانم ها با استفاده از تکنیک شبیه سازی مو یا HAIR BY HAIR در نواحی کمر استفاده می شود.

 

چه کسانی می توانند از روش میکرواسکالپ استفاده کنند؟

برخی از افراد می توانند از روش میکرواسکالپ که یک روش جدید مو و روش پر کردن مو است استفاده کنند که:

 • آنها طاس هستند یا به دلیل ریزش مو موهای نازکی دارند و قادر به ترمیم یا پیوند مو نیستند.
 • آنها به دلایل مختلفی از جمله اضطراب و استرس، کمبود آهن، بیماری روانی و … دچار ریزش مو یا طاسی می شوند
 • قسمتی از سر آنها به دلایلی مانند شکستگی و زخم سر و یا افرادی که در ناحیه سرشان خط اسکار، بخیه، زخم و … وجود دارد و می خواهند آن قسمت از سر خود را پنهان کنند، خون ندارد.
 • آنها آلوپسی آره آتا از انواع مختلف مانند توتال، پچ یا یونیورسال دارند.
 • موهایشان به صورت سکه ای می ریزد.
 • کودکانی که به دلایلی مانند بیماری قادر به ترمیم مو یا کاشت مو نیستند.
 • تعمیر سوختگی
 • آنها تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند و موهایشان ریزش یا نازک شده است.
 • موهایشان آسیب دیده یا نوع موهایشان خوب نیست.

افراد زیر برای پوست سر میکرواسکالپ در اولویت هستند:

 • کسانی که نمی خواهند برای کاشت مو زیر تیغ بروند
 • کسانی که بانک موی خوبی ندارند و نمی توانند به خوبی از کاشت مو استفاده کنند
 • خانم هایی که از نازکی موهایشان ناراضی هستند
 • بیماران مبتلا به آلوپسی

 

میکرواسکالپ به چند روش انجام می شود؟

این روش با دو روش میکروپیگمنتیشن سر و پوست سر انجام می شود.

به این ترتیب می توان از میکرو اسکالپ با استفاده از موارد زیر استفاده کرد:

 

دستگاه میکروپیگمنتیشن و روش رول

تفاوت این دو روش در این است که دستگاه میکروپیگمنتیشن نسبت به روش رول کار را با ظرافت بیشتری انجام می دهد زیرا این دستگاه با حرکت دادن نقاط مورد نظر به اطراف و نزدیک و طراحی مناسب، نواحی خالی سر را تحت الشعاع قرار می دهد. اما برعکس می توان به یکی از نکات مثبت روش رول اشاره کرد. روش رول حجم زیادی از کار را با فواصل منظم انجام می دهد. برای افرادی که مو دارند، این روش نواحی خالی زیر مو را با سرعت عمل بالا پوشش می دهد.

 

دوره ریکاوری میکرواسکالپ

ادامه سوزش و قرمزی بعد از پوست سر تا یک یا دو روز بعد از عمل طبیعی است. همچنین لازم به ذکر است که روند ریکاوری در پوست سر با سرعت بالایی انجام می شود و افراد می توانند روز بعد به فعالیت های روزانه خود بازگردند.

 

آیا این روش عوارضی دارد؟

این روش نیز مانند هر روش دیگری ممکن است عوارض و مضراتی داشته باشد. از جمله عوارض زیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

قرمزی پوست سر برای مدت طولانی

این روش معمولاً در ابتدا برای افرادی که آن را امتحان می کنند با درد، سوزش و ناراحتی همراه است. اما به مرور زمان این درد و سوزش کاهش یافته و تسکین می یابد. در این میان برخی از نواحی پوست سر که اعصاب قوی تری دارند و درد بیشتری را منتقل می کنند.

 

فواید میکرو موی سر

فواید میکرو موی سر

میکرواسکالپ مو دارای مزایایی می باشد که می توان به ارزان بودن، دوره درمان کوتاه، عدم وجود زخم های متعدد روی پوست و امکان ترمیم مجدد به درخواست متقاضی اشاره کرد. برخلاف تصور رایج، پوست سر روشی کاملاً متفاوت از خالکوبی است. عمر پوست سر بین 4 تا 6 ماه پیش بینی می شود و در صورت عدم رضایت قابل ترمیم یا برداشتن است. بنابراین، عوارض جانبی پوست سر در مقایسه با خالکوبی بسیار کم است. برخی از کارشناسان معتقدند که نفوذ سوزن های ریز به لایه اپیدرمی پوست باعث تحریک فاکتورهای رشد در این ناحیه و رشد مجدد مو می شود. البته این امکان برای افرادی وجود دارد که فولیکول های موی سالمی دارند.

برخی از فواید میکرواسکالپ به استفاده از این روش بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی از افراد دارای شکستگی، بخیه، جای زخم و غیره در سر خود هستند. این افراد می توانند از میکرواسکالپ برای پوشاندن این ناحیه استفاده کنند. برخی از افراد به طور مکرر از مشاوران پوست و مو در مورد بی خطر بودن این روش سوال می پرسند. این افراد باید بدانند که سوزن های استفاده شده در این روش به لایه اول پوست نفوذ می کند و به پیاز، ریشه مو و فولیکول آسیب نمی رساند. در نتیجه این روش بی خطر است. استفاده از رنگدانه های گیاهی یکی از عواملی است که ایمنی این روش را افزایش داده است. استفاده از سوزن ها و کارتریج های یکبار مصرف کاملا استریل خطر ابتلا به بیماری های عفونی را تا حد زیادی کاهش داده و ایمنی را افزایش می دهد

 

معایب میکرواسکالپ

هیچ روش بی عیب و نقصی وجود ندارد و میکرواسکالپ مو مانند همه روش ها و روش های زیبایی دارای کاستی هایی است. مهم ترین عیب این روش احتمال بروز عوارضی مانند خارش است، بنابراین قبل از هر اقدامی از عدم حساسیت به رنگدانه های تزریقی اطمینان حاصل کنید. موضوع دیگر این است که پوست سر باید در مراکز معتبر و زیر نظر متخصصان انجام شود. در غیر این صورت ممکن است از مواد بی کیفیت استفاده شود که به مرور زمان تغییر رنگ می دهد. برای مراجعه به کلینیک های زیبایی معتبر و انجام میکرواسکالپ مو توسط متخصص زیبایی، احتمال بروز عوارض به شدت کاهش می یابد و در نهایت ممکن است فرد دچار عوارض موقت و گذرا شود. در حالی که معایب این روش در مقایسه با مزایای آن بسیار ناچیز است. از دیگر معایب این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان افزایش شوره سر تا یک هفته بعد از پوست سر
 • این روش موقتی است
 • عدم امکان تغییر رنگ موی سر
 • محو شدن پوست سر در اثر نور خورشید

 

اقدامات پیش از اسکالپ سر

برای به دست آوردن یک نتیجه عالی، باید نکات و مراقبت های قبل از پوست سر را با دقت دنبال کنید. اولین کاری که باید قبل از پوست سر انجام دهید، تحقیق کامل در مورد این روش و جستجوی یک مرکز معتبر است. با انتخاب یک کلینیک مجهز، معتبر و با تجربه در این زمینه دیگر نگران نتیجه نخواهید بود. نکته دیگر این است که بدن خود را بشناسید و نسبت به حساسیت هایی که ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند، آگاه باشید. با مراجعه به متخصص می توانید پاسخ این سوالات را بیابید.

مهمترین اقدامات قبل از پوست سر عبارتند از:

 • مصرف غیر دارویی: برای بهترین نتیجه، توصیه می شود مصرف دارو را حداقل یک هفته قبل از پوست سر قطع کنید.
 • الکل مصرف نکنید: مصرف الکل به خصوص یک هفته قبل از میکرواسکالپ باعث کاهش کیفیت میکرواسکالپ می شود.
 • از مصرف نوشیدنی های انرژی زا و کافئین دار خودداری کنید: بهتر است 48 ساعت قبل از میکرواسکالپ از نوشیدن نوشابه، قهوه، چای غلیظ و شکلات خودداری کنید.
 • در دوران قاعدگی میکرواسکالپ انجام ندهید: بهتر است خانم هایی که در دوران غیرقاعدگی برای پوست سر اقدام می کنند این کار را انجام دهند.

سایر مراقبت های قبل از میکرواسکالپ عبارتند از:

 • داروهای هورمونی مصرف نکنید
 • داروهای رقیق کننده خون مصرف نکنید
 • الکل مصرف نکنید
 • پوست سر را کاملا بشویید
 • حداقل 3 روز قبل از پوست سر از ویتامین ها و مکمل ها استفاده نکنید

 

مراقبت بعد از میکرواسکالپ

نظرات زیادی در مورد میکرواسکالپ وجود دارد. اما باید تمام دستورات متخصص پوست سر را رعایت کنید، مراقبت بعد از میکرواسکالپ تاثیر زیادی در نتیجه دارد. مهمترین مراحل بعد از میکرواسکالپ مو عبارتند از:

 • در بین مراقبت های قبل و بعد از میکرواسکالپ ، امکان شستشوی سر تا ۷۲ ساعت بعد از میکرواسکالپ وجود دارد.
 • تا دو هفته از رفتن به استخر، سونا یا هر مکانی که ممکن است روی رنگدانه تاثیر بگذارد خودداری کنید.
 • در صورت تجویز پزشک متخصص از پماد استفاده کنید.
 • بیشتر برای شستن سر با آب ولرم و برای خشک کردن آن با سشوار ملایم مناسب است.
 • رنگ کردن مو تا سه هفته توصیه نمی شود.
 • در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب از کلاه استفاده کنید.
 • تا سه هفته با متخصص خود در تماس باشید.

با توجه به پیشرفت های فعلی در علم پزشکی، روش های مختلفی برای حل مشکلات پوست و مو ایجاد شده است. هر یک از این روش ها مزایا و معایب خود را دارند؛ بنابراین توصیه می شود هیچ روشی را با چشمان بسته و بدون اطلاعات کامل امتحان نکنید. این را به متخصصان بسپارید که کدام روش برای مشکل شما مؤثرتر و کارآمدتر است.

 

هزینه میکرواسکالپ سر

مقدار هزینه درمان های زیبایی، علاوه بر تکنیک مورد استفاده برای درمان، به عوامل متعددی مانند ویژگی های فردی، کلینیک درمانی، موقعیت جغرافیایی و مهارت پزشک بستگی دارد. هزینه روش اسکالپ میکرو کمتر از کاشت مو است؛ زیرا کاشت مو نوع پیچیده تری از جراحی است که در آن از دستگاه ها و تجهیزات خاصی استفاده می شود. تعداد اعضای تیم درمان نیز در درمان کاشت مو بیشتر است.

در کلینیک های معتبر به دلیل استفاده از دستگاه های پیشرفته تر و امکانات بیشتر که در اختیار بیمار قرار می گیرد، هزینه درمان بیشتر می شود. هزینه درمان های زیبایی در تهران در شهرهای مختلف متفاوت است. در برخی از مناطق شهری که دسترسی به امکانات شهری بیشتر و حمل و نقل آسان‌تر است، هزینه بیشتری برای ارائه خدمات زیبایی از بیماران دریافت می‌شود.

برخی از پزشکان در انجام درمان های زیبایی مهارت بالایی دارند و بیماران با اطمینان خاطر به انجام درمان های زیبایی با این پزشکان می پردازند و در نهایت از کیفیت درمان احساس رضایت بیشتری خواهند کرد. هزینه درمان های زیبایی توسط این پزشکان معمولاً بیشتر است.

هزینه جلسات معمولاً بسته به زمان یا منطقه به طور جداگانه از داوطلبان دریافت می شود. در حال حاضر هزینه ها به شرح زیر است:

 • قیمت میکرواسکالپ حدود 120 دلار است
 • هزینه بخیه کاشت موی سر (FUT) حدود 70 دلار است
 • هزینه کاشت مو در ناحیه سر حدود 115 دلار است

توجه داشته باشید که هزینه های ذکر شده تقریبی و متوسط ​​بوده و بسته به سایز سر و میزان جای خالی ممکن است متفاوت باشد.

 

ماندگاری میکرواسکالپ

دوام میکرواسکالپ به چند عامل مهم از جمله کیفیت رنگ مورد استفاده و مهارت پیگمانتر در کاشت رنگ بستگی دارد.

اگر هر دوی این شرایط به خوبی رعایت شود، میکرواسکالپ چندین سال دوام می آورد و فقط هر چند سال یک بار نیاز به ترمیم دارد.

توجه به این نکته ضروری است که میکرواسکالپ محدودیت سنی ندارد و هر فردی در هر سنی می تواند از این روش جدید مو استفاده کند.

 

سوالات متداول متقاضیان اسکالپ

اگرچه اکنون میکرواسکالپ به روشی رایج برای اصلاح عیوب صورت و صورت تبدیل شده است، اما هنوز برای بسیاری مبهم و ناشناخته است. اکثر سوالاتی که در مورد این روش پرسیده می شود به شرح زیر است:

 

متقاضیان اصلی میکرواسکالپ چه کسانی هستند؟

از این روش برای از بین بردن عیوب ظاهری مو انجام می گردد. بنابراین برای افراد در هر سنی مناسب است. پوست سر زنان اغلب برای پر کردن پوست سر، پشت گوش ها و شقیقه ها استفاده می شود. اثربخشی این روش به حدی است که اکنون بیشتر مورد استقبال بانوان قرار گرفته است.

پرکردن پیشانی، از بین بردن جای زخم و جراحات و ترمیم ریزش موی سکه ای از دیگر دلایل انتخاب روش میکرواسکالپ است.

 

آیا میکرواسکالپ باعث ریزش مو می شود؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است با لایه های مختلف پوست آشنا شوید، پوست انسان از سه لایه اپیدرم یا لایه سطحی پوست، درم یا لایه میانی پوست و زیر پوست یا لایه زیرین پوست تشکیل می شود. این سه لایه به ترتیب از سطح تا عمق پوست قرار دارند. فولیکول مو در ناحیه هیپودرم تشکیل می شود و رنگدانه به سطحی ترین لایه یعنی اپیدرم تزریق می شود. بنابراین می توان گفت این روش نه تنها تاثیری در ریزش مو ندارد، بلکه ممکن است با تحریک این لایه منجر به گردش بهتر مواد مغذی در پوست و شروع رشد مو شود.

 

آیا اسکالپ موی سر دردناک است؟

این طبیعی است که با وجود اعصاب قوی در پوست سر، چندین تزریق سوزن باعث سوزش جزئی شود. بنابراین، بیهوشی قبل از شروع میکرواسکالپ انجام می شود. روش بیهوشی پوست سر با استفاده از تزریق ماده بی حسی انجام می شود. بنابراین هیچ دردی را در طول میکرواسکالپ سر احساس نمی کنید.

 

هزینه میکرواسکالپ چقدر است؟

هزینه میکرو اسکالپ سر تا حد زیادی به کلینیک پوست سر، کیفیت خدمات ارائه شده، حرفه ای بودن متخصص و قیمت مواد مصرفی بستگی دارد. بنابراین برای بهترین نتیجه، بهتر است به بهترین مرکز میکرواسکالپ در منطقه خود مراجعه کنید.

 

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید