جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. کاشت ابرو چیست؟
کاشت ابرو چیست؟

کاشت ابرو چیست؟

کاشت ابرو , روش و مزایا و عوارض آن

کاشت ابرو توسط جراح زیبایی یا پلاستیک با انتقال موهای خود شما انجام می شودکاشت ابرو یک عمل زیبایی است که در آن گرافت های مو (شاخه ها) به ناحیه ابروی شما منتقل می شود. این هدف این است که موهای جدید از این پیوندها رشد کنند و ظاهری پرتر ایجاد کنند.

 

دلایل ریزش موی ابرو

ریزش موی ابرو که نام پزشکی آن هیپوتریکوزیس ابرو است به مرور زمان می‌تواند باعث نازک شدن مو یا از بین رفتن تکه‌های مو در یک یا هر دو ابروی فرد شود.  این مشکل مختص به جنسیت نبوده و می‌تواند هم مردان و هم زنان را درگیر کند. دلایل متعددی برای ریزش موی ابرو وجود دارند که ممکن است با علائم دیگری چون خارش، خشکی پوست و ریزش مو یا نازک شدن مو در سایر قسمت های بدن نیز همراه باشند. از جمله دلایل ریزش موی ابرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرایند طبیعی ناشی از افزایش سن : با افزایش سن برخی از فولیکول‌های مو تولید طبیعی مو را متوقف می‌کنند.
 • عدم تعادل هورمونی : پرکاری وکم کاری تیروئید
 • شرایط خود ایمنی : آلوپسی آرئاتا , آلوپسی فیبروزان فرونتال و لوپوس آریتماتوز دیسکوئید
 • شرایط پوستی : درماتیت آتوپیک , پسوزیاریس و درماتیت سبوروئیک
 • کمبودهای تغذیه‌ای :کمبود اسیدهای چرب,کمبود بیوتین,کمبود روی,کمبود ویتامین A، C، بیوتین، ویتامین‌های E، B-12 و D، سیستئین
 • عوارض جانبی برخی داروها :آسیترتین,شیمی درمانی,والپروئیک اسید و شرایط ژنتیکی

 

و برخی عوامل موقتی دیگر چون:

 • استرس و اضطراب
 • بارداری و زایمان
 • استفاده بیش از حد از مواد آرایشی

 

چرا افراد عمل کاشت ابرو را انتخاب میکنند؟

ژنتیک می تواند در ظاهر و پر شدن ابروهای شما نقش داشته باشد – برخی از افراد با موهای ضخیم و فراوان به دنیا می آیند، در حالی که برخی دیگر دارای موهای نازک و کم پشت در بالای چشم خود هستند. افرادی که موهای زیادی ابرو ندارند، اغلب با پر کردن ابروهای خود با محصولات آرایشی، ابروهای خود را پرتر یا ضخیم تر نشان می دهندبه طور سنتی، درمان ابروهای نازک یا کم پشت، تکیه بر محصولات آرایشی برای پر کردن موهای ابرو بوده است. با این حال، علاقه بیشتری به یک راه حل دائمی تر وجود دارد: کاشت ابرو.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا ممکن است فردی به کاشت ابرو نیاز داشته باشد.

برخی از آن دلایل عبارتند از: ‌

 • سوختگی
 • جای زخم
 • تومورها
 • تریکوتیلومانیا، زمانی که افراد از میل غیرقابل کنترل برای کندن موهای خود رنج می برند
 • آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی که باعث ریزش موهای شما می شود
 • ریزش ابرو یا مژه به دلیل کم کاری غده تیروئید
 • گروه دیگری از افرادی که ممکن است پیوند ابرو دریافت کنند، کسانی هستند که از هیپرویتامینوز A رنج می برند. هیپرویتامینوز A وضعیتی است که در آن سطوح سمی ویتامین A در بدن شما وجود دارد.

 

طراحی و شکل ابرو

مطلب بعدی که در کاشت ابرو بسیار مهم است، طراحی و شکل ابرو است که باید به آن بسیار دقت شود. در این طراحی باید دقیقا خواسته ی بیمار در نظر گرفته شود چون بعد از انجام کاشت ابرو به هیچ وجه محل آن را نمی توان تغییر داد ولی می توان در یک عمل ترمیمی بعدی ضخامت و طول ابروی کاشته شده را بیشتر نمود و یا تراکم موهای کاشته شده در جلسه اول را پر تراکم تر کرد. پس بیمارانی که برای کاشت ابرو اقدام می نمایند، باید دقیقا بدانند چه نوع ابرویی در آینده می خواهند داشته باشند.

 

کاشت ابرو چگونه انجام میشود؟

کاشت ابرو روشی است که در آن جراح زیبایی یک پیوند مو (پلاگ) می گیرد. جراح پیوند را با مو و ریشه آن (فولیکول) می گیرد و به ناحیه ابرو می برد. پیوند مو معمولاً از پشت گردن یا ناحیه اطراف گوش برداشته می شود.پس از برداشتن گرافت های مو، آنها را تا یک ساعت در یک ظرف نگهداری با محلول نمک سرد قرار می دهند تا اینکه توسط جراح در ابروهای شما کاشته شوند.

کاشت ابرو معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، بنابراین در طول عمل چیزی احساس نمی‌کنید.

پس از انجام عمل، ناحیه باز می ماند و پوسته ای در اطراف فولیکول های تازه پیوند شده شروع به تشکیل می شود. این پوسته ها بخشی طبیعی از روند بهبود هستند و باید پس از چند روز از بین بروند.

ممکن است تا پنج روز کبودی و تورم خفیف در این ناحیه وجود داشته باشد. اسپری سالین باید هر 2 تا 3 ساعت استفاده شود. معمولاً پزشک برای شما داروهای مسکن، آنتی بیوتیک ها و استروئیدها را تجویز می کند که تا پنج روز پس از جراحی شما از طریق دهان مصرف شود.

 

کاشت ابرو طبیعی و ویژگی‌ های مهم ابرو

4 ویژگی مهم موهای ابرو که در فرآیند کاشت باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند:

 1. خواب و رویش ابرو در بخش های مختلف ابرو کاملا متفاوت است.
 2. موهای ابرو به صورت افقی نسبت به پوست صورت رشد می کنند و مانند موهای سر که نسبت به پوست سر عمودی رشد میکنند نیستند و زاویه بیشتری نسبت به پوست صورت از فولیکول دارند که همین امر سبب این موضوع می شود.
 3. برخلاف موهای سر که به صورت دسته ای یعنی 2تایی 3 تایی و حتی 4 تایی رشد می کنند موهای ابرو تار به تار و تکی رشد میکنند.
 4. تفاوت زیادی بین چرخه ی رشد موی سر و موی ابرو از نظر زمانی وجود دارد.

 

آزمایشات لازم  قبل از کاشت ابرو

به منظور اطمینان از صحت و سلامتی متقاضی و نیز تشخیص احتمالی وجود برخی بیماری‌ها یا مشکلات انعقادی، پزشک شما برای در نظر گرفتن تمهیدات لازم حین کاشت ابرو برخی آزمایش‌ها را تجویز می‌کند که عبارتند از:

 • FBS برای تعیین سطح گلوکز خون
 • HIV، HBS، HCV برای تشخیص بیماری‌های ویروسی و غفونی چون ایدز و انواع هپاتیت
 • PT، PTT برای تعیین مدت زمان لخته شدن خون و تعیین رقت خون
 • CBC یا شمارش گلبول‌های خون به منظور تشخیص کم‌خونی یا وجود عفونت احتمالی در خون
 • بررسی سطح چربی خود HDL، LDL، VLDL
 • تست ادرار برای تشخیص وجود بیماری‌های کلیوی یا کبدی

و در دو سال اخیر به خاطر شیوع ویروس کرونا بررسی سطح ایمونوگلوبولین‌های خون نیز برای تشخیص احتمالی ابتلای فرد به کرونا انجام می‌گیرد.

 

بهبود کاشت ابرو

بهبودی برای کاشت ابرو چگونه است؟

دوره نقاهت برای کاشت ابرو نسبتا سریع است. در چند روز اول متوجه پوسته پوسته شدن اطراف ابرو خواهید شد. ممکن است لازم باشد تا 3 هفته پس از جراحی از ورزش شدید اجتناب کنید. در صورت مشاهده هرگونه خونریزی، تورم یا چرک در محل با جراح خود تماس بگیرید.

بعد از چند هفته شاهد ریزش موهای کاشته شده خواهید بود. این کاملا طبیعی است. موهای جدید ابروی شما باید طی چند ماه آینده شروع به رشد کنند. در این بین، ممکن است لازم باشد موهای کاشته شده را تا اندازه ابرو کوتاه کنید.

 

کاشت ابرو چند ساعت زمان می برد؟

بسیاری از افراد گمان می‌کنند برای رسیدن به نتیجه مطلوبشان از کاشت ابرو مدت زمان زیادی نیاز است و بایستی جلسات متوالی را به مطب پزشک مراجعه کنند در حالیکه که اینگونه نیست و در کل کاشت ابرو البته پس از ارائه‌ی مشاوره‌های لازم و بحث در رابطه با طرح‌های مورد نظر متقاضی و پزشک حدودا 5 الی 6 ساعت طول خواهد کشید که این مدت زمان نیز بسته به تعداد فولیکول‌های مورد نیاز برای کاشت که ممکن است از 200 تا 300 عدد متغیر باشد ممکن است کمتر یا بیشتر شود. مراحل کاشت عبارتند از:

 • مشاوره و برنامه ریزی: در این مرحله طراحی ابروها با در نظر گرفتن ویژگی‌های صورت و نیازهای فردی بیمار از سوی پزشک انجام می‌گیرد و پزشک ناحیه گیرنده و موهای ناحیه اهداکننده را ارزیابی می‌کند.
 • استخراج پیوند: برداشتن فولیکول‌های مو از بانک مو که قبلا مشخص شده است.
 • آغاز پیوند: بی حسی موضعی ابرو صورت گرفته و قلم ایمپلنت برای کاشت فولیکول‌های مو با در نظر گرفتن زاویه و جهت مناسب رشد مو استفاده می‌شود.
 • ریکاوری و مراقبت‌های بعد از عمل‌: روز بعد از عمل از یک بانداژ استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که فولیکول‌های مو به درستی به بافت پوست چسبیده‌اند و از سایر عوارض پزشکی جلوگیری شود. تمامی این موارد در طی یک الی دو روز انجام می‌گیرد.

 

۴ ویژگی مهم ابرو در کاشت ابرو

 

خواب و رویش ابرو

ابرو به سه بخش اصلی سر، تنه و دم تقسیم می‌شود که در هرکدام از آن‌ها خواب ابرو و رشد ابرو ها متفاوت خواهند بود. در تصویر بخش‌های نشان دهنده سر و تنه و دم ابرو مشخص شده‌اند.

 سرابرو

سر ابرو درونی‌ترین قسمت ابرو نسبت به صورت است که اندازه آن حدود 5 تا 7 میلی متر خواهد بود. رشد موها در این ناحیه به سمت بالا بوده و از نظر رنگی کمی روشن‌تر از قسمت های دیگر است. اغلب مراجعه کنندگان به پر کردن بیش از حد این ناحیه گرایش ندارند.

 

تنه ابرو

ناحیه میانی ابرو که طول ان به دو و نیم سانتی متر می‌رسد و پرپشت‌ترین و پرحجم‌ترین قسمت ابرو می‌باشد. بخشی از تنه که به سر ابرو نزدیک‌تر هستند زاویه رشد مو ها به سمت بالا و خارج از صورت است. در ناحیه میانی زاویه رشد ابرو متناسب با برآمدگی استخوان ابرو متغیر خواهد بود. در این بخش موهای قسمت بالا به رو به پایین و موهای قسمت پایین رو به بالا رشد می‌کنند.

 

دم ابرو

از بخشی که ابرو ها از تنه خم شده تا انتها را شامل می‌شود که طول آن به دو سانتی متر می‌رسد که کم تراکم‌ترین ناحیه ابرو بوده و تار های مو در این ناحیه نازک هستند. جهت رشد موهای این ناحیه معمولا افقی خواهد بود و با افزایش سن فرد کم پشت‌تر خواهد شد.

 

 رشد موهای ابرو و زاویه آن

زاویه رشد موی سر و ابرو حدود 45 درجه تفاوت دارند که همین امر سبب می‌شود که موهای ابرو روی پوست بخوابند برخلاف موهای سر که به صورت عمودی نسبت به موی سر رشد می‌کنند به همین دلیل موهایی که برای پیوند ابرو برداشته می‌شود اغلب ار ناحیه پشت گوش فرد گرفته می‌شود که خواب مشابه موهای ابرو داشته باشد و از موارد بسیار مهم که نیازمند تجربه و تخصص بالاست زاویه‌ای است که فولیکول را وارد پوست می‌کنند.‌

 

 تفاوت گرافت های مو

بخش‌های فولیکولی که از ناحیه سر برداشته می‌شوند ممکن است شامل چند تار مو باشند چرا که اغلب فولیکول‌های سر شامل دسته‌های دوتایی سه تایی و حتی چهار تایی مو می‌شود این در حالی است که موهای ابرو به صورت تار به تار و تکی می‌باشند بنابراین باید دقت داشت که اگر هر واحد فولیکولی از یک تار مو بیشتر داشت زیر میکروسکوپ به قسمت‌های تک تار مویی بخش بندی شود.

 

سیکل رشد متفاوت مو ها

موهای بدن ما پیوسته در حال ریزش است در یک فرد بالغ و سالم روزانه حدود 50 تا 100 تار مو ریزش می‌کند که همه اینها جزئی از یک چرخه است که به چرخه رشد مو معروف می‌باشد که دارای سه مرحله اصلی به نام‌های رشد، استراحت و ریزش می‌باشد. چرخه رشد موهای ابرو و سر تفاوت چشمگیری دارند به این صورت که موهای ابرو بعد از ریزش در فاصله زمانی 4 ماه در مرحله رشد قرار می‌گیرند در حالی که موهای سر در فاصله زمانی 3 تا 7 سال در مرحله رشد قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که موهای سر نسبت  به موهای سایر نقاط بدن بیشتر رشد کرده و بلند می‌شوند. این موضوع تنها مشکلی است که فرد بعد از کاشت ابرو با آن مواجه است و باید موهای کاشته شده را در فاصله زمانی کوتاه تری اصلاح نمود.

 

 

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی

قبل از کاشت ابرو، جراح سابقه پزشکی شما را با شما بررسی می کند. حتماً هرگونه بیماری زمینه‌ای و همچنین هر دارو یا مکملی را که در حال حاضر مصرف می‌کنید اعلام کنید.

 • یکی از خطرات بالقوه کاشت ابرو این است که فولیکول‌های موی جدید جذب نمی‌شوند. در چنین مواردی، ممکن است مجبور شوید این روش را دوباره در آینده انجام دهید.
 • ناهماهنگی ابروها به دلیل بیهوشی که ابروهای شما را به طور غیر طبیعی در حین جراحی قرار می دهد
 • رشد مو در جهات مختلف و یا داشتن بافت های متفاوت

 

همچنین خطراتی در ارتباط با خود جراحی وجود دارد:

 • خون ریزی بیش از حد
 • آسیب عصبی
 • ورم
 • کبودی
 • عفونت
 • جای زخم
 • فولیکول های مو ملتهب و عفونی (فولیکولیت)

اکثر افرادی که کاشت ابرو انجام می دهند اغلب در دو سال اول نتایج خوبی را مشاهده می کنند. پس از آن، نتایج ممکن است محو شوند و موها اغلب می ریزند. گاهی اوقات نتایج می تواند تا سال ها پس از جراحی اولیه باقی بماند.

 

آیا امکان کاشت ابرو در آقایان وجود دارد؟

داشتن ابروهای سالم و پرپشت در داشتن چهره‌ای بشاش، زیبا و جوان بسیار تاثیرگذار است، در واقع ابروها یکی از قابل تشخیص‌ترین ویژگی‌های صورت هستند بنابراین در متقارن و متعادل دیده شدن ساختار چهره تاثیر زیادی دارند. بسیاری از مردان نیز بنا به دلایلی که ذکر شد ممکن است دچار ریزش مو شود و داشتن ابروهای نازک حتی بدون بروز هیچ گونه چین و چروکی در پوست ممکن است در داشتن چهره‌ای سالخورده در افراد تاثیرگذار باشد. خبر خوب اینست که امکان کاشت ابرو برای مردان نیز وجود دارد که با داشتن شرایطی چون بانک موی سالم و سیاه و سایر شرایط مورد نیاز برای کاشت ابرو می‌توان ابرو را ترمیم و ظاهری جوان و شاداب به افراد بخشید.

 

کجا باید این روش را انجام دهید؟

کاشت ابرو توسط جراحان پوست، زیبایی یا پلاستیک انجام می شود. هرگز نباید این روش را با یک ارائه دهنده نامعتبر به عنوان راهی برای صرفه جویی در هزینه انجام دهید. این نه تنها می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناکی شود، بلکه احتمالاً از کار ناراضی خواهید بود و ممکن است مجبور شوید دوباره آن را انجام دهید.

 

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.

این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.

به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.

جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت

غیرحضوری آن را انجام دهند. وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های

تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان

می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی دکتر و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان

مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید