جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. احساس شادی چیست و چرا مهم است؟
احساس شادی چیست و چرا مهم است؟

احساس شادی چیست و چرا مهم است؟

در واقع، شادی نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد و می تواند تاثیر زیادی بر نحوه زندگی ما داشته باشد.شادی احساس یا نشان دادن لذت یا رضایت است.

از این تعریف می توان به چند نکته مهم در مورد شادی دست یافت:

 • خوشبختی یک حالت است نه یک صفت. به عبارت دیگر، این یک ویژگی یا ویژگی شخصیتی ماندگار و دائمی نیست، بلکه حالتی زودگذرتر و متغیر است.
 • شادی معادل احساس لذت یا رضایت است. به این معنی که شادی را نباید با شادی، وجد، سعادت یا سایر احساسات شدیدتر اشتباه گرفت.
 • شادی می تواند احساس یا نشان دادن باشد. به این معنی که شادی لزوما یک تجربه درونی یا بیرونی نیست، بلکه می تواند هر دو باشد.

اکنون درک بهتری از شادی و احساس خوشبختی داریم.

با کنار هم قرار دادن تمام نظریه ها و یافته های مختلف در مورد شادی، می دانیم که حداقل چند عامل برای شادی کلی بسیار مهم هستند:

 • درآمد فردی؛
 • وضعیت بازار کار؛
 • سلامت جسمانی؛
 • خانواده؛
 • روابط اجتماعی؛
 • ارزشهای اخلاقی؛
 • تجربه احساسات مثبت

22 عادتی که برای احساس شادی باید به روال زندگی خود اضافه کنید

عاداتی که روزانه باید در روال زندگی خود قرار دهید میتواند شامل موارد زیر باشد :

1. لبخند بزنید

وقتی خوشحال هستید تمایل دارید که لبخند بزنید. اما در واقع یک خیابان دو طرفه است.ما لبخند می زنیم زیرا شاد هستیم و لبخند زدن باعث ترشح دوپامین در مغز می شود که ما را شادتر می کند.

این بدان معنا نیست که باید همیشه با یک لبخند ساختگی که روی صورتتان نقش بسته است، به اطراف بروید. اما دفعه بعد که احساس کردید احساس ضعف می کنید، لبخند بزنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. یا سعی کنید هر روز صبح را با لبخند زدن به خودتان در آینه شروع کنید.

2. ورزش کنید

فقط برای بدن شما نیست. ورزش منظم می تواند به کاهش استرس، احساس اضطراب و علائم افسردگی کمک کند و در عین حال عزت نفس و شادی را افزایش دهد.حتی مقدار کمی فعالیت بدنی می تواند تفاوت ایجاد کند. لازم نیست برای ورزش سه گانه یا بالا رفتن از صخره تمرین کنید – البته مگر اینکه این چیزی باشد که شما را خوشحال می کند.

ترفند این است که بیش از حد تلاش نکنید. اگر به طور ناگهانی خود را وارد یک روتین شدید کنید، احتمالاً در نهایت ناامید خواهید شد.

برای  شروع این تمرین ها را در نظر بگیرید:

 • هر شب بعد از شام در اطراف محل زندگی خود قدم بزنید.
 • برای یک کلاس مبتدی در یوگا ثبت نام کنید.
 • روز خود را با 5 دقیقه حرکات کششی شروع کنید.
 • فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای را که زمانی از آن لذت می‌بردید، اما از بین رفته‌اند، به خود یادآوری کنید. یا فعالیت هایی که همیشه می خواستید امتحان کنید، مانند گلف، بولینگ، یا رقص.

3. به اندازه کافی بخوابید

مهم نیست چقدر جامعه مدرن ما را به سمت خواب کمتر سوق می دهد، ما می دانیم که خواب کافی برای سلامتی، عملکرد مغز و رفاه عاطفی حیاتی است.

بیشتر بزرگسالان هر شب به 7 یا 8 ساعت خواب نیاز دارند. اگر متوجه شدید که در طول روز با میل به چرت زدن مبارزه می کنید یا به طور کلی احساس می کنید در مه هستید، ممکن است بدنتان به شما بگوید که به استراحت بیشتری نیاز دارد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما در ایجاد یک روال خواب بهتر کمک می کند:

 • بنویسید که هر شب چند ساعت می خوابید و چقدر احساس استراحت می کنید. پس از یک هفته، باید ایده بهتری داشته باشید که چگونه کار می کنید.
 • ساعت قبل از خواب را به عنوان زمان استراحت رزرو کنید. حمام کنید، مطالعه کنید یا کاری آرامش بخش انجام دهید.
 • از خوردن و آشامیدن سنگین قبل خواب بپرهیزید.
 • اتاق خواب خود را تاریک، خنک و ساکت نگه دارید.
 • اگر مجبور به چرت زدن هستید، سعی کنید آن را به 20 دقیقه در روز محدود کنید.

4. با روحیه و اشتیاق غذا بخورید

قطعا شما می دانید که انتخاب های غذایی بر سلامت جسمانی کلی شما تأثیر می گذارد. اما برخی از غذاها نیز می توانند بر وضعیت ذهنی شما تأثیر بگذارند.

 • کربوهیدرات ها سروتونین را ترشح می کنند که یک هورمون «احساس خوب» است. فقط کربوهیدرات های ساده – غذاهای سرشار از قند و نشاسته – را به حداقل برسانید، زیرا این افزایش انرژی کوتاه است و دچار مشکل می شوید. کربوهیدرات های پیچیده مانند سبزیجات، لوبیا و غلات کامل بهتر هستند.
 • گوشت بدون چربی، مرغ، حبوبات و لبنیات سرشار از پروتئین هستند. این غذاها دوپامین و نوراپی نفرین را آزاد می کنند که انرژی و تمرکز را افزایش می دهند.
 • غذاهای بسیار فرآوری شده یا سرخ شده باعث می شوند که احساس ناراحتی کنید. حذف وعده های غذایی نیز همینطور است.

5. سپاسگزار باشید

به سادگی سپاسگزار بودن می تواند خلق و خوی شما را در کنار سایر فواید تقویت کند. یک مطالعه اخیر نشان داد که تمرین قدردانی می تواند تأثیر قابل توجهی بر احساس امید و شادی داشته باشد.

هر روز را با اعتراف به یک چیز شروع کنید که بخاطر آن سپاسگزار هستید.در طول روز سعی کنید مراقب چیزهای خوشایند زندگی خود باشید. آن‌ها می‌توانند چیزهای بزرگی باشند، مانند دانستن اینکه کسی شما را دوست دارد.

اما آنها همچنین می توانند چیزهای کوچکی باشند، مانند یک همکار که به شما یک فنجان قهوه پیشنهاد کرده است یا همسایه ای که برای شما دست تکان داده است. شاید حتی فقط گرمای خورشید روی پوست شما باشد.

با کمی تمرین، حتی ممکن است از همه چیزهای مثبت اطراف خود بیشتر آگاه شوید.

6.  به اطرافیان خود حس خوب القا کنید

تحقیقات نشان می دهد که انجام اعمال محبت آمیز می تواند به شما کمک کند احساس رضایت بیشتری داشته باشید.

تعریف و تمجید صمیمانه راهی سریع و آسان برای روشن کردن روز کسی است و در عین حال شادی خود را تقویت می کند.توجه شخص را جلب کنید و آن را با لبخند بگویید تا بداند منظور شما از آن است. ممکن است از اینکه چقدر حس خوبی به شما می دهد تعجب کنید.

اگر می خواهید از ظاهر ظاهری فردی تعریف کنید، مطمئن شوید که این کار را با احترام انجام دهید.

7. نفس عمیق بکشید

دفعه بعد که احساس استرس کردید، این مراحل را انجام دهید:

 • چشمان خود را ببندید و سعی کنید خاطره ای شاد یا مکانی زیبا را تصور کنید.
 • یک نفس آرام و عمیق از طریق بینی خود بکشید.
 • به آرامی از طریق دهان یا بینی نفس خود را بیرون دهید.
 • این روند را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که احساس آرامش کنید.
 • اگر به سختی نفس های آهسته و عمدی می کشید، سعی کنید با هر دم و بازدم تا 5 در سر خود بشمارید.

لحظات ناخوشایند را بپذیرید

8. لحظات ناخوشایند را بپزیرید

نگرش مثبت به طور کلی چیز خوبی است، اما اتفاقات بد برای همه رخ می دهد. این فقط بخشی از زندگی است

اگر اخبار بدی دریافت کردید، مرتکب اشتباه شدید ، سعی نکنید وانمود کنید که خوشحال هستید.

احساس ناراحتی را بپذیرید و به خودتان اجازه دهید لحظه ای آن را تجربه کنید. سپس، تمرکز خود را به سمت آنچه که این احساس را در شما ایجاد کرده است و آنچه ممکن است برای بهبودی لازم باشد تغییر دهید.

آیا تمرین تنفس عمیق کمکی می کند؟ پیاده روی طولانی بیرون؟ صحبت کردن با کسی؟

به یاد داشته باشید، هیچ کس همیشه خوشحال نیست.

9. یک دفتر خاطرات داشته باشید

این کار راه خوبی برای سازماندهی افکار، تجزیه و تحلیل احساسات و برنامه ریزی است  و لازم نیست که یک نابغه ادبی باشید یا مجلد بنویسید تا از آن بهره ببرید.

می تواند به سادگی یادداشت چند فکر قبل از رفتن به رختخواب یا نوشتن بعضی چیزهایی که شما را عصبی میکند باشد.

10. با استرس روبرو شوید

زندگی پر از عوامل استرس زا است و اجتناب از همه آنها غیرممکن است.روانشناسان میگویند استرس همیشه مضر نیست و ما حتی می توانیم نگرش خود را در مورد استرس تغییر دهیم.

برای آن دسته از عوامل استرس زا که نمی توانید از آنها اجتناب کنید، به خود یادآوری کنید که همه استرس دارند – شما قوی تر از آن چیزی هستید که فکر می کنید.به جای اینکه به خودتان اجازه دهید غرق شوید، سعی کنید با عامل استرس زا مقابله کنید.

عاداتی که در هفته باید در روال زندگی خود قرار دهید میتواند شامل موارد زیر باشد :

11. بی نظمی را کنار بگذارید

شلوغی به نظر یک پروژه بزرگ است، اما اختصاص دادن تنها 20 دقیقه در هفته می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.در 20 دقیقه چه کاری می توانید انجام دهید؟ مقدار زیادی.

یک تایمر روی تلفن خود تنظیم کنید و 15 دقیقه وقت بگذارید تا یک منطقه خاص از یک اتاق را مرتب کنید – همه چیز را در جای خود قرار دهید و هر درهم و برهمی اضافی را که دیگر به درد شما نمی خورد، دور بریزید.

از 5 دقیقه باقیمانده برای پیاده روی سریع در فضای زندگی خود استفاده کنید و هر چیز سرگردانی را که در سر راه شما قرار می گیرد دور بریزید.

می توانید این ترفند را یک بار در هفته، یک بار در روز یا هر زمانی که احساس می کنید فضای شما از کنترل خارج می شود، انجام دهید.

12. دوستانتان را ملاقات کنید

انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند و داشتن دوستان نزدیک می تواند ما را شادتر کند.برای دور هم جمع شدن یا صرفاً یک گفتگوی طولانی تلفنی قرار بگذارید.این مهم نیست که چند دوست دارید. این در مورد داشتن روابط معنادار است – حتی اگر فقط با یک یادو نفر.

13. هفته ی خود را برنامه ریزی کنید

سعی کنید در پایان هر هفته بنشینید و یک لیست اساسی برای هفته بعد تهیه کنید.حتی اگر به برنامه پایبند نباشید.

14. گوشی خود را کنار بگذارید

تمام وسایل الکترونیکی را خاموش کنید و گوشی و شبکه های اجتماعی را حداقل یک ساعت در هفته کنار بگذارید. آنها بعداً همچنان در کنار شما خواهند بود. بگذارید ذهنتان برای تغییر آزاد باشد.

15. وارد طبیعت شوید

بر اساس مطالعات گذراندن 30 دقیقه یا بیشتر در هفته در فضاهای سبز می تواند به کاهش فشار خون و افسردگی کمک کند.

فضای سبز شما می تواند هر چیزی باشد از پارک محله شما، حیاط خلوت شما، یا یک باغ روی پشت بام – هر جایی که می توانید از طبیعت و هوای تازه لذت ببرید. ورزش را در ترکیب با طبیعت برای مزایای بیشتر انجام دهید.

مدیتیشن

 

16. مراقبه را تجربه کنید

روش های زیادی برای مدیتیشن وجود دارد. آنها می توانند شامل حرکت، تمرکز، معنویت یا ترکیبی از هر سه باشند.مدیتیشن نباید پیچیده باشد. این می تواند به همین سادگی باشد که 5 دقیقه آرام با افکار خود بنشینید. حتی تمرینات تنفس عمیق که قبلا ذکر شد می توانند به عنوان نوعی مراقبه عمل کنند.

17. یک آیین مراقبت از خود بیابید

نادیده گرفتن مراقبت از خود در دنیای پر سرعت آسان است. اما بدن شما افکار، احساسات و روح شما را در این دنیا حمل می کند.

شاید هفته کاری خود را با یک حمام گرم و طولانی آرام کنید. یا اتخاذ یک برنامه روتین مراقبت از پوست که باعث می شود احساس راحتی کنید. یا به سادگی یک شب را کنار بگذارید تا یک فیلم را از ابتدا تا انتها تماشا کنید.هر چه هست، برای آن وقت بگذارید.

عاداتی که در ماه باید در روال زندگی خود قرار دهید میتواند شامل موارد زیر باشد :

18. خودتان را بیرون بیاورید

چه قانونی می گوید که نمی توانید تنها بیرون بروید؟

به رستوران مورد علاقه خود بروید، فیلم بگیرید یا به سفری بروید که همیشه آرزویش را داشتید.

حتی اگر یک شخص اجتماعی هستید، گذراندن زمان عمدی به تنهایی می تواند به شما کمک کند تا با فعالیت هایی که واقعاً شما را خوشحال می کند ارتباط برقرار کنید.

19. فهرست فکری ایجاد کنید

با در نظر گرفتن 10 دقیقه وقت ، در این بازه های زمانی کوتاه، افکار خود را کنترل کنید.

در ابتدای هر ماه، فهرست کوتاهی از خاطرات شاد یا چیزهایی که مشتاقانه منتظرشان هستید، روی یک کاغذ کوچک یا روی گوشی خود تهیه کنید. شما حتی می توانید از آن زمانی استفاده کنید که به طور کلی احساس ناراحتی می کنید و نیاز به تغییر افکار خود دارید.

عاداتی که در سال باید در روال زندگی خود قرار دهید میتواند شامل موارد زیر باشد :

20. برای تأمل وقت بگذارید

شروع سال جدید زمان خوبی است برای توقف و فهرستی از زندگی خود. زمانی را به خود اختصاص دهید:

حال روحی تان چطور است؟

چه کارهایی کرده اید؟

آیا نسبت به یک سال پیش شادتر هستید؟

اما سعی کنید از دام قضاوت شدید خود برای پاسخ‌هایتان اجتناب کنید.

21. اهداف خود را دوباره ارزیابی کنید

مردم تغییر می کنند، پس به این فکر کنید که به کجا می روید و در نظر بگیرید که آیا هنوز همان جایی است که می خواهید بروید. اهدافی را که دیگر در دسترس شما نیستند، رها کنید، حتی اگر روی کاغذ زیبا به نظر برسند. در عوض برای اهداف قابل دسترسی خود قدم به قدم برنامه بریزید.

22. کینه ها را کنار بگذارید

گفتن این کار اغلب آسان تر از انجام آن است. اما شما مجبور نیستید این کار را برای طرف مقابل انجام دهید.

گاهی اوقات، بخشش یا کنار گذاشتن کینه بیشتر به مراقبت از خود مربوط می شود تا دلسوزی برای دیگران.

روابط خود را با دیگران بررسی کنید. این نباید یک آشتی باشد. ممکن است فقط لازم باشد رابطه را پایان دهید و به زندگی خود ادامه دهید. این که احساسات خود را از ذهن خود خارج کنید و به دنیا وارد کنید، می تواند رهایی بخش باشد.

به یاد داشته باشید که نسخه شادی هر کس کمی متفاوت است و همچنین مسیر برای رسیدن به آن برای هر شخص میتواند متفاوت و نیاز به شخصی سازی داشته باشد.

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.

این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.

به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.

جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت

غیرحضوری آن را انجام دهند. وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های

تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان

می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی دکتر و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان

مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید