سلامت ایرانیان | بهترین مجله سلامت و نوبت دهی آنلاین
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. ماساژ درمانی چگونه به درمان بیماری ها و اختلالات کمک می کند؟
ماساژ درمانی چگونه به درمان بیماری ها و اختلالات کمک می کند؟

ماساژ درمانی چگونه به درمان بیماری ها و اختلالات کمک می کند؟

مقدمه

استفاده از روش ماساژ درمانی در بهبود شرایط جسمانی و رفع اختلالات اسکلتی عضلانی بسیار موثر است. به طوری که امروزه پزشکان متخصص، درمان با ماساژ را به عنوان یکی از درمان های مکمل در همه زمینه ها در نظر می گیرند. علاوه بر اینکه ماساژ درمانی به رفع اختلالات اسکلتی عضلانی در بیماران کمک می کند، افرادی که هیچ گونه مشکل جسمانی نداشته باشند نیز می توانند از این نوع درمان استفاده نمایند. در واقع، انجام ماساژ اصولی بر روی عضلات بدن می تواند منجر به نشاط و رفع گرفتگی های عضلانی ناشی از کار و فعالیت های روزمره گردد.

ماساژ درمانی عبارت است از یک فرایند اصولی شامل لمس و فشار کنترل شده که برای دستکاری ماهیچه ها و سایر بافت های نرم بدن به کار می رود. این نوع درمان دستی شامل نگه داشتن، حرکت و اعمال فشار به قسمت های مختلف بدن از جمله عضلات، تاندون ها، رباط ها و فاسیا خواهد بود. درمان با ماساژ را همه افراد در هر سنی می توانند انجام دهند. البته انتخاب بهترین ماساژ درمانگر اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا هر گونه سهل انگاری و یا حرکت نادرست در هنگام انجام ماساژ می تواند عوارض جدی برای فرد در پی داشته باشد.

ماساژ درمانی در زمینه های مختلفی به کار می رود. در واقع، این نوع درمان علاوه بر رفع بسیاری از مشکلات عضلانی، به بهبود فشارهای روحی و کاهش استرس در افراد نیز کمک می کند. البته ممکن است انجام ماساژ درمانی برای برخی از افراد دارای بیماری های زمینه ای حساسیت بیشتری داشته باشد. با این حال، مزایای انجام ماساژ درمانی به اندازه ای است که هر فرد می تواند تحت نظر یک ماساژ درمانگر حرفه ای، به بهترین نتایج درمانی دست یابد.

امروزه مراکز بسیاری به دنبال فراهم آوردن شرایط ماساژ درمانی برای بهبود وضعیت بیماران اسکلتی عضلانی و مانند آن ها هستند. اما لازم است همواره به دنبال انتخاب بهترین مرکز باشیم. یک مرکز معتبر باید با بهره گیری از بهترین روش ها و ماساژ درمانگرهای آموزش دیده به درمان افراد بپردازد. ممکن است نوع و روش ماساژ مورد نیاز برای بهبود وضعیت بیماران مختلف متفاوت باشد. بنابراین انتخاب یک ماساژ درمانگر ماهر، مجرب و کار آزموده در زمینه روش های مختلف ماساژ درمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. مراجعه به مجموعه ماساژ اصفهان تحت عنوان مجموعه ماساژ درمانی ایرانیان، به رفع این گونه نگرانی ها کمک خواهد کرد.

انواع روش های ماساژ درمانی کدام اند؟

ماساژ درمانی تکنیک ها و روش های متنوعی دارد. به طور کلی هر عضو و بافت نرم بدن، حساسیت ها و ساختار مشخصی دارد که باید در درمان اختلالات مربوط به آن ها در نظر گرفته شود. به همین دلیل، برای درمان اعضای مختلف بدن تکنیک های ماساژ درمانی متنوعی به کار برده می شوند. حتی در برخی از افراد ممکن است ترکیبی از روش های مختلف ماساژ درمانی نیاز باشد.

از رایج ترین تکنیک ها و روش های ماساژ درمانی که توسط ماساژ درمانگرهای مجرب و ماهر مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ماساژ سوئدی
 • ماساژ شیاتسو
 • ماساژ تایلندی
 • ماساژ بافت عمیق
 • ماساژ برای دوران بارداری
 • ماساژ برای درمان لنف ادم (این نوع ماساژ نوعی روش درمانی حساس بوده و تنها باید توسط یک پزشک یا مراقب بهداشتی آموزش دیده انجام شود)
 • ماساژ مربوط به رفع آسیب های ورزشی
 • ماساژ انتشار میوفاشیال
 • ماساژ نقطه ماشه ای
 • ماساژ با سنگ داغ
 • ماساژ کرانیوساکرال
 • ماساژ با روش رهاسازی بافت نرم

لازم است بدانید که درمان با ماساژ با روش های مختلف ممکن است با درمان های مکمل دیگر همراه شوند. برای مثال، درمان های فشاری، طب سوزنی، حجامت و مواردی از این قبیل از درمان های ترکیبی با ماساژ درمانی به حساب می آیند. البته استفاده از ماساژ درمانی همراه با روش های یاد شده، تنها با توصیه و تجویز پزشک قابل انجام خواهد بود.

اثربخشی ماساژ درمانی چقدر است؟

امروزه بسیاری از بیماران مبتلا به انواع اختلالات و بیماری های اسکلتی عضلانی، به روش های مختلف ماساژ درمانی نیاز دارند. حتی گاهی ممکن است افراد در طول دوران درمان بیماری خود، برای کاهش عوارض درمان، به روش های ماساژ درمانی نیاز پیدا کنند. برای مثال، معمولا افراد مبتلا به سرطان می توانند از طریق ماساژ درمانی، عوارض ناشی از درمان های سخت (مانند گرفتگی های عضلات) را بهبود ببخشند.

علاوه بر این، انجام ماساژ درمانی پس از انجام جراحی های مختلف، به بهبود عوارض روحی و جسمی ناشی از آن ها کمک خواهد کرد. تجربه نشان داده است که در بسیاری از موارد، انجام ماساژ درمانی به طور همزمان با درمان هایی نظیر کایروپراکتیک و فیزیوتراپی، می تواند طول فرایند درمانی بیمار را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

یک برنامه ماساژ درمانی حرفه ای اثرات مثبتی بر شرایط جسمی و روانی افراد خواهد داشت. در واقع، ماساژ درمانی با کاهش ضربان قلب، بهبود گردش خون و کمک به جریان هر چه بهتر مایع لنف، سطح نشاط بدن را افزایش می دهد. از سوی دیگر، درمان با ماساژ به شل شدن عضلات، بهبود دامنه حرکتی و افزایش ترشح اندورفین در بدن کمک می کند. به همین دلیل، تکرار درمان با ماساژ بر اساس یک برنامه منظم و حساب شده دردهای فیزیکی حاد را کاهش داده و بهبودی بیماران را تسریع می نماید. به طوری که در بسیاری از موارد نیازی به مصرف داروهای مسکن در دوران نقاهت بیماری به حداقل می رسد.

تمامی نکات یاد شده در مورد اثربخشی ماساژ درمانی، به نحوه انجام این فرایند درمانی بستگی خواهد داشت. لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که درمان با ماساژ باید به صورت اصولی و بر اساس آموزش های دقیق انجام گیرد. هر گونه سهل انگاری و یا نداشتن مهارت در زمینه انجام روش های مختلف ماساژ می تواند عوارض جدی برای بیمار در پی داشته باشد. یکی از انواع مجموعه های ماساژ اصفهان تحت عنوان مجموعه ماساژ درمانی ایرانیان، هر گونه نگرانی در این مورد را به حداقل خواهد رساند.

ماساژ درمانی چه تاثیری بر سلامت بدن دارد؟

انجام ماساژ درمانی توسط یک فرد ماهر، مجرب و آموزش دیده به بهبود سطح سلامت جسمی و روانی افراد کمک می کند. از جمله اثرات درمان با ماساژ بر سلامت بدن می توان به بهبود سیستم ایمنی بدن اشاره کرد. به طور کلی، انجام ماساژ درمانی می تواند بر ترشح هورمون ها و ساختارهای بیوشیمی بدن تاثیر مثبتی داشته باشد. این مساله در نهایت سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به درمان بیماری ها و یا عوارض ناشی از درمان آن ها کمک می نماید.

علاوه بر این، ماساژ درمانی به ترشح آندورفین کمک کرده و استرس را کاهش می دهد. به این ترتیب، با کاهش هورمون استرس کورتیزول و افزایش سطح دوپامین و سروتونین در بدن، سطح نشاط و سلامت روان فرد نیز بهبود می یابد. علاوه بر این موارد، ماساژ درمانی منجر به کاهش اپی نفرین موجود در بدن شده و بهبود خلق و خو را در پی خواهد داشت.

برای افرادی که به دلایل مختلفی دچار ضعف عضلانی شده اند، درمان با ماساژ می تواند به بهبود قدرت عضلانی آن ها کمک نماید. البته این مساله را در نظر داشته باشید که ماساژ درمانی تاثیری بر افزایش قدرت عضلانی افراد ندارد. اما انجام ماساژ درمانی در کنار درمان های تقویتی مانند فیزیوتراپی می تواند اثر بسیار خوبی بر بهبود گردش خون و کاهش ضعف عضلانی افراد داشته باشد.

روش های ماساژ درمانی

از ماساژ درمانی برای درمان چه بیماری ها و اختلالاتی استفاده می شود؟

امروزه ماساژ درمانی به عنوان یک درمان مکمل در کنار دیگر روش های درمانی به کار می رود. به طوری که عمده بیماران اسکلتی عضلانی در کنار درمان های فیزیوتراپی و کایروپراکتیک، از ماساژ درمانی نیز استفاده می کنند. حتی گاهی یک ماساژ درمانگر حرفه ای و کار آزموده از ترکیب چندین روش ماساژ درمانی استفاده می کند تا بیمار بهترین نتیجه درمانی را دریافت نماید.

در درمان اختلالات و بیماری های اسکلتی عضلانی می توان از روش های مختلف ماساژ درمانی استفاده نمود. برخی از مهم ترین بیماری هایی که از طریق انواع روش های ماساژ درمانی بهبود پیدا می کنند عبارتند از:

 • سندروم درد میوفاسیال
 • انواع دردها و تنش های عضلانی در نواحی مانند کمر، گردن، شانه ها، آرنج و زانو
 • سندروم روتاتور کاف
 • سندروم تنیس البو
 • بهبود دردهای مرتبط با سیاتیک
 • شانه یخ زده
 • اختلالات روانی مانند استرس و اضطراب بیش از حد
 • بی خوابی
 • افسردگی
 • آرتروز و آرتریت
 • سندروم تونل کارپال
 • عوارض درمانی بیماری سرطان
 • عوارض مربوط به جراحی های مختلف
 • بیماری فشار خون
 • فیبرومیالژیا
 • آسم و برونشیت
 • سردرد و میگرن
 • کشیدگی عضلات
 • رگ به رگ شدن
 • انواع آسیب های ورزشی
 • آسیب بافت های نرم مانند تاندون ها و رباط ها

در چه مواردی نمی توان از ماساژ درمانی استفاده نمود؟

در کنار اثرات مثبتی که ماساژ درمانی می تواند بر درمان بیماری ها و اختلالات مختلف داشته باشد، استفاده از این روش ممکن است برای برخی بیماران مناسب نباشد. برای مثال، گاهی افراد در قسمت هایی از بدن خود دچار مشکلاتی هستند که انجام ماساژ درمانی را برای آن ها دشوار می سازد. حتی در موارد خاص تر ممکن است اعمال ماساژ بر برخی از نواحی بدن، عوارض پیچیده تری در پی داشته باشد. در چنین شرایطی بهتر است ماساژ درمانگر از این شرایط مطلع شده و در صورت لزوم از اعمال ماساژ درمانی در این نواحی خودداری نماید. از مهم ترین شرایطی که استفاده از ماساژ درمانی را با اختلال مواجه می سازند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایجاد بریدگی های شدید یا زخم های باز
 • وجود کبودی
 • وجود رگ های واریسی در ناحیه تحت درمان
 • ایجاد شکستگی های استخوانی
 • احساس سوزش در ناحیه تحت درمان
 • وجود برخی بیماری های پوستی در ناحیه مورد نظر

هوشیاری ماساژ درمانگر برای تصمیم گیری در شرایط حساس، بسیار تعیین کننده خواهد بود. در واقع، بیمار باید وجود هر یک از علائم یاد شده را به ماساژ درمانگر اعلام دارد. زیرا در برخی موارد انجام ماساژ می تواند وضعیت بیمار را حادتر نماید. در چنین شرایطی بهتر است درمان با ماساژ به زمان دیگری موکول شود. گاهی نیز ماساژ درمانگر با اعمال فشارهای ملایم، یک ماساژ آرام ولی اثربخش برای بیمار در نظر می گیرد. در هر حال، یک ماساژ درمانگر حرفه ای و ماهر، بهترین روش ماساژ درمانی را بنا بر وضعیت بیمار انتخاب خواهد کرد. انجام ماساژ درمانی در برخی شرایط توصیه نمی شود که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

تب شدید 

وجود تب در اثر بیماری های مختلفی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا وجود عفونت در بدن امری اجتناب ناپذیر است. انجام ماساژ درمانی در چنین شرایطی گردش خون را تشدید کرده و تب را افزایش می دهد.

وجود بیماری های واگیردار

در صورتی که فرد به بیماری های واگیردار مبتلا باشد، می تواند ماساژ درمانگر و دیگر اطرافیان را در معرض خطر ابتلا قرار دهد. این مساله در دوران شروع بیماری کرونا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

لخته شدن خون 

انجام ماساژ درمانی در زمان وجود لخته خون در بدن، خطر انتقال لخته به مغز، ریه یا قلب را افزایش می دهد. بنابراین، ممکن است انجام ماساژ، خطر مرگ را برای این گونه افراد در پی داشته باشد.

بارداری در بانوان

بانوان باردار تا حد امکان باید از درمان با ماساژ اجتناب نمایند. این مساله مخصوصا در سه ماهه اول بارداری، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وجود بیماری های کلیوی و یا کبدی

اختلال در عملکرد کبد و کلیه بر سلامت عمومی بدن تاثیر بسزایی دارد. ماساژ درمانی، فشار وارد بر کبد و کلیه را افزایش می دهد. برای افرادی که عملکرد کبد و کلیه نامناسبی دارند، اعمال این گونه فشارها می تواند جریان خون را افزایش داده و حرکت مواد زائد را در بدن تسهیل نماید. به این ترتیب، انجام ماساژ درمانی، بیماری های کلیه و کبد را تشدید خواهد کرد.

بیماری سرطان 

به طور کلی، ماساژ درمانی به بهبود ناراحتی های ناشی از سرطان کمک می کند. اما این کار باید توسط فرد آموزش دیده و پس از تجویز پزشک انجام گیرد.

وجود التهاب در نواحی تحت درمان

ماساژ درمانی می تواند التهابات موجود در بدن را تشدید نماید.

ابتلا به فشار خون کنترل نشده

انجام ماساژ درمانی با هر هدفی، گردش خون در بدن را افزایش می دهد. درمان با ماساژ در افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند، مشکلات عدیده ای را به دنبال خواهد داشت.

مجموعه ماساژ درمانی ایرانیان ؛ از بهترین مراکز درمان با ماساژ اصفهان

انتخاب یک مرکز معتبر بهداشتی و حرفه ای برای انجام ماساژ درمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یک فرد زمانی می تواند از مزایای ماساژ درمانی بهره ببرد که زیر نظر ماساژ درمانگرهای حرفه ای، ماهر و کار آزموده، درمان خود را پیگیری نماید. مجموعه ماساژ درمانی ایرانیان زیر نظر مجموعه سلامت ایرانیان، یکی از بهترین مراکز ماساژ اصفهان به حساب می آید. این مجموعه با بهره گیری از نیروهای ماهر و کار آزموده میتوان به بیماران زیادی در رفع اختلالات و بیماری های اسکلتی عضلانی خود کمک نماید. تسلط پرسنل ماساژ درمانی ایرانیان اصفهان به انواع روش های ماساژ درمانی، زمینه را برای بهبود سریع و موثر بیماران فراهم نموده است.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید