جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. روش های کلاژن سازی پوست
روش های کلاژن سازی پوست

روش های کلاژن سازی پوست

روش های کلاژن سازی پوست

کلاژن (Collagen) که از کلمه یونانی کولا مشتق شده است، یک پروتئین سخت، نامحلول و فیبری است که یکی از فراوان ترین پروتئین های بدن است و حدود یک سوم کل پروتئین آن را تشکیل می دهد.

کلاژن یکی از مهم ترین اجزای سازنده پوست، استخوان ها و دندان ها، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها است. در واقع کلاژن مانند چسبی است که بافت های مختلف بدن را در کنار هم نگه می دارد. ویژگی خاص این پروتئین خاصیت بازجذب آن است، یعنی تبدیل به اجزای کوچکتر، تغییر شکل و جذب مجدد توسط بدن می شود. این ویژگی خاص این پروتئین را برای استفاده در انواع درمان های پزشکی مناسب می کند.

حداقل شانزده نوع پروتئین کلاژن در بدن وجود دارد که سه تا پنج نوع از آنها مهم هستند. به عنوان مثال، کلاژن نوع 1 در لایه های پوست وجود دارد که آنها را تقویت می کند. علاوه بر این، کلاژن به پوست خاصیت ارتجاعی می بخشد و با حفظ آب در بافت پوست از خشکی و چین و چروک جلوگیری می کند.

این پروتئین در درم یا لایه میانی پوست به تشکیل شبکه فیبری از سلول ها به نام فیبروبلاست کمک می کند که سلول های جدید روی آن رشد کنند. این عمل باعث جوانسازی پوست می شود. کلاژن همچنین در جایگزینی و ترمیم سلول های مرده پوست نقش دارد.

همه انواع کلاژن ابتدا به شکل پروکلاژن ساخته می شوند. به این ترتیب دو اسید آمینه پرولین و گلیسین با کمک ویتامین C ترکیب شده و پروکلاژن را تشکیل می دهند. بنابراین بدن به طور طبیعی کلاژن تولید می کند و ما می توانیم با دریافت مقدار مناسب مواد مغذی به بدن در ساخت این پروتئین مهم کمک کنیم.

 

غذاهایی که برای ساخت کلاژن ضروری هستند:

 • سفیده تخم مرغ، جوانه گندم، لبنیات، کلم، مارچوبه و قارچ حاوی اسید آمینه پرولین هستند.
 • گلیسین و ژلاتین پوست مرغ منابع غنی اسید آمینه گلیسین هستند.
 • مس که در فعال کردن آنزیم واکنش تولید کننده کلاژن نقش دارد، در دانه‌های کنجد، پودر کاکائو و عدس یافت می‌شود.
 • ویتامین C ویتامین C که در انواع مرکبات و سبزیجات وجود دارد به همراه اسید هیالورونیک یک ماده ضروری برای ساخت کلاژن در بدن است.
 • علاوه بر این، مصرف پروتئین های با کیفیت که حاوی اسیدهای آمینه ضروری موجود در گوشت قرمز، مرغ، غذاهای دریایی، لبنیات و حبوبات هستند نیز در ساخت کلاژن مهم هستند.

حال که به اهمیت کلاژن در بدن و نقش مهم آن در حفظ و جوانسازی پوست پی بردیم، بهتر است بدانیم چه عواملی باعث کاهش کلاژن پوست می شود.

 

عوامل موثر در کاهش یا حذف کلاژن پوست

 

عوامل موثر در کاهش یا حذف کلاژن پوست:

 • پیری: هر چه بدن پیرتر باشد، کلاژن کمتری تولید می‌کند و کیفیت آن پایین‌تر می‌شود که استحکام و قابلیت ارتجاعی پوست را کاهش می‌دهد. سرعت این فرآیند به ژنتیک افراد نیز بستگی دارد.
 • عوامل محیطی: مانند قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و هوای آلوده که سرعت پیری پوست را افزایش می دهد.
 • رژیم غذایی نامناسب: مصرف بیش از حد قند و کربوهیدرات های تصفیه شده مانند آرد سفید باعث کاهش کلاژن بدن می شود زیرا در توانایی کلاژن برای ترمیم خود اختلال ایجاد می کند.
 • سبک زندگی نامناسب: به عنوان مثال سیگار کشیدن، بهبود زخم های پوستی را به تاخیر می اندازد و یکی از عوامل ایجاد چین و چروک است.

تمامی این عوامل با تشکیل رادیکال های آزاد، سرعت تجزیه کلاژن را نیز افزایش می دهند. البته برخی از اختلالات خودایمنی مانند لوپوس نیز باعث کاهش کلاژن بدن می شود.

داشتن پوستی شاداب، سالم و جوان آرزوی همه ماست و برخی از ما از استفاده از روش های زیادی برای جلوگیری از پیری و چین و چروک پوست دریغ نمی کنیم. در اینجا چند راه برای کمک به ساخت و بهبود کیفیت کلاژن پوست وجود دارد.

امروزه استفاده از مکمل های غذایی در بین مردم رایج شده است و بسیاری ترجیح می دهند به جای مصرف طیفی از غذاها از نوعی قرص یا پودر مکمل استفاده کنند. یک متخصص تغذیه می گوید که بسیاری از غذاها حاوی کلاژن هستند که یک فرم قابل دسترس برای فرآیندهای بیولوژیکی بدن است و بدن می تواند بلافاصله پس از مصرف از آن برای تولید پروتئین استفاده کند.

این ویژگی باعث برتری استفاده از غذاهای حاوی کلاژن نسبت به مکمل ها می شود. در این راستا، مطالعه ای در مورد تغذیه و پیری در سال 2012 نشان داد که استفاده از میوه ها و سبزیجات امن ترین و سالم ترین راه برای تقویت و سلامت پوست است.

 

منابع غذایی کلاژن چیست؟

 

سوپ استخوان

یکی از غذاهای غنی از کلاژن، آبگوشت یا آبگوشت استخوان است. از آنجایی که این ماده غذایی حاوی آب بینابینی استخراج شده از استخوان ها است، منبعی غنی از کلاژن، منیزیم، فسفر، کلسیم، اسیدهای آمینه و بسیاری از مواد مغذی دیگر است.

 

ژلاتین

نوعی کلاژن پخته شده است که معمولا از استخوان گاو، گوسفند، مرغ و ماهی به دست می آید. ژلاتین حاوی 98 تا 99 درصد پروتئین است. مطالعات نشان داده اند که اگرچه بدن قادر به تولید گلیسین است، اما مقدار آن برای نیازهای مختلف کافی نیست و باید گلیسین کافی را از منابع غذایی دریافت کنیم.

ژلاتین منبع غنی این ماده است. انواع مختلفی از ژلاتین برای مصرف وجود دارد، مانند جوشانده استخوان یا آبگوشت که قبلا ذکر شد و ژله، پودر و ورقه های ژلاتین که همگی به صورت خوراکی مصرف می شوند.

مکمل‌های ژلاتین شکل دیگری از ژلاتین است که بر سلامت پوست و مو تأثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال، در یک مطالعه، از دو گروه از زنان خواسته شد که به مدت 8 هفته 10 گرم گوشت و 10 گرم مکمل کلاژن ماهی مصرف کنند. نتایج نشان داد گروهی که از گوشت به عنوان منبع کلاژن استفاده می کردند حدود 12 درصد و گروهی که از مکمل کلاژن ماهی استفاده می کردند حدود 28 درصد به رطوبت پوست خود اضافه کردند.

در مطالعه دیگری افراد مبتلا به آلوپسی (نوع خاصی از ریزش مو) به مدت 50 هفته با مکمل های ژلاتین درمان شدند و نتایج نشان داد که تعداد موهای در حال رشد 29 درصد و رشد توده مو 40 درصد بود. افزایش یافته است.

مطالعه دیگری که نتایج مشابهی داشت بر روی افرادی انجام شد که روزانه 14 گرم ژلاتین مصرف می کردند و پس از مدتی 11 درصد به ضخامت موهایشان اضافه شد.

 

مرغ

بسیاری از مکمل های کلاژن از آب مرغ تهیه می شوند. اگر تا به حال مرغ را تکه تکه کرده باشید، متوجه ارتباط بافت آن شده اید. این ویژگی به دلیل وجود کلاژن زیاد در آن است. در مطالعات متعددی از گردن و غضروف مرغ به عنوان منبع کلاژن برای درمان آرتروز نام برده شده است.

 

ماهی

مانند سایر حیوانات، ماهی ها دارای استخوان ها و رباط های کلاژن هستند. اگرچه گوشت ماهی مصرف کلاژن ما را افزایش می دهد، اما باید توجه داشت که قسمت هایی از ماهی، مانند سر، حاوی مقادیر بیشتر و بهتری کلاژن است. پوست ماهی نیز حاوی پپتیدهای کلاژن است.

 

سفیده تخم مرغ

 اگرچه تخم مرغ، مانند بسیاری از محصولات حیوانی، بافت همبند ندارد، سفیده تخم مرغ حاوی مقادیر زیادی پرولین، یکی از اسیدهای آمینه مورد نیاز برای تولید کلاژن است.

 

مرکبات و انواع توت ها

واضح است که ویتامین C نقش مهمی در تولید پروتئین کلاژن دارد. بنابراین دریافت مقدار کافی این ویتامین در رژیم غذایی بسیار مهم است. همانطور که می دانیم مرکباتی مانند پرتقال، گریپ فروت و لیمو سرشار از این ماده مغذی هستند که می توان آنها را جدا کرد یا در سالاد استفاده کرد.

اگرچه به ندرت شنیده ایم که توت ها حاوی ویتامین C هستند، اما واقعیت این است که توت فرنگی ویتامین C بیشتری نسبت به مرکبات دارد. تمشک، زغال اخته و شاه توت علاوه بر ویتامین C، حاوی آنتی اکسیدان های زیادی نیز هستند که از پوست در برابر آسیب های محیطی محافظت می کنند.

 

سیر

سیر نه تنها طعم دهنده خوبی برای غذا است، بلکه حاوی منابع گوگرد نیز می باشد. این ماده معدنی به سنتز کلاژن و جلوگیری از تجزیه آن کمک می کند. البته لازم به ذکر است که برای بهره مندی از این خاصیت خاص سیر مصرف مداوم و طولانی مدت آن ضروری است که با توجه به فواید تغذیه ای بی نظیرش بسیار مفید خواهد بود.

 

سبزیجات برگ دار و گوجه فرنگی

سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم پیچ و چغندر که رنگ سبز خود را از کلروفیل برگ های خود می گیرند، طبق برخی مطالعات جدید، علاوه بر خاصیت آنتی اکسیدانی، تولید پیش سازهای کلاژن را در بدن افزایش می دهند.

منبع دیگر ویتامین C گوجه فرنگی است، زیرا یک گوجه فرنگی متوسط ​​حدود 30 درصد از ویتامین C مورد نیاز برای ساخت کلاژن در بدن را تامین می کند.

 

انواع حبوبات

لوبیا منبع غنی پروتئین با انواع اسیدهای آمینه ضروری برای تولید کلاژن است. این لوبیا همچنین حاوی مقادیر خوبی مس بوده که برای تولید کلاژن لازم است.

 

بادام ها

اگر به خوردن آجیل علاقه دارید، حتما بادام هندی را به میان وعده های خود اضافه کنید. این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی مس و روی است که برای ساخت کلاژن استفاده می شود.

 

فلفل دلمه ای

انواع فلفل دلمه ای به خصوص فلفل دلمه ای قرمز حاوی ماده ضدالتهابی به نام کپسایسین است که از پیری پوست به دلیل افزایش سن جلوگیری می کند.

اگرچه مصرف مواد غذایی و سبزیجات تازه همیشه اولین پیشنهاد هر پزشک است، اما همانطور که قبلا ذکر شد مکمل های کلاژن به صورت پودر و قرص نیز منابع مطمئن کلاژن هستند. مصرف این مکمل ها راه آسان تری است که اکثر مردم از آن استقبال می کنند. مطالعات زیادی در مورد اثرات مصرف این مکمل ها وجود ندارد، اما مطالعات نشان می دهد که مکمل های کلاژن ممکن است به بهبود بافت پوست و توده عضلانی و کاهش درد ناشی از آرتروز کمک کند. در زیر نمونه هایی از این نظرسنجی ها اورده ایم

یک مطالعه نشان داد که کلاژن با جلوگیری از خشکی پوست و کاهش چین و چروک، روند پیری را کند می کند. در این مطالعه، زنانی که مکمل های حاوی 2.5 تا 2.5 گرم کلاژن را به مدت هشت هفته مصرف کردند، نسبت به زنانی که مکمل را مصرف نکردند، پوست انعطاف پذیرتری داشتند، در حالی که گروه دوم پوست خشک تری داشتند.

مطالعه دیگری نشان داد زنانی که به مدت 12 ماه نوشیدنی‌های حاوی کلاژن مصرف می‌کردند، پوست مرطوب‌تری داشتند و عمق چین و چروک‌هایشان را کاهش می‌دادند.

 طبق این مطالعات، ماکول های کلاژن با تحریک بدن برای ساخت کلاژن بیشتر، چین و چروک های پوست را کاهش می دهند. علاوه بر این، مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است باعث افزایش تولید پروتئین‌های دیگری مانند الاستین و فیبریلین شود که به حفظ سلامت پوست کمک می‌کنند.

 

آیا کرم های کلاژن کاربردی هستند؟

احتمالاً هنگام بررسی و خرید محصولات مراقبت از پوست با کرم ها یا سرم هایی برخورد کرده اید که ادعا می کنند حاوی کلاژن بوده و دارای اثرات ضد پیری و جوان کننده هستند. نکته قابل توجه این است که کلاژن پروتئینی با ساختار مولکولی بزرگ است که نمی تواند از طریق پوست جذب شود. بنابراین محصولات پوستی حاوی کلاژن نمی توانند ذخیره سازی کلاژن بدن را افزایش دهند.

اما اخیراً کرم ها و محصولاتی ساخته شده اند که حاوی پپتیدهای کلاژن هستند. این پپتیدها که در آزمایشگاه تولید می شوند، کوچکتر از مولکول کلاژن هستند و می توانند از طریق پوست جذب شوند.

 

راه حل های بالینی برای افزایش کلاژن پوست

علاوه بر کمک به تولید کلاژن از طریق انواع غذاها، درمان های بالینی که امروزه رواج پیدا کرده اند، راه های ایمن و سریع برای جلوگیری از پیری و چین و چروک ناشی از کاهش کلاژن هستند. در اینجا چند درمان رایج وجود دارد.

 

تزریق کلاژن و فیلرهای پوستی

به زبان ساده، تزریق کلاژن به معنای وارد کردن یک جایگزین طبیعی کلاژن به لایه زیرین پوست است که پس از آن پوست مانند زمانی که سرشار از کلاژن است صاف و انعطاف پذیر می شود و بافتی سفت خواهد داشت.

زیدرم و زیپلاست، که تزریق کلاژن گاوی هستند، در دهه 1980 بسیار محبوب شدند. این نوع کلاژن مستقیماً به درم (لایه ای از پوست و زیر اپیدرم که کلاژن و الاستین را نگه می دارد) تزریق می شود.

 امروزه برای کسانی که تمایلی به استفاده از فرآورده های حیوانی ندارند، از سایر فیلرها یا فیلرها در روش تزریق استفاده می شود. Joderm و Restylen دو فیلر معروف در این دسته هستند که حاوی اسید هیالورونیک هستند. این ماده طبیعی نه تنها پوست را تقویت می کند، بلکه قادر است آب را تا هزار برابر وزن خود در خود نگه دارد و در مواقعی که به رطوبت نیاز دارد، پوست را آبرسانی می کند.

در همین مورد، مطالعه ای که در دانشگاه میشیگان انجام شد نشان داد که تزریق اسید هیالورونیک وگان نیز تولید کلاژن در بدن را تحریک می کند. کلاژن و سایر پرکننده‌ها معمولاً به خط لبخند، پیشانی، ابروها، بیرونی چشم و چانه تزریق می‌شوند.

تاثیر سریع و بهبود بافت پوست از مزایای این روش است. البته تعداد تزریق ها بسته به نوع پوست یا عمق چین و چروک ها متفاوت می باشد.

 

نور LED قرمز

یکی از درمان های بالینی برای تولید کلاژن، درمان با ال ای دی است. این روش که در شاخه فتوتراپی می باشد سابقه بسیار جالبی دارد. در دهه 1990، دانشمندان ناسا کشف کردند که گیاهان تحت طیف های نوری خاص بیشتر و بهتر رشد می کنند. آنها از این نتیجه استفاده کردند و آزمایشات خود را برای بررسی تأثیر طول موج های مختلف نور بر سرعت بهبود زخم پوست ادامه دادند.

محققان دریافتند که نور قرمز و امواج مادون قرمز سرعت رشد سلول های پوست را تا 200 برابر افزایش می دهد. پس از این کشف، متخصصان به فکر استفاده از LED درمانی برای از بین بردن بسیاری از اختلالات پوستی، چین و چروک یا افتادگی پوست افتادند.

ال ای دی تراپی استفاده از رنگ های مختلف و امواج نور برای نفوذ به لایه های مختلف پوست و تحریک کلاژن سازی است. به عنوان مثال، نور قرمز به لایه ای از پوست که حاوی سلول های فیبروبلاست است نفوذ می کند. این سلول ها مسئول تولید کلاژن و الاستین، پروتئین های جوان کننده پوست هستند. نور قرمز به این ناحیه نفوذ می کند و کلاژن سازی را تحریک می کند و التهاب پوست را کاهش می دهد.

نور کهربایی، رنگ دیگری در طیف نوری، تولید کلاژن و الاستین را افزایش می دهد، اگرچه نور قرمز کمتری به پوست نفوذ می کند.

بیشترین نفوذ در بین نورهای مختلف مربوط به امواج مادون قرمز است که هم به درمان سریع التهابات پوست کمک می کند و هم باعث می شود محصولات مراقبت از پوست نفوذ بیشتری به پوست داشته باشند.

همانطور که شرح فرآیند این روش نشان می دهد، درمان با LED بسیار موثر و کارآمد است.

 

میکرودرم ابریژن

این روش یک راه حل جامع است که برای درمان بسیاری از ناراحتی های پوستی از جمله تیرگی و لک های روی پوست، منافذ باز، آکنه و زخم، ترک های پوستی، آفتاب سوختگی، اصلاح تناژ پوست و همچنین رفع چین و چروک استفاده می شود. این درمان به طور کلی یک اثر جوان کننده بر روی پوست دارد.

در این روش از دستگاه مخصوصی با سطح ساینده استفاده می شود تا سطح بالایی پوست را به آرامی لایه برداری کرده و ظاهری جوان تر و شاداب به آن ببخشد. در تکنیک دیگری از همین روش، ذرات اکسید آلومینیوم یا بی کربنات سدیم را روی سطح پوست پاشیده و با مکش، ذرات مرده و بیرون زده پوست را از بین می برد.

این تکنیک همان اثر جوان کننده را روی پوست دارد. بعد از این فرآیند ممکن است پوست کمی قرمز شود و حتما باید از کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده کنید.

یکی از مزایای این روش این است که اثرات آن بر روی پوست حتی در اولین جلسه درمان قابل مشاهده است، اما بسته به نوع پوست و دلیل استفاده از این روش، متخصص پوست تعداد جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتیجه مورد را تعیین می کند.

 

هیدرودرم ابریژن

جدیدترین روش میکرودرم ابریژن، روش هیدرودرم ابریژن است. در این روش محصولات مخصوص مراقبت از پوست تزریق می شود و همزمان لایه برداری انجام می شود. این کار تولید کلاژن را تحریک می کند و جریان خون را در ناحیه مورد نظر به حداکثر می رساند.

 

افسانه ها در مورد کلاژن

یکی از بزرگترین افسانه ها در مورد کلاژن سازی این است که می توانید آن را مستقیماً روی پوست بمالید. سال‌ها ادعا می‌شود که کرم‌ها، لوسیون‌ها، پمادها و مرطوب‌کننده‌های حاوی کلاژن باعث افزایش سطح کلاژن می‌شوند. با این حال، در واقعیت، مولکول های کلاژن برای عبور از لایه های زیرین پوست بسیار بزرگ هستند و هیچ استفاده واقعی ندارند. این بدان معنی است که برخی از کرم های موجود در بازار که حاوی کلاژن هستند ممکن است فقط یک اثر تبلیغاتی داشته باشند.

افسانه دیگر در مورد کلاژن افزودن کلاژن به یک فنجان قهوه صبح است که به عنوان یک مکمل عمل می کند. کافئین تاثیر منفی بر روند پیری پوست دارد.

این بدان معناست که کلاژن اضافه شده به یک فنجان قهوه ممکن است آسیب ناشی از کافئین را به حداقل برساند. اگر سلامت پوست یکی

از دغدغه های اصلی شماست، بهتر است از مصرف کافئین به طور کامل اجتناب کرده تا آن را همراه با کلاژن مصرف کنید.

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.

این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.

به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.

جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت

غیرحضوری آن را انجام دهند. وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های

تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان

می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی اینترنتی پزشک و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان

مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید