جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. پی آر پی صورت و مو: هرآنچه باید بدانید در سال 2022
پی آر پی صورت و مو: هرآنچه باید بدانید در سال 2022

پی آر پی صورت و مو: هرآنچه باید بدانید در سال 2022

پی آر پی روشی جدید، ایمن و موثر است که از ترکیبات خون خود بیمار برای تحریک و بازسازی بافت های آسیب دیده در صورت، گردن، سر و سینه، دست ها و بدن استفاده می کند. در این مقاله از سایت ایرانیان می خواهیم همه چیز را در مورد تزریق پی آر پی برای جوانسازی پوست و جلوگیری از ریزش مو مرور کنیم.

 

آیا می دانید پی آر پی چیست؟

تزریق پی آر پی یک روش طبیعی است که از اجزای خون خود بیمار برای تحریک و بازسازی بافت های آسیب دیده در صورت، گردن، سر و سینه، دست ها و بدن استفاده می کند. چند سی سی از خون بیمار گرفته می شود و با استفاده از کیت های مخصوص، غلظت پلاکت را به 3 تا 5 برابر مقدار اولیه افزایش می دهند. پی آر پی یک روش نسبتاً جدید و بنیادی سلول درمانی در پزشکی است که از اوایل دهه 90 در زمینه های مختلف پزشکی مانند علوم زیبایی و جراحی، جراحی فک و صورت، ارتوپدی و…

 

فرآیند PRP چگونه موثر است؟

پلاکت های موجود در پی آر پی حاوی فاکتورهای رشد بافتی (Growth Factor) هستند که می توانند عامل اصلی در روند ترمیم بافت و بازسازی به بدن باشند. این عوامل باعث رشد، تکثیر و تمایز سلول های مختلف پوست و بافت می شود و منجر به افزایش کلاژن، الاستین، ماده بین سلولی و تولید رگ های خونی جدید خواهد شد.

در نهایت سلول های بنیادی به سلول های بافت آسیب دیده تبدیل می شوند. این فرآیند توسط مواد ترشح شده توسط پلاکت ها هدایت می شود و بافت آسیب دیده را ترمیم می کند. پلاکت ها ظاهر کروی دارند که در نتیجه نازک شدن سیتوپلاسم مگاکارپوسیت ها در مغز استخوان ایجاد می شود.

پلاکت های خون از خونریزی از رگ های خونی در هنگام آسیب دیدگی بافت جلوگیری می کنند و با تولید پلاک پلاکتی و ترشح پروتئین های خاص، بافت را ترمیم می کنند. با این فرآیند، بافت ها بازسازی می شوند.

برای درمان درد با پی آر پی پلاکت ها با مواد موثر دیگر در بازسازی بافت ترکیب شده و در سرنگ های مخصوص ریخته می شود و پس از تزریق، بافت تحریک شده و بهبودی آغاز خواهد شد. پی آر پی یک فرآورده خونی به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است که طی فرآیند جداسازی از خون تازه و بدون انعقاد تولید می شود.

 

تزریق پی آر پی برای جوانسازی صورت

از تزریق پی آر پی می توان برای جوانسازی پوست قسمت های مختلف صورت استفاده کرد. مهمترین کاربردهای PRP در این زمینه عبارتند از:

 • درمان سیاهی دور چشم
 • جوانسازی پوست
 • در درمان اسکار آکنه و جراحی موثر است
 • درمان خطوط ریز دور چشم (پای کلاغی) و خطوط ریز دور لب
 • جوانسازی کل ناحیه صورت به جز نواحی که اخیراً فیلر یا بوتاکس تزریق شده است

 

کاربرد پی آر پی در جوانسازی پوست و درمان چین و چروک صورت و گردن

یکی از کاربردهای پی آر پی در جوانسازی و رفع چین و چروک صورت، خط خنده و دور چشم و گردن، مقابله طبیعی با علائم پیری است. پی آر پی یک درمان موثر و بی خطر است. امروزه بسیاری از افراد از پلاسمای غنی از پلاکت برای جوانسازی صورت استفاده می کنند، زیرا این روش درمانی بسیار خوب بدون عوارض جانبی است که تا زمانی که بدن دارای فاکتورهای رشد باشد، نتایج بلندمدت و کوتاه مدت دارد.

در یک روز، می توانید نتایج چشمگیری را تجربه کنید که برای مدت طولانی دوام خواهند داشت. علاوه بر این، این روش بسیار مقرون به صرفه تر از روش های تهاجمی و جراحی است. همچنین نیازی به مراقبت بیشتر ندارید و می توانید بلافاصله به محل کار خود بازگردید. فواید استفاده از پی آر پی بسیار زیاد و خطرات آن اندک است، و برای افرادی که می خواهند صورت و گردن خود را جوان کنند، انتخاب خوبی است. تزریق پی آر پی فیبروبلاست ها و تولید کلاژن را فعال می کند و در نتیجه بافت پوست ایجاد می شود.

 

درمان تیرگی، گودی، پف و چین و چروک دور چشم

 

کاربرد پی آر پی در درمان تیرگی، گودی، پف و چین و چروک دور چشم

درمان گودی، گودی و پف زیر چشم یکی از بهترین کاربردهای پی آر پی است و شاید اگر اغراق نباشد، با یک بار پی آر پی در ناحیه چشم، ترمیم، سلول سازی و تشکیل بافت در این ناحیه شروع شده و فرورفتگی ها زیر چشم و از بین رفتن تیرگی و چین و چروک این ناحیه به شدت پر می شود.

اخیراً از پی آر پی برای درمان سیاهی و چین و چروک دور چشم (Preorbital) استفاده می شود. تعداد جلسات درمانی بر اساس میزان تیرگی و چین و چروک مشخص می شود، اما به طور متوسط ​​1.5 میلی لیتر پلاسمای غنی از پلاکت در یک جلسه به ناحیه پیش چشمی تزریق می شود و پنجه کلاغی چروک می شود. اثر آن بر بهبود ناحیه آسیب دیده با حالت اولیه سه ماه پس از درمان مقایسه شد. بهبود تیرگی و کاهش چین و چروک در ناحیه اطراف چشم از نظر آماری معنی دار بوده و امروزه به عنوان یک درمان موثر و ایمن برای ناحیه مورد نظر توصیه می شود.

 

کاربرد پی آر پی در درمان جوانسازی و چین و چروک پشت دست

 پی آر پی یکی از موثرترین روش ها برای صاف کردن و پرکردن چین و چروک پشت دست است. این نوع پیری به طور طبیعی بر روی پوست دست با افزایش سن رخ می دهد. پیری دست ها با کاهش حجم پوست، خاصیت ارتجاعی پوست کمتر، افزایش چین و چروک، برآمدگی عروق، سفت شدن تاندون ها و مفاصل آشکارتر می شود.

افزایش سن بر بافت عمقی دست تأثیر می گذارد. این اتفاق برای لایه های بالایی پوست می افتد که به لایه های اپیدرم معروف هستند که سطحی ترین لایه های پوست هستند که می توانند در معرض نور خورشید، مواد شوینده، مواد شیمیایی، سیگار کشیدن، رژیم غذایی باشند.

همچنین می توان از این تزریق برای چین و چروک دست یا ناحیه آسیب دیده آرتروز یا تاندون استفاده کرد. برخلاف جراحی، پی آر پی به بیمار اجازه می دهد تا به سرعت فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد. اکثر بیمارانی که برای دستان خود تحت تزریق پی آر پی قرار می گیرند، می توانند فعالیت های روزانه خود را حتی در روز بعد از عمل از سر بگیرند.

 

کاربرد پی آر پی در درمان اسکارهای جراحی، سوختگی، آکنه و اسکارهای ناشی از آن

مطالعات اخیر نشان داده است که PRP می تواند اسکارهای جراحی، سوختگی و آکنه را درمان کند. آکنه یک مشکل بالینی مهم با پیامدهای اجتماعی و روانی شدید است. این به طور کلی یک الگوی پاسخ ژنتیکی میزبان مرتبط با “تحریک” باکتری بوده که به طور کلی برای فعالیت التهابی به ظاهر نامتعادل مهم است.

پلاسمای غنی از پلاکت انتخاب خوبی برای درمان آکنه و زخم های آتروفیک است که باعث بهبود سیر بیماری می شود. علاوه بر این، PRP اتولوگ خطر عوارض جانبی مانند خشکی پوست و رد را کاهش می دهد. نشان داده شده است که PRP روند بهبودی را تسریع می‌کند، التهاب را تنظیم می‌کند و P. Acnes را مهار می‌کند، علاوه بر آن کلاژن را ترمیم کرده و از بهبودی جلوگیری می‌کند.

مکانیسم عمل PRP همچنین شامل آزادسازی پپتیدهای ضد میکروبی قوی از گرانول های آلفا پلاکتی است. اگرچه مطالعات زیادی در مورد اثربخشی PRP در آکنه وجود دارد، اما این یک گزینه درمانی بالقوه در پوست و زیبایی است. با توجه به رشد مقاومت میکروارگانیسم‌های مولد آکنه در برابر آنتی‌بیوتیک‌های رایج و تفاوت در گونه‌ها و سویه‌های میکروارگانیسم‌ها، از PRP و اثر آن برای درمان استفاده می‌شود.

 

پی آر پی با تزریق چربی

لیپوترانسفر روشی است که در آن سلول های چربی از پهلو و شکم بیمار به مقدار لازم (حدود 20 تا 30 سی سی) برداشته شده و پس از جداسازی سلول های چربی زنده به عنوان پرکننده بیولوژیکی مشتق از بدن فرد مورد استفاده قرار می گیرد. این روش برای حجم دادن به ناحیه ای از بدن یا صورت، عیوب پوست را پر کرده و اغلب با هدف جوانسازی صورت، در نواحی مورد نظر تزریق می شود.

سلول های چربی را می توان با PRP مخلوط کرد و سپس در محل های مورد نظر تزریق کرد. این امر رگ زایی را تحریک می کند و در نتیجه منجر به بقای سلول های چربی و اتصال آنها به بافت های اطراف می شود. با این عمل دو تا سه برابر ماندگاری نتایج درمان افزایش یافته و نتیجه زیباتر و ماندگارتر می شود.

 

درمان ریزش مو با تزریق پی آر پی

امروزه برای درمان آلوپسی و ریزش مو از پی آر پی استفاده می کنیم. آلوپسی آندروژنتیک (AGA) یک بیماری پوستی ارثی و وابسته به آندروژن است که با ریزش مو در یک الگوی مشخص مشخص می شود. با تزریق پی آر پی به پوست سر، تغییری در چرخه رشد مو ایجاد می شود که منجر به تغییراتی در فولیکول های مو خواهد شد. نگرانی متخصصان پوست در سراسر جهان به دلیل محدودیت در درمان این بیماری است.

 

مقایسه سایر درمان های ریزش مو با تزریق پی آر پی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) گزینه های درمانی پزشکی را برای مدیریت موضعی ماینوکسیدیل AGA و فیناستراید خوراکی تایید کرده است. علاوه بر گزینه های مورد تایید FDA، درمان های دیگری نیز آزمایش شده است. بسیاری از گزینه‌های درمانی موجود نسبتاً کند هستند، بنابراین جستجوی مداوم برای درمان‌های جدیدتر، از جمله پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) صورت گرفته است که نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داده است.

PRP حاوی بیش از 20 فاکتور رشد (GFs) است که مهمترین آنها شامل فاکتورهای رشد مشتق از پلاکت، تبدیل GF-تبدیل، عروق اندوتلیال عروقی، VFGF و GF-1 مشابه انسولین و PDGF به همراه ایزوفرم آنها می باشد. در AGA، PRP تمایز سلول های بنیادی را افزایش می دهد، عمر سلول های پوستی پاپیلاری را طولانی کرده، فاز آناژن چرخه مو را طولانی می کند و عروق خونی محیطی را با مکانیسم های مختلف از طریق GF های مختلف تقویت خواهد کرد. در واقع PRP یک روش پذیرفته شده و رایج در درمان آلوپسی – ریزش مو و کمک به رشد مجدد مو است.

 

درمان طاسی با استفاده از پی آر پی

مطالعات بالینی مختلف نشان داده است که استفاده از PRP در طاسی می تواند باعث رشد طبیعی مو در نواحی طاسی پوست سر شود. این کار باعث تقویت شکل، قوام و کیفیت فولیکول های موجود، طولانی شدن دوره آناژن و افزایش طول عمر موهای موجود می شود. یکی از مزایای استفاده از پی آر پی در درمان طاسی این است که نیازی به کوتاهی مو نیست و هیچ گونه اسکار جراحی یا خونریزی ایجاد نمی کند.

 

مزایای تزریق پی آر پی

 

مزایای تزریق پی آر پی

 • برای درمان PRP چون از خون خود فرد استفاده می شود احتمال عوارض و انتقال بیماری های دیگر به حداقل می رسد.
 • این اثر ماندگاری دارد و نسبت به روش های مشابه (مانند جراحی) هزینه کمتری دارد.
 • در روش پی آر پی امکان بروز حساسیت و عفونت پوستی وجود ندارد
 • با توجه به کیت های مخصوص، روند کار بسیار ساده و کاملا استریل خواهد بود
 • در تمام نواحی بدن قابل استفاده است و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد
 • زیرا روش غیر تهاجمی و عوارض آن نسبت به روش های دیگر کمتر است.
 • این روش تقریبا بدون درد است و به راحتی توسط بیمار قابل تحمل است.
 • درمان PRP نیازی به بستری شدن یا استراحت ندارد

 

محدودیت های تزریق PRP

برخی از افراد به دلیل شرایط جسمانی و سلامتی ممکن است از مزایای تزریق پی آر پی بهره مند نشوند. این افراد شامل افرادی هستند که شرایط زیر را دارند:

 • سندرم اختلال عملکرد پلاکتی
 • مصرف داروهای ضد انعقاد
 • بی ثباتی همودینامیک
 • نقص ایمنی
 • آنها از بیماری هایی مانند سرطان به ویژه سرطان پوست رنج می برند.
 • بیماری های مزمن مانند دیابت درمان نشده

 

قبل از تزریق پی آر پی آماده شوید

برای اینکه آمادگی کامل برای تزریق PRP در کلینیک داشته باشید و در حین انجام این عمل دچار مشکل نشوید، بهتر است قبل از تزریق PRP موارد زیر را در برنامه خود انجام دهید:

 • آزمایشات لازم را انجام دهید
 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید
 • از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه عفونت فعالی از جمله سرماخوردگی، تب و آنفولانزا در بدن خود ندارید

 

مراقبت های بعد از پی آر پی

لطفاً این دستورالعمل ها را پس از درمان PRP به دقت بخوانید و دنبال کنید. مدت کوتاهی پس از تزریق PRP، شما محدودیت هایی دارید که باعث می شود نتیجه درمان بسیار بهتر شود و تقریباً بلافاصله به فعالیت های روزانه خود بازگردید.

 • حداقل تا 8 ساعت پس از درمان PRP، نواحی تحت درمان را لمس، فشار، مالش یا دستکاری نکنید.
 • از Advil، Aleve، Aspirin، Ibuprofen، Motrin، Naprosyn، تمام داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی)، ویتامین A، ویتامین E، جینکو بیلوبا، سیر، روغن بذر کتان، روغن کبد ماهی، اسید چرب ضروری (EPA، DHA) اجتناب کنید. حداقل 1 هفته قبل و 2 هفته بعد از درمان.
 • به یاد داشته باشید، هدف ما ایجاد التهاب است. این داروها التهاب را کاهش می دهند یا از آن جلوگیری می کنند، که می تواند نتایج شما را کاهش دهد.
 • اگر به دلایل قلبی مجبور به مصرف آسپرین هستید، مطمئناً می توانید این کار را انجام دهید، اما ممکن است نتایج شما را محدود کند. کبودی، قرمزی، خارش، تورم یا درد که ممکن است تا 2 روز پس از تزریق ادامه داشته باشد، طبیعی است.
 • اگر هر گونه درد یا ناراحتی را تجربه کردید، ممکن است تیلنول یا سایر محصولات حاوی استامینوفن را طبق دستور مصرف کنید. ترجیحاً اگر بتوانید از گذاشتن یخ در ناحیه تزریق شده خودداری کنید زیرا یخ به عنوان یک فرآیند ضد التهابی عمل می کند.
 • حداقل 3 ساعت پس از اعمال پی آر پی روی موهایتان، محل تزریق را روی پوست سر خیس نکنید. در 3 روز اول از شامپویی استفاده کنید که PH متعادلی دارد.
 • تا 2 روز پس از درمان از سونای خشک و بخار پرهیز کنید.
 • حداقل تا 2 روز پس از درمان از ورزش شدید، آفتاب گرفتن و گرما خودداری کنید.
 • تا 3 روز پس از درمان از مصرف الکل، کافئین و سیگار خودداری کنید.
 • اگر از این روش برای درمان آلوپسی استفاده کرده اید، از مصرف مجدد ماینوکسیدیل یا رنگ کردن یا صاف کردن موهای خود به مدت 3 روز خودداری کنید.

 

روش تهیه پی آر پی

 

 

روش تهیه پی آر پی

 • دریافت خون وریدی در لوله های حاوی داروهای ضد انعقاد.
 • پلاکت ها را قبل یا در حین جداسازی خنک نکنید.
 • از یک سانتریفیوژ مناسب برای کیت دور اول در چرخش آهسته استفاده کنید
 • انتقال پلاسمای سطحی حاوی پلاکت به یک لوله استریل دیگر (بدون ضد انعقاد)
 • با سرعت بالاتر (چرخش سریع) سانتریفیوژ کنید تا کنسانتره پلاک به دست آید
 • 1/3 پایینی لوله حاوی پلاسمای پلاکت غنی از PRP و 2/3 بالایی پلاسمای بدون PPP است.
 • PPP را جدا کرده و با تکان دادن لوله، پلاکت ها را در حداقل مقدار پلاسما (2-4 میلی لیتر) معلق کنید.
 • غلظت پلاکت ها منبع غنی از سیتوکین ها و فاکتورهای رشد مختلف است که پس از تزریق در بافت هدف فعال می شوند. پلاکت ها توسط فاکتورهای انعقادی درون زا فعال می شوند (در برخی از روش های تهیه PRP، PRP فعال شده به بافت تزریق می شود).
 • پس از اتصال به گیرنده های خاص در سطوح سلولی، برخی از فرآیندهای درون سلولی فعال می شوند که تجمع ماتریکس خارج سلولی (ECM) را تسهیل کرده و تکثیر و تمایز سلولی را بهبود می بخشد.
 • بازسازی بافت نتیجه تکثیر سلولی، رگزایی و مهاجرت سلولی است. پروتئینی به نام ماتریکس متالوپروتئین (MMP) کلاژن و سایر پروتئین های ماتریکس خارج سلولی (ECM) را تجزیه می کند. آنها در روند پیری نقش دارند. کلاژن، که برای بافت همبند پوست مضر است، به بازسازی درم کمک می کند و در نتیجه بستر خوبی برای رسوب کلاژن جدید فراهم می کند.
 • بنابراین، PRP ممکن است ECM را با تحریک حذف اجزای آسیب دیده ECM و القای سنتز کلاژن جدید توسط فیبروبلاست ها بازسازی کند، که به نوبه خود با تحریک آنها تکثیر می شود.
 • مطالعات نشان داده است که غلظت بالای PRP بیان کلاژن نوع I، MMP-1 و MMP-2 را در فیبروبلاست های پوست انسان افزایش می دهد. علاوه بر مکانیسم‌های فوق، بهبود پیری پوست از طریق PRP دارای رابطه دوز پاسخ بین پلاکت‌های متمرکز و تکثیر سلول‌های بنیادی مزانشیمی است.
 • مکانیسم دیگر پی آر پی جوانسازی پوست با تسریع تولید اسید هیالورونیک است. اسید هیالورونیک آب را جذب می کند و باعث تورم ماتریکس اسید هیالورونیک می شود که باعث افزایش حجم و ترشح پوست می شود.
 • همچنین تکثیر سلولی را افزایش می دهد، ماتریکس خارج سلولی را سنتز می کند و به تنظیم قطر رشته های کلاژن کمک می کند. به طور کلی این فرآیند می تواند خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش دهد. همه این فرآیندها به جوانسازی بافت از طریق PRP کمک می کنند.

 

سخن پایانی

شادابی و زیبایی چهره تاثیر زیادی در انرژی و احساس خوب فرد نسبت به خود دارد. با گذشت زمان که تولید طبیعی کلاژن به کمترین حد خود می رسد، پوست شادابی خود را از دست می دهد و جوانی و تغییراتی ایجاد می شود. پزشکان راهی پیدا کرده اند که می تواند تولید کلاژن را حتی پس از کاهش سطح آن تحریک کند. پی آر پی صورت نام روشی مدرن و موثر برای جوانسازی پوست است. در این مقاله به بررسی پی آر پی صورت، نحوه انجام آن و مزایا و معایب آن پرداختیم. نظر شما در مورد این روش جدید چیست؟

 

سوالات متداول

 

آیا پی آر پی صورت می تواند حجم صورت را نیز افزایش دهد؟

PRP صورت بیش از هر چیز بر رشد سلول های جدید و بهبود بافت پوست تأثیر می گذارد. اما اگر می خواهید حجم صورت خود را افزایش دهید، می توانید با مشورت پزشک، روش هایی مانند تزریق بوتاکس و ژل را با آن ترکیب کنید و نتایج محسوس تری بگیرید.

 

ماندگاری نتیجه پی آر پی صورت چقدر است؟

تا 18 ماه می توانید نتیجه پی آر پی صورت را مشاهده کنید. حتی در برخی موارد نتیجه این روش تا دو سال باقی می ماند. با این حال، اکثر افراد برای تاثیر بهتر، سالی یک بار تزریق را مجدد انجام می دهند.

 

چه مدت پس از تزریق PRP پس از درمان مشاهده می شود؟

پی آر پی صورت پس از 4 تا 6 هفته تغییرات قابل توجهی در صورت ایجاد می کند. البته این زمان برای هر فردی می تواند متفاوت باشد. به طوری که برخی افراد بعد از یک هفته می توانند نتیجه درمان خود را ببینند.

 

آیا پی آر پی صورت دردناک است؟

قبل از انجام PRP صورت، پزشک یک ماده بی حس کننده را روی پوست شما اعمال می کند. بنابراین در طول درمان هیچ دردی احساس نمی کنید. اما پس از از بین رفتن داروی بیهوشی، ممکن است در ناحیه صورت خود درد داشته باشید. برای این موارد پزشک مسکن هایی مانند استامینوفن تجویز می کند.

 

وبسایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای به یک عادت تبدیل شده است. این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت. به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است. یافتن یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت غیرحضوری آن را انجام دهند.

وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی اینترنتی پزشک و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید