جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. تزریق ژل: هر آنچه که باید بدانید
تزریق ژل: هر آنچه که باید بدانید

تزریق ژل: هر آنچه که باید بدانید

تزریق ژل

آیا می دانستید که بسیاری از علائم قابل مشاهده پیری در صورت به دلیل کاهش حجم ظاهر می شود؟ با افزایش سن، بافت‌های پوست نازک‌تر می‌شوند و خطوط صورت که معمولاً در اطراف بینی، دهان، چشم‌ها و گونه‌های شما دیده می‌شوند عمیق‌تر شده و به چین و چروک‌های محسوس تبدیل می‌شوند.

تزریق ژل یا روش های دیگر تزریق فیلرهای پوستی می تواند این حجم از دست رفته را جبران کرده و چین و چروک های صورت را صاف کند. البته رفع چین و چروک تنها یکی از کاربردهای این روش درمانی است و می توان از آن برای افزایش حجم لب، لیفت ابرو، رفع گودی صورت و موارد دیگری استفاده کرد که در ادامه به تفصیل در مورد آنها صحبت کرده ایم.

تزریق ژل چیست؟

ژل ها، فیلرها یا حجم دهنده های پوست موادی هستند که ساختاری ژل مانند دارند و برای جوانسازی پوست استفاده می شوند. تزریق فیلرهای پوستی به زیر پوست می تواند برای جبران حجم از دست رفته، رفع چین و چروک، بهبود شکل انحناهای سطحی (کانتورها) صورت و بدن مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به هزینه های مناسب و عوارض بسیار کم، سالانه بیش از 1 میلیون مرد و زن از این روش درمانی برای جوانسازی پوست خود استفاده می کنند. جالب است بدانید که تزریق فیلرهای پوستی بعد از تزریق بوتاکس، رایج ترین روش جوانسازی پوست در جهان است.

کاربردهای تزریق ژل

اکثر مردم پرکننده های پوست را راهی برای پرکردن و رفع چین و چروک های صورت می دانند. تاثیر ژل ها بر روی چین و چروک های صورت فوق العاده است؛ اما این روش جوانسازی کاربردهای بسیار بیشتری دارد. اکثر کاربردهای تزریق ژل توسط FDA (سازمان غذا و دارو) تایید شده است. برخی از برنامه ها هنوز توسط FDA تایید نشده اند. اما ایمنی و تاثیر زیادی دارند. در ادامه سعی کردیم به بیشتر کاربردهای تزریق ژل برای جوانسازی پوست اشاره کنیم.

ژل برای حجم دهی

 

کاربردهای مورد تایید FDA

استفاده از ژل برای حجم دهی: از پرکننده های پوست می توان برای برجسته سازی و افزایش حجم لب ها، چانه و گونه ها استفاده کرد. اکثر مردم این اپلیکیشن را با نام «پروتز» می شناسند.

رفع چین و چروک: از تزریق ژل می توان برای رفع چین و چروک هایی مانند خط پیشانی، خط اخم، خط خنده، خطوط دور لب و بینی استفاده کرد.

حجم صورت: یکی از ناخوشایندترین عوارض پیری پوست کاهش حجم صورت است. این اثر معمولا روی لب ها، گونه ها و پلک ها دیده می شود. تزریق ژل یکی از موثرترین روش ها برای جبران حجم از دست رفته است. از این روش می توان برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم، لیفت ابرو و افتادگی پوست صورت و گردن استفاده کرد.

جوانسازی دست: علاوه بر جوانسازی صورت می توان از فیلرهای پوست نیز برای جوانسازی پوست استفاده کرد. از جمله کاربردهای فیلرهای پوستی برای بدن، تنها برای جوانسازی و افزایش حجم پشت بازوها مورد تایید FDA بوده و سایر موارد (ذکر شده در زیر) هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

رینوپلاستی: اصلاح فرم بینی بدون جراحی یکی از کاربردهای جالب تزریق ژل است.

کاربردهایی که توسط FDA تایید نشده اند

عدم تایید FDA از یک درمان لزوماً به معنای نامناسب بودن یا پرخطر بودن آن نیست. FDA دستورالعمل های خاصی برای تایید داروها و درمان هایی دارد که گاهی منجر به عدم تایید می شود. با این حال، مقررات FDA توسط پزشکان در سراسر جهان تایید شده است و باید رعایت شود.

 • افزایش حجم سینه
 • افزایش حجم باسن
 • حجم دادن به پاها
 • تزریق ژل به استخوان ها، تاندون ها، رباط ها و ماهیچه ها

ژل های پوستی از چه چیزی ساخته شده اند؟

امروزه انواع فیلرهای پوست مورد تایید FDA قرار گرفته اند و ما فقط در ایرانیان از این محصولات استفاده می کنیم. پرکننده های مورد تایید FDA کمترین عوارض جانبی را دارند و خطرات آنها در مطالعات بزرگ و طولانی مدت مورد مطالعه قرار گرفته است. قبل از تزریق ژل حتما تاییدیه FDA را بررسی کنید. توجه داشته باشید که پرکننده های مورد تایید FDA را فقط متخصصان پوست یا جراحان پلاستیک می توانند خریداری کنند.

دو دسته کلی برای پرکننده های پوست وجود دارد. یکی بر اساس دوام و دیگری بر اساس اجزای آنها. گروه بندی که در ادامه خواهید خواند ترکیبی از هر دو دسته اصلی پرکننده های پوست است.

بیشتر پرکننده ها اثر موقتی دارند. زیرا از موادی ساخته شده اند که به مرور زمان جذب بدن شده و از بین می روند. فقط یک فیلر دائمی توسط FDA تایید شده است و حاوی موادی است که توسط بدن جذب نمی شود. برخی از پرکننده ها علاوه بر حجم دهنده، حاوی لیدوکائین هستند که برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از تزریق استفاده می شود.

1. پرکننده های دائمی یا غیر قابل جذب

امروزه استفاده از پرکننده های غیر قابل جذب یا دائمی بسیار کاهش یافته است. این پرکننده ها عوارض و خطرات زیادی دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود. ایمنی پایین پرکننده های دائمی باعث شده است که تنها یکی از آنها توسط FDA تایید شود. با این حال، سایر فیلرهای دائمی مورد تایید اتحادیه اروپا و استرالیا هستند.

در اینجا لازم است یک نکته بسیار مهم در مورد گواهینامه CE یا اتحادیه اروپا به شما بگوییم. گواهی CE به این معناست که در ساخت یک دارو، قوانین بهداشتی رعایت شده و فرآیند تولید محصول مورد تایید سازنده قرار می گیرد. اما گواهینامه CE اثربخشی یا عوارض جانبی یک دارو (کوتاه مدت یا بلند مدت) را تایید نمی کند. از سوی دیگر، تاییدیه FDA این را تضمین نخواهد کرد.

نکته دیگر این است که تزریق ژل با استفاده از پرکننده های غیر قابل جذب فقط برای چین و چروک های عمیق مجاز است. تزریق این فیلرها برای رفع چین و چروک های سطحی در سراسر جهان ممنوع شده است.

گرانول های پلی متیل متاکریلات (PMMA).

پلی متیل متاکریلات یا PMMA تنها پرکننده دائمی مورد تایید FDA است و فقط مجاز به رفع چین و چروک های اطراف لب (مانند خط خنده) است. البته کاربردهای خارج از برچسب بسیاری از این شکل از تزریق ژل وجود دارد. برخی از کاربردهای این پرکننده شامل موارد زیر است:

 • پر کردن چین و چروک اطراف لب (فقط استفاده مورد تایید FDA)
 • از بین بردن جای جوش
 • پر کردن حفره های ایجاد شده توسط زخم
 • حجم دهی به لب ها

 PMMA یک پلیمر مصنوعی و زیست تخریب پذیر است، اما به خوبی توسط بافت های بدن تحمل می شود. هنگامی که یک ماده خارجی را به بدن تزریق می کنید، بدن ممکن است به آن واکنش نشان دهد. نمونه بارز آن در مورد آلرژی دارویی است که به عنوان مثال، فرد پس از تزریق پنی سیلین دچار واکنش های آلرژیک شدید می شود. بنابراین در تولید داروها و فرآورده های درمانی که قرار است وارد بدن شوند، موضوع تحمل آنها توسط سلول های بدن بسیار مهم است. PMMA به دلیل سازگاری عالی با بافت های بیولوژیکی که از نمونه های معروف آن سیمان استخوانی و لنز چشمی است، در محصولات پزشکی کاربرد فراوانی دارد.

تنها پرکننده حاوی PMMA که توسط FDA تایید شده است، محصولی به نام ArteFill یا Bellafill است که هر دو پرکننده هستند و توسط یک شرکت تولید می شوند. آرتوفیل ها حاوی توپ های بسیار بسیار کوچکی (بین 30 تا 50 میکرون) هستند که از PMMA ساخته شده اند. علاوه بر این، از کلاژن گاوی و همچنین بی حس کننده لیدوکائین برای ساخت این پرکننده استفاده شده است.

عوارض تزریق ژل

از عوارض این شکل از تزریق ژل می توان به تورم، کبودی، قرمزی، خارش و درد خفیف در محل تزریق اشاره کرد که معمولا در عرض 24 ساعت برطرف می شود. در موارد نادری در دراز مدت شاهد بثورات پوستی، برجستگی ها و پوست های حساس هستیم.

موضوعی که متقاضیان را برای تزریق دائمی ژل نگران می کند، برآمدگی مواد تزریقی زیر پوست یا داخل لب است. باید بدانید که این عارضه طی 5 سال پس از تزریق ژل تنها در 1 درصد بیماران دیده شده است. در صورت تزریق ژل های دائمی توسط جراح مجرب، این مشکل مشاهده نمی شود.

سایر ژل های دائمی

سایر ژل های دائمی مانند روغن سیلیکون در سراسر جهان محبوب نبوده و مورد تایید FDA نیستند. به همین دلیل از صحبت در مورد آنها خودداری می کنیم.

۲. پرکننده های موقت یا قابل جذب

پرکننده های موقت از اسید هیالورونیک، کلاژن، هیدروکسی آپاتیت کلسیم، اسید پلی لاکتیک یا چربی بدن ساخته شده اند. تزریق چربی روشی عالی برای جوانسازی پوست است. چربی یکی از پرکننده های پوست است. اما بدیهی است که تزریق ژل نیست. به همین دلیل است که در این مقاله آن را حذف کرده ایم.

کلاژن

یک پروتئین و یکی از اساسی ترین اجزای ساختاری پوست و سایر بافت های بدن است. کلاژن ها پوست را سفت و محکم می کند و در بافت های قوی تری مانند استخوان ها یا ماهیچه ها باعث تقویت آنها می شود. یکی از رویدادهای پیری پوست، تجزیه فیبرهای کلاژن است.

کلاژن مورد استفاده در تزریق ژل از منابع حیوانی (معمولا گاو) یا سلول های انسانی به دست می آید. کلاژن برای تزریق به پوست بسیار ایمن است و عوارض جانبی کمی دارد. اما مشکل اصلی این است که ماندگاری کوتاهی دارند و معمولا بین 3 تا 4 ماه از بین می روند و کمترین ماندگاری را در بین پرکننده ها دارند. به همین دلیل از پرکننده های کلاژن خالص کمتر استفاده می شود.

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک یک ماده قندی (پلی ساکارید) است که در بسیاری از بافت های بدن مانند پوست و غضروف وجود دارد. هنگامی که اسید هیالورونیک با آب مخلوط می شود، غلیظ شده و ژل مانند می شود. به دلیل طبیعی بودن و ساختار ژل، امروزه هیالورونیک اسید رایج ترین و محبوب ترین ماده ای است که در تزریق ژل استفاده می شود.

اسید هیالورونیک تزریقی معمولاً در آزمایشگاه توسط باکتری ها تولید شده یا منبع حیوانی دارد و از طیور استخراج می شود. بهترین هیالورونیک اسیدها آنهایی هستند که از طریق واکنش های شیمیایی ساختار خود را تغییر می دهند تا اثر ماندگارتری داشته باشند. ژل های ساخته شده از این ماده بین 6 تا 12 ماه ماندگاری دارند.

هیدروکسی آپاتیت کلسیم

کلسیم هیدروکسی آپاتیت یک ماده معدنی است که در استخوان ها و دندان های ما یافت می شود که همراه با کلاژن آنها را تقویت می کند. این ماده در محلول تزریقی ژل مانند حل شده و سپس برای رفع چین و چروک پوست و همچنین جوانسازی پوست پشت دست استفاده می شود. تزریق ژل با هیدروکسی آپاتیت کلسیم ماندگاری طولانی دارد و تا 18 ماه پایدار است. این ماده برای حجم دادن به لب ها مناسب نیست.

پلی لاکتیک اسید

پلی لاکتیک اسید یا PLLA یک پلیمر مصنوعی و زیست تخریب پذیر سازگار با بافت های بدن است. از این ماده برای ساخت بخیه های قابل جذب و همچنین پیچ های استخوانی استفاده می شود. تزریق ژل با پلی لاکتیک اسید به صورت چند تزریق در طول چند ماه انجام می شود. اثر این ماده به مرور زمان ظاهر می شود و معمولا پس از چند هفته ظاهر می شود و گاهی تا 2 سال ادامه می یابد.

بهترین ماده و برند برای تزریق ژل چیست؟

به عنوان متقاضی تزریق ژل، انتخاب ژل از نظر ماندگاری ژل بر عهده شماست و باید انتخاب برند و ماده مناسب ژل را به پزشک معالج بسپارید. زیرا این کار بسیار تخصصی و سخت است و فقط توسط پزشک انجام می شود.

تزریق ژل موقت هیالورونیک اسید در حال حاضر محبوب ترین روش تزریق ژل در بین مراجعین و پزشکان است. زیرا این ژل ها راحت تر تزریق می شوند و عوارض جانبی بسیار کمی دارند. علاوه بر این، درمان عوارض و حساسیت های ناشی از اسید هیالورونیک بسیار ساده است. اگر بدن شما به این ماده واکنش بدی نشان دهد، با تزریق آنزیمی به نام هیالورونیداز در ناحیه تحت درمان، می توان تمام اسید هیالورونیک تزریق شده را از بین برد.

موارد منع مصرف تزریق ژل

 • افرادی که به ژل ها یا داروهای بی حس کننده حساسیت دارند.
 • افرادی که عفونت فعال در محل تزریق دارند.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 • تا 24 ساعت از انجام حرکات شدید یا فشار روی ناحیه تزریق شده خودداری کنید.
 • تا 2 روز پس از تزریق ژل، استفاده از کمپرس سرد روی صورت، از بین رفتن کبودی و تورم را تسریع می کند.
 • تا 72 ساعت از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید و نور خورشید خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته از خوابیدن روی صورت خودداری کنید.

مراقبت های قبل و بعد از تزریق ژل

قبل از تزریق ژل باید با پزشک خود مشورت کنید. برای ارائه مراقبت های لازم بر اساس سابقه پزشکی احتمالی شما. اما یک سری مراقبت های کلی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

1- دو هفته قبل از تزریق از مصرف داروهایی مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب و رقیق کننده های خون خودداری کنید. همچنین برخی از مکمل ها و غذاها را نباید نزدیک زمان تزریق مصرف کرد. در روزهای منتهی به تزریق فیلر، الکل را جداگانه مصرف نکنید. زیرا الکل نیز می تواند خون را رقیق کند. سیگار و تنباکو نیز بهبودی او را پس از تزریق فیلر به تاخیر می اندازد.

2- یک روز قبل از تزریق فیلر برای جلوگیری از عفونت در ناحیه تزریق مصرف آنتی بیوتیک را شروع کنید.

3- یک سری آزمایشات توسط پزشک برای شما تجویز می شود. قبل از تزریق باید نتیجه را به پزشک ارائه دهید. در صورت بروز مشکلات خاص باید درمان های لازم انجام شود.

4- بهتر است قبل از تزریق استحمام شود. زیرا تا یک تا دو روز پس از تزریق نباید آب به این ناحیه برسد.

سپس در روز مقرر برای تزریق فیلر به کلینیک مراجعه می کنید و شما آماده تزریق هستید. بسته به اینکه چند نقطه از صورت باید تزریق شود، زمان متفاوت است.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

پس از تزریق فیلر یا ژل، یک سری اقدامات احتیاطی از جمله موارد زیر باید انجام شود:

 • پس از تزریق، کیسه یخ باید به مدت 2 ساعت روی ناحیه حجم قرار گیرد.
 • می توانید بلافاصله پس از تزریق بدون هیچ مشکلی بیرون بروید.
 • تا دو روز پس از تزریق چای یا سایر مایعات داغ ننوشید. به خصوص اگر تزریق در ناحیه لب انجام شود. همچنین استفاده از دمنوش های گیاهی در روزهای اول پس از تزریق توصیه نمی شود.
 • بعد از تزریق ژل روزانه حداقل 10 لیوان آب بنوشید. همچنین در غذای خود از نمک کمتری استفاده کنید. استفاده از مواد مغذی به جای فست فودها به شما در تسریع بهبودی کمک می کند.
 • حتما غذاهای امگا 3 را در وعده های غذایی خود بگنجانید. به طوری که تورم حاصله سریعتر التیام یابد.
 • در یکی دو روز اول از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرمای شدید خودداری کنید.
 • حداقل تا 48 ساعت پس از تزریق فیلر از انجام ورزش های شدید خودداری کنید. این فعالیت ها بر محل تزریق فشار وارد می کند. و ممکن است باعث حرکت پرکننده شود.
 • پس از تزریق فیلر از گرم شدن بیش از حد خودداری کنید. همچنین از شستن صورت با آب داغ خودداری کنید. علاوه بر این، بهتر است چند روز به استخر و سونا نروید.
 • پس از تزریق فیلر حداقل به مدت دو روز، باید بخوابید تا فشاری به محل تزریق وارد نشود. در واقع بهتر است از خوابیدن روی ناحیه ای که فیلر تزریق می شود خودداری کنید. تا از وارد شدن فشار بیش از حد به این ناحیه و در نهایت حرکت فیلر جلوگیری شود.

هزینه تزریق ژل چقدر است؟

قیمت تزریق ژل یا فیلر در کلینیک های مختلف متفاوت است. هر پزشک همچنین ممکن است هزینه متفاوتی را دریافت کند. به طور کلی این قیمت بر اساس خدمات ارائه شده متفاوت است و شما نمی توانید قیمت ثابتی برای آن بگویید. اما می توان گفت عواملی در هزینه تزریق ژل موثر هستند. این عوامل شامل موارد زیر است:

منطقه درمان: هزینه ها بسته به منطقه ای که باید درمان شود متفاوت است.

تعداد تزریقات مورد نیاز: مقدار ژل مورد نیاز در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین، حتی تزریق در یک منطقه معمولا برای دو نفر هزینه متفاوتی دارد. افرادی که به ژل بیشتری نیاز دارند طبیعتاً باید هزینه بیشتری بپردازند. و این مقدار ژل بر اساس سرنگ تعیین می شود.

تعداد نواحی از صورت که باید تزریق شود: ممکن است فرد بخواهد یک یا چند ناحیه را شکل دهد، بنابراین هزینه آن متفاوت خواهد بود.

مدت زمان تزریق ژل چقدر است؟

ماندگاری ژل به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله برند، وضعیت جسمانی فردی و ….

اما به عنوان یک استاندارد، اثر این تزریق ها و فرمولاسیون می تواند بین 18 ماه تا دو سال باقی بماند. بنابراین نمی توان آن را به عنوان یک درمان دائمی دید. البته این موقتی بودن را هم می توان امر خوبی دانست. زیرا در صورتی که زیبایی مورد انتظار پس از تزریق حاصل نشود، نگرانی بابت ماندگاری آن وجود ندارد. در پایان دوره فیلر روی صورت، فرد می تواند تزریق دیگری انجام دهد.

البته بسیار مهم است که بین دو تزریق زمان کافی وجود داشته باشد. معمولاً توصیه می شود که افراد 4 تا 6 ماه پس از تزریق صبر کنند و سپس تزریق دیگری انجام دهند. البته این زمان بستگی به ماندگاری فیلر روی صورت دارد و برای هر فردی متفاوت خواهد بود. تزریق ژل دائمی نیست، اما با تکرار این فرآیند می توانید تا سال ها از تاثیرات آن بر روی قسمت های مختلف بدن لذت ببرید.

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای به یک عادت تبدیل شده است. این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت. به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است. یافتن یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت غیرحضوری آن را انجام دهند.

وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی اینترنتی پزشک و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید