جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. همه چیز در مورد پی آر پی (PRP)
همه چیز در مورد پی آر پی (PRP)

همه چیز در مورد پی آر پی (PRP)

پی آر پی روشی جدید، ایمن و موثر است که از ترکیبات خون خود بیمار برای تحریک و بازسازی بافت های آسیب دیده در صورت، گردن، سر و سینه، دست ها و بدن استفاده می کند. در این مقاله از سایت کلینیک ایرانیان می خواهیم همه چیز را در مورد تزریق پی آر پی برای جوانسازی پوست و جلوگیری از ریزش مو مرور کنیم و بهترین پزشک برای تزریق پی آر پی را به شما معرفی کنیم.

 

آیا میدانید PRP چیست؟

تزریق پی آر پی یک روش طبیعی است که از اجزای خون خود بیمار برای تحریک و بازسازی بافت های آسیب دیده در صورت، گردن، سر و سینه، دست ها و بدن استفاده می کند. چند سی سی از خون بیمار گرفته می شود و با استفاده از کیت های مخصوص غلظت پلاکت را به 3 تا 5 برابر مقدار اولیه افزایش می دهند. پی آر پی یک روش نسبتاً جدید و بنیادی سلول درمانی در پزشکی است که از اوایل دهه 90 در زمینه های مختلف پزشکی مانند علوم زیبایی و جراحی، جراحی فک و صورت، ارتوپدی و…

 

فرآیند PRP چگونه موثر است؟

پلاکت های موجود در پی آر پی حاوی فاکتورهای رشد بافتی (Growth Factor) هستند که می توانند عامل اصلی در روند ترمیم بافت و بازسازی به بدن باشند. این عوامل باعث رشد، تکثیر و تمایز سلول های مختلف پوست و بافت می شود و منجر به افزایش کلاژن، الاستین، ماده بین سلولی و تولید رگ های خونی جدید می شود.

در نهایت سلول های بنیادی به سلول های بافت آسیب دیده تبدیل می شوند. این فرآیند توسط مواد ترشح شده توسط پلاکت ها هدایت می شود و بافت آسیب دیده را ترمیم می کند. پلاکت ها ظاهر کروی دارند که در نتیجه نازک شدن سیتوپلاسم مگاکارپوسیت ها در مغز استخوان ایجاد می شود.

 

پلاکت های خون از خونریزی از رگ های خونی در هنگام آسیب دیدگی بافت جلوگیری کرده و با تولید پلاک پلاکتی و ترشح پروتئین های خاص، بافت را ترمیم می کنند. با این فرآیند، بافت ها بازسازی می شوند.

برای درمان درد با پی آر پی پلاکت ها با مواد موثر دیگر در بازسازی بافت ترکیب شده و در سرنگ های مخصوص ریخته شده و پس از تزریق، بافت تحریک شده و بهبودی آغاز می شود. پی آر پی یک فرآورده خونی به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است که طی فرآیند جداسازی از خون تازه و بدون انعقاد تولید می شود.

 

تزریق پی آر پی برای جوانسازی صورت

 

تزریق پی آر پی برای جوانسازی صورت

از تزریق پی آر پی می توان برای جوانسازی پوست قسمت های مختلف صورت استفاده کرد. مهمترین کاربردهای PRP در این زمینه عبارتند از:

 • درمان سیاهی دور چشم
 • جوانسازی تمام نواحی صورت
 • در درمان اسکار آکنه و جراحی موثر است
 • درمان خطوط ریز دور چشم (پای کلاغی) و خطوط ریز دور لب
 • کل ناحیه صورت به جز نواحی که اخیراً فیلر یا بوتاکس تزریق شده است

 

کاربرد پی آر پی در جوانسازی پوست و درمان چین و چروک صورت و گردن

یکی از کاربردهای پی آر پی در جوانسازی و رفع چین و چروک صورت، خط خنده و دور چشم و گردن، مقابله طبیعی با علائم پیری است. پی آر پی یک درمان موثر و بی خطر است. امروزه بسیاری از افراد از پلاسمای غنی از پلاکت برای جوانسازی صورت استفاده می کنند، زیرا این روش درمانی بسیار خوب و بدون عوارض جانبی است که تا زمانی که بدن دارای فاکتورهای رشد باشد، نتایج بلندمدت و کوتاه مدت دارد. این درمان را ادامه دهید و از آنها برای ایجاد بافت جدید و سالم استفاده کنید.

در یک روز، می توانید نتایج چشمگیری را تجربه کنید که برای مدت طولانی دوام خواهند داشت. علاوه بر این، این روش بسیار مقرون به صرفه تر از روش های تهاجمی و جراحی است. همچنین نیازی به مراقبت بیشتر ندارید و می توانید بلافاصله به محل کار خود بازگردید. فواید استفاده از پی آر پی بسیار زیاد و خطرات آن اندک است، بنابراین برای افرادی که می خواهند صورت و گردن خود را جوان کنند، آن را انتخاب خوبی می کند. تزریق پی آر پی فیبروبلاست ها و تولید کلاژن را فعال می کند و در نتیجه بافت پوست ایجاد می شود.

 

کاربرد پی آر پی در درمان تیرگی، گودی، پف و چین و چروک دور چشم

درمان گودی، سیاهی و پف زیر چشم یکی از بهترین کاربردهای پی آر پی است و شاید اگر اغراق نباشد، با یک بار پی آر پی در ناحیه چشم، ترمیم، سلول سازی و تشکیل بافت در این ناحیه شروع شده و به شدت پر می شود. پی آر پی در درمان فرورفتگی ها زیر چشم و از بین رفتن تیرگی و چین و چروک این ناحیه بسیار موثر است.

اخیراً از پی آر پی برای درمان سیاهی و چین و چروک دور چشم (Preorbital) استفاده می شود. تعداد جلسات درمانی بر اساس میزان تیرگی و چین و چروک مشخص می شود، اما به طور متوسط ​​1.5 میلی لیتر پلاسمای غنی از پلاکت در یک جلسه به ناحیه پیش چشمی و پنجه کلاغی چروک تزریق می شود. اثر آن بر بهبودی ناحیه آسیب دیده با حالت اولیه سه ماه پس از درمان مقایسه می شود. بهبود تیرگی و کاهش چین و چروک در ناحیه اطراف چشم از نظر آماری معنی دار بوده و امروزه به عنوان یک درمان موثر و ایمن برای ناحیه مورد نظر توصیه می شود.

 

کاربرد پی آر پی در درمان جوانسازی و چین و چروک پشت دست

پی آر پی یکی از موثرترین روش ها برای صاف کردن و پرکردن چین و چروک پشت دست است. این نوع پیری به طور طبیعی بر روی پوست دست با افزایش سن رخ می دهد. پیری دست ها با کاهش حجم پوست، خاصیت ارتجاعی پوست کمتر، افزایش چین و چروک، برآمدگی عروق، سفت شدن تاندون ها و مفاصل آشکارتر می شود.

افزایش سن بر بافت عمقی دست تأثیر می گذارد. این اتفاق برای لایه های بالایی پوست می افتد که به لایه های اپیدرم معروف هستند که سطحی ترین لایه های پوست بوده و می توانند در معرض نور خورشید، مواد شوینده، مواد شیمیایی، سیگار کشیدن، رژیم غذایی باشند.

پس از بیهوشی ناحیه مردانه برای تزریق، پلاسمای غنی از پلاکت به دست بیمار تزریق می شود. از این تزریق می توان برای چین و چروک دست ها یا ناحیه آسیب دیده آرتروز یا تاندون نیز استفاده کرد. برخلاف جراحی، پی آر پی به بیمار اجازه می دهد تا به سرعت فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد. دارد. اکثر بیمارانی که برای دستان خود تحت تزریق پی آر پی قرار می گیرند، می توانند فعالیت های روزانه خود را حتی در روز بعد از عمل از سر بگیرند.

 

کاربرد پی آر پی در درمان اسکارهای جراحی، سوختگی، آکنه و اسکارهای ناشی از آن

مطالعات اخیر نشان داده است که PRP می تواند اسکارهای جراحی، سوختگی و آکنه را درمان کند. آکنه یک مشکل بالینی مهم با پیامدهای اجتماعی و روانی شدید است. این به طور کلی یک الگوی پاسخ ژنتیکی میزبان مرتبط با “تحریک” باکتری است که به طور کلی برای فعالیت التهابی به ظاهر نامتعادل مهم است.

پلاسمای غنی از پلاکت انتخاب خوبی برای درمان آکنه و زخم های آتروفیک است که سیر بیماری را بهبود می بخشد. علاوه بر این، PRP به دلیل اتولوگ بودن، خطر عوارض جانبی مانند خشکی پوست و رد را کاهش می دهد. نشان داده شده است که PRP روند بهبودی را تسریع کرده، التهاب را تنظیم و P. Acnes را مهار می‌کند، علاوه بر آن کلاژن را ترمیم و از بهبودی جلوگیری می‌کند.

مکانیسم عمل PRP همچنین شامل آزادسازی پپتیدهای ضد میکروبی قوی از گرانول های آلفا پلاکتی است. اگرچه مطالعات زیادی در مورد اثربخشی PRP در آکنه وجود دارد، اما این یک گزینه درمانی بالقوه در پوست و زیبایی است. با توجه به رشد مقاومت میکروارگانیسم‌های مولد آکنه در برابر آنتی‌بیوتیک‌های رایج و تفاوت در گونه‌ها و سویه‌های میکروارگانیسم‌ها، از PRP و اثر آن برای درمان استفاده می‌شود.

 

پی آر پی با تزریق چربی

لیپوترانسفر روشی است که در آن سلول های چربی از پهلو و شکم بیمار به مقدار لازم (حدود 20 تا 30 سی سی) برداشته شده و پس از جداسازی سلول های چربی زنده به عنوان پرکننده بیولوژیکی مشتق از بدن فرد مورد استفاده قرار می گیرد. برای حجم دادن به ناحیه ای از بدن یا صورت، عیوب پوست را پر کرده و اغلب با هدف جوانسازی صورت، در نواحی مورد نظر تزریق می شود.

سلول های چربی را می توان با PRP ترکیب و سپس در محل های مورد نظر تزریق کرد. این امر رگزایی را تحریک می کند و در نتیجه منجر به بقای سلول های چربی و اتصال آنها به بافت های اطراف می شود. با این عمل دو تا سه برابر ماندگاری نتایج درمان افزایش یافته و نتیجه زیباتر و ماندگارتر می شود.

 

درمان ریزش مو با تزریق پی آر پی

امروزه برای درمان آلوپسی و ریزش مو از پی آر پی استفاده می کنیم. آلوپسی آندروژنتیک (AGA) یک بیماری پوستی ارثی و وابسته به آندروژن است که با ریزش مو در یک الگوی مشخص مشخص می شود. با تزریق پی آر پی به پوست سر، تغییری در چرخه رشد مو ایجاد می شود که منجر به تغییراتی در فولیکول های مو خواهد شد. نگرانی متخصصان پوست در سراسر جهان به دلیل محدودیت در درمان این بیماری است.

 

مقایسه سایر درمان های ریزش مو با تزریق پی آر پی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) گزینه های درمانی پزشکی را برای مدیریت موضعی ماینوکسیدیل AGA و فیناستراید خوراکی تایید کرده است. علاوه بر گزینه های مورد تایید FDA، درمان های دیگری نیز آزمایش شده است. بسیاری از گزینه‌های درمانی موجود نسبتاً کند هستند، بنابراین جستجوی مداوم برای درمان‌های جدیدتر، از جمله پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) انجام شده که نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داده است. اتولوگ پلاسمای غنی از پلاکت است.

PRP حاوی بیش از 20 فاکتور رشد (GFs) است که مهمترین آنها شامل فاکتورهای رشد مشتق از پلاکت، تبدیل GF- تبدیل، عروق اندوتلیال عروقی، VFGF و GF-1 مشابه انسولین و PDGF به همراه ایزوفرم آنها می باشد. در AGA، PRP تمایز سلول های بنیادی را افزایش می دهد، عمر سلول های پوستی پاپیلاری را طولانی می کند، فاز آناژن چرخه مو را طولانی کرده و عروق خونی محیطی را با مکانیسم های مختلف از طریق GF های مختلف تقویت می کند. در واقع PRP یک روش پذیرفته شده و رایج در درمان آلوپسی – ریزش مو و کمک به رشد مجدد مو است.

 

درمان طاسی با استفاده از پی آر پی

مطالعات بالینی مختلف نشان داده است که استفاده از PRP در طاسی می تواند باعث رشد طبیعی مو در نواحی طاسی پوست سر شود. این کار باعث تقویت شکل، قوام و کیفیت فولیکول های موجود، طولانی شدن دوره آناژن و افزایش طول عمر موهای موجود می شود. یکی از مزایای استفاده از پی آر پی در درمان طاسی این است که نیازی به کوتاهی مو نیست و هیچ گونه اسکار جراحی یا خونریزی ایجاد نمی کند.

 

مزایای تزریق پی آر پی

 • برای درمان PRP چون از خون خود فرد استفاده می شود احتمال عوارض و انتقال بیماری های دیگر به حداقل می رسد.
 • این اثر ماندگاری دارد و نسبت به روش های مشابه (مانند جراحی) هزینه کمتری دارد.
 • در روش پی آر پی امکان بروز حساسیت و عفونت پوستی وجود ندارد
 • با توجه به کیت های مخصوص، فرآیند بسیار ساده و کاملا استریل خواهد بود
 • در تمام نواحی بدن قابل استفاده است و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد زیرا روش غیر تهاجمی و عوارض آن نسبت به روش های دیگر کمتر است.
 • این روش تقریبا بدون درد و به راحتی توسط بیمار قابل تحمل است.
 • درمان PRP نیازی به بستری شدن یا استراحت ندارد

 

محدودیت های تزریق PRP

برخی از افراد به دلیل شرایط جسمانی و سلامتی ممکن است از مزایای تزریق پی آر پی بهره مند نشوند. این افراد شامل افرادی هستند که شرایط زیر را دارند:

 • سندرم اختلال عملکرد پلاکتی
 • مصرف داروهای ضد انعقاد
 • بی ثباتی همودینامیک
 • نقص ایمنی
 • آنها از بیماری هایی مانند سرطان به ویژه سرطان پوست رنج می برند.
 • بیماری های مزمن مانند دیابت درمان نشده

 

چگونه قبل از تزریق پی آر پی آماده شوید

برای اینکه آمادگی کامل برای تزریق PRP در کلینیک داشته باشید و در حین انجام این عمل دچار مشکل نشوید، بهتر است قبل از تزریق PRP موارد زیر را در برنامه خود انجام دهید:

 • آزمایشات لازم را انجام دهید
 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید
 • از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه عفونت فعالی از جمله سرماخوردگی، تب و آنفولانزا در بدن خود ندارید

 

مراقبت های بعد از پی آر پی

لطفاً این دستورالعمل ها را پس از درمان PRP به دقت بخوانید و دنبال کنید. مدت کوتاهی پس از تزریق PRP، شما محدودیت هایی دارید که باعث می شود نتیجه درمان بسیار بهتر شود و تقریباً بلافاصله به فعالیت های روزانه خود بازگردید.

 • حداقل تا 8 ساعت پس از درمان PRP، نواحی تحت درمان را لمس، فشار، مالش یا دستکاری نکنید.
 • از Advil، Aleve، Aspirin، Ibuprofen، Motrin، Naprosyn، تمام داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی، ویتامین A، ویتامین E، جینکو بیلوبا، سیر، روغن بذر کتان، روغن کبد ماهی، اسید چرب ضروری (EPA، DHA) اجتناب کنید. حداقل 1 هفته قبل و 2 هفته بعد از درمان این کار را انجام دهید.
 • به یاد داشته باشید، هدف ما ایجاد التهاب است. این داروها التهاب را کاهش می دهند یا از آن جلوگیری می کنند، که می تواند نتایج شما را کاهش دهد.
 • اگر به دلایل قلبی مجبور به مصرف آسپرین هستید، مطمئناً می توانید این کار را انجام دهید، اما ممکن است نتایج شما را محدود کند. کبودی، قرمزی، خارش، تورم یا درد که ممکن است تا 2 روز پس از تزریق ادامه داشته باشد، طبیعی است.
 • اگر هر گونه درد یا ناراحتی را تجربه کردید، ممکن است تیلنول یا سایر محصولات حاوی استامینوفن را طبق دستور مصرف کنید. ترجیحاً اگر بتوانید از گذاشتن یخ در ناحیه تزریق شده خودداری کنید زیرا یخ به عنوان یک فرآیند ضد التهابی عمل می کند.
 • حداقل 3 ساعت پس از اعمال پی آر پی روی موهایتان، محل تزریق را روی پوست سر خیس نکنید. در 3 روز اول از شامپویی استفاده کنید که PH متعادلی دارد.
 • تا 2 روز پس از درمان از سونای خشک و بخار پرهیز کنید.
 • حداقل تا 2 روز پس از درمان از ورزش شدید، آفتاب گرفتن و گرما خودداری کنید.
 • تا 3 روز پس از درمان از مصرف الکل، کافئین و سیگار خودداری کنید.
 • اگر از این روش برای درمان آلوپسی استفاده کرده اید، از مصرف مجدد ماینوکسیدیل یا رنگ کردن یا صاف کردن موهای خود به مدت 3 روز خودداری کنید.

 

روش تهیه پی آر پی

 1. دریافت خون وریدی در لوله های حاوی داروهای ضد انعقاد.
 2. پلاکت های خون را قبل یا در حین جداسازی خنک نکنید.
 3. از یک سانتریفیوژ مناسب برای کیت دور اول در چرخش آهسته استفاده کنید
 4. انتقال پلاسمای سطحی حاوی پلاکت به یک لوله استریل دیگر (بدون ضد انعقاد)
 5. با سرعت بالاتر (چرخش سریع) سانتریفیوژ کنید تا کنسانتره پلاک به دست آید
 6. 1/3 پایینی لوله حاوی پلاسمای پلاکت غنی از PRP و 2/3 بالایی پلاسمای بدون PPP است.
 7. PPP را جدا کرده و با تکان دادن لوله، پلاکت ها را در حداقل مقدار پلاسما (2-4 میلی لیتر) معلق کنید.

غلظت پلاکت ها منبع غنی از سیتوکین ها و فاکتورهای رشد مختلف است که پس از تزریق در بافت هدف فعال می شوند.

پلاکت ها توسط فاکتورهای انعقادی درون زا فعال می شوند (در برخی از روش های تهیه PRP، PRP فعال شده به بافت تزریق می شود).

پس از اتصال به گیرنده های خاص در سطوح سلولی، برخی از فرآیندهای درون سلولی فعال می شوند که تجمع ماتریکس خارج سلولی (ECM) را تسهیل کرده و تکثیر و تمایز سلولی را بهبود می بخشد.

بازسازی بافت نتیجه تکثیر سلولی، رگزایی و مهاجرت سلولی است. پروتئینی به نام ماتریکس متالوپروتئین (MMP) کلاژن و سایر پروتئین های ماتریکس خارج سلولی (ECM) را تجزیه می کند. آنها در روند پیری نقش دارند. کلاژن، که برای بافت همبند پوست مضر است، به بازسازی درم کمک کرده و در نتیجه بستر خوبی برای رسوب کلاژن جدید فراهم می کند.

بنابراین، PRP ممکن است ECM را با تحریک حذف اجزای آسیب دیده ECM و القای سنتز کلاژن جدید توسط فیبروبلاست ها بازسازی کند، که به نوبه خود با تحریک آنها تکثیر می شود.

مطالعات نشان داده است که غلظت بالای PRP بیان کلاژن نوع I، MMP-1 و MMP-2 را در فیبروبلاست های پوست انسان افزایش می دهد. علاوه بر مکانیسم‌های فوق، بهبود پیری پوست از طریق PRP دارای رابطه دوز-پاسخ بین پلاکت‌های متمرکز و تکثیر سلول‌های بنیادی مزانشیمی است.

مکانیسم دیگر پی آر پی جوانسازی پوست با تسریع تولید اسید هیالورونیک است. اسید هیالورونیک آب را جذب می کند و باعث تورم ماتریکس اسید هیالورونیک می شود که باعث افزایش حجم و ترشح پوست می شود.

همچنین تکثیر سلولی را افزایش می دهد، ماتریکس خارج سلولی را سنتز کرده و به تنظیم قطر رشته های کلاژن کمک می کند. به طور کلی این فرآیند می تواند خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش دهد. همه این فرآیندها به جوانسازی بافت از طریق PRP کمک می کنند.

 

روش جدید و ابتکاری درمان ترکیبی با حالت دهنده متوسط ​​و PRP (PRP + CM) در جوانسازی پوست و تقویت مو

درمان با پی آر پی و سلول های بنیادی یا به عبارت دیگر سلول درمانی به دلیل توانایی بالای سلول های بنیادی در بازسازی خود و تمایز به انواع سلول های متعدد، می تواند یک گزینه درمانی امیدوارکننده برای جوان سازی و همچنین درمان زخم های مزمن باشد. نشان داده شده است که درمان با سلول های بنیادی به درمان زخم های دیابتی و سایر بیماری ها کمک می کند.

در مقایسه با سایر انواع سلول های بنیادی، سلول های بنیادی مشتق از چربی (ADSCs) دارای مزایای ویژه و محدودیت های کمتری هستند. آنها فراوان هستند و به راحتی برداشت می شوند، می توانند به روشی کم تهاجمی تولید شوند، کمتر مرتبط هستند و خطر کمتری برای تومورزایی و پاسخ ایمنی میزبان دارند (ایمنی زایی در میزبان ایجاد نمی شود).

یکی از این مشتقات سلول های چربی که ترشحات سلول های بنیادی مزانشیمی است، دارای ترشحاتی با درصد بالایی از فاکتورهای رشد و عوامل بازسازی کننده سلول است که در جوانسازی پوست و تقویت مو بسیار موثر است که به آنها حالت دهنده متوسط ​​می گویند.

درمانی ADSC

مطالعات متعددی اثر درمانی ADSC ها را برای جوانسازی پوست، تقویت مو و همچنین بهبود زخم تایید کرده اند. یکی از این فرآورده های چربی که امروزه در طب ترمیمی جایگاه ویژه ای دارد، ترشح فاکتورهای رشد مشتق از چربی است که به عنوان حالت دهنده محیطی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مزایای استفاده از این محصول ایمنی آن در استفاده آلوژنیک است.

همانطور که همه ما می دانیم، PRP، که مقدار زیادی از فاکتورهای رشد و مواد مغذی را فراهم می کند، به دلیل ترکیب نامزد منحصربفردشان، محیط مساعدی را برای رشد، تکثیر و مهاجرت ADSC ها فراهم می کند که مناسب برای افزایش اثر جوانسازی است. PRP یک محصول اتولوگ از غلظت بالای پلاکت خون است و حاوی فاکتورهای رشد و سیتوکین های مختلف مانند فاکتور رشد مشتق از پلاکت (PDGF) ، فاکتور رشد (TGF) ، فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) و فاکتور رشد (EGF) است.

اگرچه شواهد بیشتری مبنی بر اثربخشی PRP به تنهایی به عنوان درمانی برای بهبود زخم مورد نیاز است، اما تأثیر مثبت PRP در پزشکی زیبایی (جوانسازی پوست و رشد مو) زخم های مزمن در بسیاری از مطالعات به اثبات رسیده است.

مهم‌تر از همه، PRP می‌تواند تکثیر و مهاجرت سلول‌های مشتق از چربی را تسهیل کند، که نشان‌دهنده یک اثر بازسازی‌کننده و هم افزایی بالقوه در جوان‌سازی و همچنین بهبود زخم است.

بر اساس اطلاعات، تحقیقات مرتبط با ترکیب مدیوم حالت دهنده و پی آر پی برای جوانسازی پوست و تقویت مو یک روش درمانی بسیار جدید است و هر مرکز و کلینیکی قادر به تولید حالت دهنده محیط آلوژنیک و پروتکل ترکیبی آن با پی آر پی نیست. با توجه به نتایج فوق معتقدیم استفاده از ترشحات سلول های بنیادی در ترکیب با PRP می تواند کارایی و قدرت فاکتورهای رشد را برای جوانسازی پوست و تقویت موها افزایش داده و در زمینه لوازم آرایشی بسیار موثر باشد.

در این روش ترکیبی، حالت دهنده آلوژنیک متوسط ​​پس از آماده سازی و گذراندن تست های ایمنی ویروسی طبق یک پروتکل خاص در اتاق کلینیک تمیز تهیه می شود و با PRP اتولوگ بیمار در نواحی مورد نظر ترکیب می شود که می تواند پوست و مو را جوان کند.

جراحی کاشت مو

افرادی که کاشت مو انجام داده اند نیز می توانند با صلاحدید پزشک متخصص در فواصل زمانی معین پس از جراحی کاشت مو از این روش ترکیبی برای تقویت گرافت های کاشته شده استفاده کنند. این روش درمانی در بیماران مبتلا به لیکن پلان که دچار ریزش مو شده اند در کنار سایر روش ها تاثیر بسزایی در کاهش روند ریزش مو داشته است.

روش جدید در زمینه جوانسازی استفاده از ترکیب ترشحات سلول های بنیادی (تهویه متوسط) و لوسیون پی آر پی لیپوزوم است که یک روش درمانی موضعی است. بخشی از این لوسیون به صورت اتولوگ از خون خود بیمار تهیه می شود.

پی آر پی حاوی درصد بالایی از فاکتورهای رشد است که پس از پروتکل استاندارد از پلاکت خون خود بیمار خارج می شود و قسمت دیگر محصول سلولی است که با صلاحدید متخصص پوست برای افراد تجویز و تهیه می شود.

این لوسیون بر پایه لیپوزوم ها ساخته شده است که می تواند مواد موثره فاکتورهای رشد را از پوست عبور داده و باعث آبرسانی و شادابی پوست شود. در این روش درمانی از لوسیون به صورت موضعی در نواحی مداخله مورد نظر (غیر تزریقی) استفاده می شود.

امروزه ترکیب فراورده های سلولی ترشح شده از سلول های بنیادی به همراه فاکتورهای رشد در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی تاثیر چشمگیری دارد و مقالات علمی زیادی در این زمینه در دنیا منتشر شده است. موارد منع مصرف این روش برای افرادی است که تحت درمان بیماری هایی مانند نقص ایمنی یا سرطان (در حال انجام شیمی درمانی) هستند یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی قوی استفاده می کنند. اگر ریزش مو به دلیل سرطان یا شیمی درمانی باشد، بیمار باید با متخصص سرطان خود مشورت کند و بهتر است در این مدت از این روش استفاده نکند.

 

سوالات متداول در مورد PRP

چند جلسه تزریق PRP لازم است؟

تعداد جلسات و فواصل آنها با توجه به شرایط بیمار تعیین می شود و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اگر PRP برای کاهش درد در ناحیه ای تزریق می شود، برای دستیابی به نتیجه بهتر باید تمام مراحل تزریق PRP انجام شود.

ضمناً زمان مورد نیاز برای تعمیر کامل محل آسیب دیده حداقل یک دوره 6 ماهه خواهد بود. به نظر می رسد پاسخ بیولوژیکی بیمار بهترین گزینه برای تنظیم برنامه او باشد.

نکته مهم این است که کیفیت نتایج درمان علاوه بر اجرای دقیق و صحیح توسط متخصص، به واکنش های سلولی بیمار نیز بستگی دارد. این قسمت بسیار مهم و موثر در نتیجه درمان توسط بیمار یا پزشک معالج قابل کنترل نیست.

بنابراین، ممکن است نتایج متفاوتی در بیماران مشابه به دست آید و بیماران نباید انتظار داشته باشند که نتایج درمان دقیقاً مشابه سایر بیماران باشد.

 

اثرات بالینی تزریق PRP

 • مطالعات اخیر نشان می دهد که تزریق پی آر پی به صورت و گردن برای احیا به نتایج امیدوارکننده ای منجر خواهد شد.
 • برخی از مطالعات نشان می دهد که PRP ممکن است در جوانسازی پوست های چروکیده و افتادگی موثر باشد.
 • پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) برای تحریک لایه های سطحی و عمیق پوست استفاده می شود.
 • برای تحریک سطحی، تزریق باید در درم انجام شود. هنگامی که به عنوان پرکننده استفاده می شود، باید به عمق درم یا بافت زیر جلدی تزریق شود.
 • تزریق‌های سطحی مانند مزوتراپی ممکن است برای بهبود بافت، حجم و آبرسانی پوست انجام شود.
 • انجام این روش آسان است و عوارض جانبی ندارد.
 • عوارض جانبی ممکن است شامل کبودی خفیف و تورم یا سوزش باشد.

 

تزریق پی آر پی چگونه انجام می شود؟

PRP از نمونه خون بیماران به صورت اتولوگ گرفته می شود. خون وریدی 30-20 سی سی بسته به تعداد پلاکت در فرد با استفاده از کیت و تکنیک مناسب مورد استفاده، 5-3 سی سی پلاسمای غنی از پلاکت به دست می آید.

خونگیری با افزودن یک ماده ضد انعقاد مانند دکستروز سیترات A برای جلوگیری از لخته شدن خون برای به دست آوردن پلاسما استفاده می شود.

در روش پی آر پی سانتریفیوژ اول برای جداسازی گلبول های قرمز از سایر گلبول ها و سانتریفیوژ دوم برای تغلیظ پلاکت ها انجام می شود. خون کامل ابتدا در لوله هایی که حاوی داروهای ضد انعقاد هستند جمع آوری می شود.

مرحله اول سانتریفیوژ با شتاب ثابت انجام می شود تا گلبول های قرمز از حجم باقی مانده WB جدا شود. پس از اولین مرحله چرخش، خون کامل به سه لایه جدا می شود: یک لایه فوقانی، پلاسما، که حاوی پلاکت است.

برای تولید PRP خالص P-PRP، لایه حاوی پلاسما و سطح ناحیه بافر به یک لوله استریل خالی منتقل می شود. برای تولید PRP L-PRP غنی از لکوسیت، کل لایه از بافر جدا می شود.

دور دوم چرخش، پلاسمای بدون پلاکت از پلاکت ها جدا می شود و بسته به مقدار پلاسمای بدون پلاکت که از پلاسمای غنی از پلاکت برداشت می شود، پلاکت ها را می توان سه تا پنج بار تغلیظ کرد.

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.

این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.

به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.

جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت

غیرحضوری آن را انجام دهند. وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های

تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان

می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی دکتر و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان

مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید