جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. اسکراب صورت | چرا باید از اسکراب صورت استفاده کنیم؟
اسکراب صورت | چرا باید از اسکراب صورت استفاده کنیم؟

اسکراب صورت | چرا باید از اسکراب صورت استفاده کنیم؟

مقدمه

ظرافت پوست صورت نسبت به پوست قسمت های دیگر بدن بیشتر است. همین مساله باعث می شود تا مراقبت از آن اهمیت بیشتری داشته باشد. یکی از جنبه های مراقبت از پوست، لایه برداری آن با استفاده از مواد مغذی است که به روشن شدن و سلامت پوست کمک فراوانی می کند. اسکراب صورت یک ماده مفید، مغذی و موثر برای لایه برداری صورت به حساب می آید.

اسکراب صورت کمک می کند تا تمامی سلول های مرده از روی سطح پوست صورت جدا شوند. در نتیجه، پوست حالتی جوان تر و سالم تر به خود می گیرد. در صورتی که افراد به صورت منظم از لایه بردارهای متناسب با جنس پوست خود استفاده نمایند، در زمان کوتاهی پوست صورت به وضعیت سالم، صاف و درخشان می رسد.

نکته ای که در استفاده از اسکراب صورت وجود دارد آن است که اسکراب ها دارای مواد مرطوب کننده و مغذی هستند. به همین دلیل، قرار گرفتن آن ها بر روی پوست به آبرسانی آن کمک می کند. همچنین مواد مغذی موجود در اسکراب، پوست را تغذیه کرده و به شادابی آن کمک خواهد کرد. این مساله علاوه بر جنبه های سلامت، در زیبایی صورت نیز نقش بسزایی خواهد داشت. برای مثال، در مواردی که افراد نیاز به انجام میکاپ و آرایش دارند، مصرف اسکراب صورت قبل از آن، باعث جذابیت و دوام بیشتر مواد آرایشی بر روی پوست خواهد شد.

 

استفاده از اسکراب صورت

برای استفاده از اسکراب صورت لازم است مقدار معینی از آن را بر روی پوست قرار داده و به صورت ملایم ماساژ داد. برای این کار، می توان اسکراب را به کمک انگشتان دست یا یک پد آرایشی مناسب بر روی پوست پخش کرد. حرکات دست در هنگام استفاده از اسکراب صورت باید به صورت ملایم، دایره ای و منظم باشند. این کار کمک می کند تا مواد موجود در اسکراب همه قسمت های صورت را پوشش داده و خاصیت آن در همه جای صورت توزیع گردد. در نهایت، پس از گذشت مدت زمان مشخصی می توان صورت را شسته و از یک مرطوب کننده مناسب استفاده نمود.

امروزه انواع اسکراب صورت با مواد مختلفی تولید می گردند. برای مثال، انواع تفاله میوه، الیاف بامبو و بلغور جوی دوسر از جمله موادی هستند که برای تولید اسکراب صورت به کار می روند. مواد به کار برده شده در این نوع کارها، عمدتا موادی نرم و لطیف هستند تا کمترین آسیب به پوست وارد شود. در تهیه اسکراب ها از روغن ها و یا کرم های گیاهی و مغذی نیز استفاده می شود. این مواد برای روان تر شدن اسکراب و افزایش لطافت پوست مفید خواهند بود.

در این مقاله قصد داریم به اهمیت استفاده از اسکراب صورت بپردازیم. همچنین، انواع اسکراب صورت را معرفی کرده و نحوه استفاده از آن ها را بیان خواهیم کرد.

 

اسکراب صورت چیست؟

اسکراب صورت به نوعی ماده مغذی و نسبتا لطیف گفته می شود که برای لایه برداری پوست صورت مورد استفاده قرار می گیرد.کمک می کند تا سلول های مرده پوست از بین رفته و سلامت پوست حفظ شود. علاوه بر این، مواد مغذی و روغن های به کار برده شده در ساخت اسکراب صورت، پوست را تغذیه کرده و باعث درخشان تر شدن آن می گردند.

لایه برداری پوست با اسکراب صورت کمک می کند تا منافذ پوست نسبت به حالت عادی بازتر شده و قابلیت جذب بیشتری پیدا کنند. باز شدن منافذ پوست به جذب هر چه بهتر مواد مغذی کمک می کند. در نتیجه اثربخشی مواد فعال بر پوست بیشتر شده و در نهایت، می توان از نرم شدن و درخشش پوست پس از استفاده از اسکراب لذت برد.

استفاده طولانی مدت از اسکراب صورت متناسب با جنس پوست، به تجدید سلول های آسیب دیده کمک می کند. این کار علاوه بر لایه برداری عمیق پوست باعث می شود تا چین و چروک ناشی از افزایش سن کمتر ظاهر شوند. در هر حال، اگر به دنبال داشتن پوستی سالم، درخشان و زیبا هستید به شما پیشنهاد می کنیم که از اسکراب صورت استفاده کنید. اطمینان داریم که پس از یک بازه زمانی مشخص، از دیدن نتیجه آن شگفت زده خواهید شد.

 

اسکراب صورت

 

مزایای استفاده از اسکراب صورت

همه ما اسکراب صورت را به عنوان یک لایه بردار مغذی می شناسیم. لایه بردار، از طریق فعل و انفعالاتی که بر روی پوست انجام می دهد، به درخشندگی آن کمک می کند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از اسکراب صورت، مزایای بیشتری برای پوست شما خواهد داشت که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 

سلول های مرده پوست برطرف می کند

اصلی ترین و مهم ترین مزیت استفاده از اسکراب صورت، برداشتن سلول های مرده از روی پوست صورت است. در واقع، وجود سلول های مرده بر روی پوست، باعث خشکی و کدر شدن آن می شود. همچنین، منافذ پوست صورت، در حضور سلول های مرده بسته می شوند. همین مساله باعث بروز ظاهر نازیبایی در پوست خواهد شد. استفاده از یک اسکراب صورت متناسب با نوع پوست، سلول های مرده را از بین برده و به درخشندگی پوست و روشن شدن آن کمک می کند.

 

منافذ پوست را باز می کند

نوعی روغن طبیعی به نام سبوم در بدن ساخته می شود که به رطوبت رسانی پوست کمک می کند. این روغن ممکن است بیش از حد ممکن در بدن تولید گردد. ذخیره روغن اضافی سبوم در منافذ پوست، موجب انسداد این منافذ خواهد شد. در نتیجه بروز جوش و آکنه بر روی پوست اجتناب ناپذیر می گردد. استفاده از اسکراب صورت و لایه برداری پوست، میزان چربی سبوم را کاهش داده و منافذ پوست را باز می کند.

 

از بین بردن پولک های پوستی

گاهی بر روی سطح پوست، صورت لکه های خشک پوستی ظاهر می شوند. این لکه ها عمدتا در اثر پوسته پوسته شدن صورت به وجود می آیند. وجود تکه های خشک، ظاهر پوست را ناسالم کرده و آن را به شدت کدر می کند. استفاده از اسکراب صورت و لایه برداری با آن، به حذف پوسته پوسته ها کمک کرده و پوست صورت را صاف و درخشان می کند.

 

از بین بردن جای جوش و آکنه

علاوه بر بروز جوش و آکنه، اسکار حاصل از آن ها نیز بر زیبایی پوست تاثیر منفی خواهد داشت. زیرا جای جوش باعث ایجاد لکه های تیره بر روی پوست می شود. استفاده از اسکراب صورت لکه های تیره و اسکار ناشی از جوش و آکنه را به طور کامل حذف نمی کند. اما با کم رنگ تر کردن آن ها و تحریک تولید سلول های جدید، به پوست اجازه می دهد تا خود را ترمیم کند. به طور کلی، انواع اسکراب صورت از مواد روشن کننده طبیعی ساخته می شوند که تاثیرات عمیق بر روی پوست خواهند داشت.

 

از رشد موهای زائد جلوگیری می کند

وجود موهای زیر پوستی بر روی پوست صورت، در ایجاد جوش و آکنه نقش بسزایی دارند. اسکراب صورت کمک می کند تا موهای زیر پوستی با کمترین آسیب خارج شوند. از سوی دیگر، استفاده از اسکراب با خاصیت ضدعفونی کنندگی برای این نوع پوست ها مفیدتر خواهد بود.

 

صاف و یک دست کردن پوست

به جرات می توان گفت که یکی از موثرترین ویژگی های اسکراب صورت برای زیبا سازی پوست، صاف کردن آن است. یک پوست صاف، نرم و درخشان، اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد. این نوع پوست را می توانید از اسکراب صورت هدیه بگیرید.

 

بهبود بافت پوست

پوست صورت بافتی حساس، نازک و مستعد آسیب دارد. در صورتی که به خوبی از پوست این ناحیه مراقبت نشود، به تدریج شاهد خشن تر شدن و کدر شدن آن خواهید بود. اسکراب صورت روند نوسازی پوست و سفت شدن بافت آن را تحریک و تسریع می کند.

 

جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست

افرادی که به سلامت پوست خود اهمیت می دهند، معمولا از یک روتین پوستی سالم شامل آبرسان و مرطوب کننده استفاده می کنند. اما بهتر است به این نکته توجه کنید که افزایش لایه های متشکل از سلول های مرده بر روی پوست، جذب این نوع مواد را دشوارتر می کند. به طوری که در بسیاری از موارد، اثربخشی محصولات مراقبت از پوست به حداقل می رسد. این گونه افراد باید از طریق لایه برداری با اسکراب صورت، سلول های مرده را از بین برده و پوست خود را پاکسازی نمایند. در نتیجه، مواد مغذی به درستی جذب شده و اثر آن ها بر روی پوست مشهود خواهد بود.

 

انواع اسکراب صورت از چه موادی ساخته می شوند؟

 برای رعایت همه این نکات بهتر است افراد ابتدا جنس و نوع پوست خود را به خوبی تشخیص دهند. زیرا اسکراب ها با اهداف مختلفی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، به منظور لایه برداری پوست های مستعد جوش و آکنه باید از اسکراب صورت مخصوص این نوع پوست ها استفاده نمود. افرادی که دارای پوست خیلی چرب یا پوست خیلی خشک هستند نیز باید از اسکراب های مخصوص پوست خود را تهیه نمایند.

انواع اسکراب صورت عمدتا از مواد طبیعی ساخته می شوند. میوه ها، الیاف بامبو، دانه های مغذی، بلغور جوی دوسر و مواردی از این قبیل، در تولید اکثر اسکراب های صورت به کار می روند. علاوه بر موارد یاد شده، لازم است در تولید اسکراب از روغن ها و کرم های مرطوب کننده و طبیعی نیز استفاده شود. به کار بردن این نوع مواد، به حرکت راحت تر و جذب سریع تر آن ها بر روی پوست صورت کمک خواهد کرد.

 

چگونه می توان بهترین اسکراب صورت را انتخاب نمود؟

برای داشتن پوستی درخشان و صاف یک لایه برداری اصولی لازم است. لایه برداری صحیح شامل برداشتن کامل سلول های مرده از روی سطح پوست و تغذیه و آبرسانی کامل آن است. اینکه لایه برداری پوست به چه صورت باید انجام گیرد، به جنس، میزان حساسیت و میزان سلامت پوست بستگی خواهد داشت. در هر حال، انتخاب یک اسکراب صورت متناسب با پوست فرد بخش مهمی از فرآیند لایه برداری را تشکیل می دهد. در ادامه انواع اسکراب صورت را معرفی می کنیم تا انتخاب برای شما راحت تر شود.

 

اسکراب های مکانیکی برای اصلاح بافت پوست

در ساخت برخی از اسکراب های صورت، از دانه های ریزی استفاده می شود که عمل سایش بر روی پوست را بهبود می بخشند. این نوع اسکراب باید به صورت دایره ای بر روی پوست خیس ماساژ داده شود. اندازه دانه های موجود در اسکراب، متفاوت است. هر چه اندازه این دانه ها کوچکتر باشد، میزان خشونت آن بر پوست کمتر خواهد بود.

اسکراب های مکانیکی کمک می کنند تا سلول های مرده پوست از بین رفته و گردش خون از صورت بهبود پیدا کند. تمامی این مراحل باعث می شوند تا در نهایت، لایه سطحی پوست یعنی اپیدرم، تمیز شده و اثربخشی اسکراب صورت چندین برابر شود.

استفاده از اسکراب های مکانیکی برای پوست های حساس توصیه نمی شود. این دستگاه ها عمدتا برای پوست های مختلط، چرب یا معمولی قابل استفاده خواهد بود.

 

اسکراب صورت شیمیایی برای لایه برداری عمیق تر پوست

نوع دیگری از لایه بردارها بنا بر فرمول هایی تولید می شوند که حاوی اسیدهای لایه بردار سطح پوست هستند. این نوع اسکراب ها، شیمیایی بوده و لایه اپیدرم را عمیقا پاکسازی می کنند.

در واقع، وجود اسیدهای لایه بردار کمک می کند تا سطح پوست به طور قابل توجهی تمیز و صاف شود. از سوی دیگر، بازسازی سلول های پوست از طریق استفاده از این نوع اسکراب ها تحریک خواهد شد. این نکته را باید در نظر داشت که انتخاب اسکراب شیمیایی متناسب با پوست اهمیت دارد. زیرا عوامل اسیدی موجود در این نوع مواد، نباید پوست را بیش از پیش تحریک یا حساس کنند. مصرف اسکراب های شیمیایی معمولا به افرادی توصیه می شود که دارای پوست های ضخیم و غیر حساس هستند.

 

اسکراب آنزیمی برای از بین بردن ملایم ناخالصی ها

چنانچه افراد بخواهند از طریق یک فرایند شیمیایی طبیعی، بافت های مرده پوست را از بین برده و کمترین آسیب به پوست صورت وارد شود، لایه برداری آنزیمی بهترین گزینه خواهد بود. این نوع اسکراب صورت کلیه آلودگی ها، ناخالصی ها و سلول های مرده روی سطح پوست را به طور مستقیم مورد حمله قرار می دهد. این نکته را در نظر داشته باشید که برخلاف اسکراب های مکانیکی، این نوع اسکراب ها هیچ گونه ماده ساینده ای ندارند. همچنین، تنها کافی است اسکراب آنزیمی را بر روی پوست پخش کنید و نیازی به ماساژ نخواهد داشت.

عملکرد اسکراب صورت آنزیمی شامل پاکسازی عمیق پوست بدون آسیب به آن و همراه با رعایت تعادل است. به همین دلیل، برای افرادی که پوست های بسیار حساس دارند، استفاده از اسکراب آنزیمی بهترین گزینه خواهد بود.

به طور کلی، گاهی برای اثربخشی هر چه بهتر اسکراب صورت و لایه برداری حاصل از آن می توان فرایند پاکسازی را طی سه مرحله انجام داد. لایه برداری آنزیمی، لایه برداری مکانیکی با دانه های درشت و لایه برداری شیمیایی. استفاده از هر سه نوع اسکراب صورت به صورت همزمان، کمک می کند تا پوست علاوه بر پاکسازی، صاف تر شده و برای تولید سلول های جدید تحریک گردد. معمولا پس از یک لایه برداری سه گانه، پوست به طور مشهودی صاف شده و جلوه ای درخشان خواهد داشت.

 

 

اسکراب صورت خیار

 

نحوه استفاده از اسکراب صورت چگونه است؟

پس از انتخاب بهترین اسکراب صورت باید به این نکته دقت نمود که روش استفاده از آن چگونه است. در واقع، هر نوع اسکراب صورت را باید بر اساس ساختار آن مورد استفاده قرار داد.

 

نحوه مصرف اسکراب دانه دار

در مورد اسکراب صورت دانه دار، اگر پوست هیچ گونه آلودگی نداشته و به اندازه کافی مرطوب باشد، می توان از اسکراب صورت پس از حمام استفاده نمود. برای این کار، مقدار کمی از ماده اسکراب را بر روی کف دست قرار داده و با حرکات دایره ای کم دامنه روی پوست مرطوب ماساژ دهید. در نظر داشته باشید که این نوع اسکراب نباید به نواحی اطراف چشم نفوذ کند.

نحوه استفاده از اسکراب باید به آرامی و ملایم باشد؛ در غیر این صورت پوست تحریک می شود.

در هنگام ماساژ صورت با اسکراب، تمرکز بیشتری بر خط مرکزی صورت از جمله پیشانی، بینی و چانه به خرج دهید. البته ناحیه گردن و خط گردن را هم فراموش نکنید. در نهایت، می توانید به کمک یک دستمال یا پد پنبه ای، مواد را با آب سرد از روی پوست صورت خود بشویید. استفاده از آبرسان پس از شستشوی صورت الزامی است. زیرا این کار به حفظ رطوبت پوست کمک خواهد کرد.

 

نحوه مصرف اسکراب بدون دانه

برای افرادی که از لایه بردارهای بدون دانه استفاده می کنند، زمان استراحت آن بر روی پوست متفاوت است. این نوع اسکراب صورت را می توان به کمک یک کاردک یا برس تمیز و یا حتی دست بر روی صورت مالید و نیازی به ماساژ ندارد. در نهایت، باید پوست را با آب سرد شسته و از یک کرم مرطوب کننده استفاده نمود.

 

هر چند وقت یکبار می توان از اسکراب صورت استفاده کرد؟

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، میزان استفاده از اسکراب صورت است. در واقع، به همان اندازه که استفاده از اسکراب صورت می تواند منجر به درخشندگی و صافی پوست شود، استفاده بیش از حد آن نیز نه تنها لطف چندانی ندارد، بلکه می تواند به پوست آسیب برساند.

انجام اسکراب صورت به صورت پی در پی باعث می گردد تا لایه هیدرولیپیدی آسیب دیده و سلامت پوست به خطر افتد. بر این اساس، معمولا برای افرادی که دارای پوست های چرب هستند، هفته ای دو بار لایه برداری با اسکراب صورت کافی خواهد بود. اما کسانی که پوست معمولی دارند، یکبار لایه برداری با اسکراب در هفته کفایت می کند. مدت زمان بین دو مرحله لایه برداری برای افراد با پوست های خشک و حساس نیز حداقل باید ده روز طول بکشد.

 

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت غیرحضوری آن را انجام دهند.

وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه هایتخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی دکتر و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان مختلف دسترسی داشته باشند.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید