جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. علل و راه های رفع تیرگی اطراف چشم
علل و راه های رفع تیرگی اطراف چشم

علل و راه های رفع تیرگی اطراف چشم

تیرگی اطراف چشم

هنگامی که شب ها تا دیروقت کار می‌ کنید یا از یک بیمار مراقبت می‌ کنید، خستگی چشم هایتان با گودی و کمی تیرگی خود را نشان می دهد. همچنین عوامل استرس ‌زای دیگر مانند ویروس کرونا از جمله روزهای پرتنش و شب ‌های بی‌خوابی که با آن همراه است، ممکن است دلیل دیگری باشد که چشمان شما خسته به نظر می رسد. به گفته پزشکان، آنچه به پوست زیر چشم‌ ها رنگ می‌ دهد، ترکیبی از رگ ‌های خونی، رنگدانه‌ های پوست و ضخامت پوست، همراه با مایعاتی است که می‌ تواند در این ناحیه حساس جمع شود.

حلقه های تیره اغلب ترکیبی از رنگدانه ‌ها هستند که پوست را تیره ‌تر و قرمزی ناشی از رگ ‌های خونی را متسع می‌ کنند. حذف یا کاهش این حلقه ‌های تیره، نیازمند رویکردی فردی است که همچنان می‌ تواند چالش‌ هایی را ایجاد کند. خبر خوب این است که داروهای خانگی، محصولات مراقبت از پوست و درمان ‌های پزشکی برای کمک به مقابله با مشکلات زیر چشم وجود دارد. بنابراین شما را به خواندن ادامه این مقاله دعوت می کنیم تا در مورد نحوه از بین بردن یا بهبود ظاهر سیاهی اطراف چشم بیشتر بدانید.

 

چه چیزی باعث تیرگی دور چشم می شود؟

دلایل مختلفی برای تیرگی دور چشم وجود دارد. برخی از علل رایج آن عبارت‌ اند از:

 

خستگی

خواب زیاد، خستگی مفرط یا فقط چند ساعت بیدار ماندن در شب می تواند باعث ایجاد حلقه های تیره اطراف چشم شود. کمبود خواب می تواند باعث تیرگی و رنگ پریدگی پوست شما شود. در چنین وضعیتی، بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست شما می توانند شروع به نمایان شدن کنند. کمبود خواب همچنین ممکن است باعث ایجاد مایع در زیر چشمان شما شود و باعث شود که آنها پف کرده به نظر برسند. حلقه های تیره ای که می بینید ممکن است در واقع سایه هایی باشند که توسط پلک های پف کرده ایجاد می شوند.

 

سن

افزایش سن، یکی دیگر از دلایل رایج سیاهی دور چشم است. این به این دلیل است که با افزایش سن، پوست نازک تر می شود. در نتیجه ممکن است چربی و کلاژن که خاصیت ارتجاعی پوست شما را حفظ می کند، کاهش یابد. همان طور که این اتفاق می افتد، رگ های خونی تیره زیر پوست شما بیشتر نمایان می شوند و باعث تیره شدن ناحیه دور چشم می شوند.

 

خستگی چشم

خیره شدن به صفحه تلویزیون یا کامپیوتر ممکن است باعث فشار روی چشمان شما شود. به دنبال افزایش فشار به چشمان شما، این می تواند رگ های خونی اطراف چشم را بزرگ کند. در نتیجه، پوست اطراف آن می تواند تیره شود.

 

آلرژی

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم، می تواند محرک سیاهی دور چشم باشد. هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک دارید، بدن شما هیستامین آزاد می کند تا با مهاجم مبارزه کند. این باعث علائم متعددی از جمله خارش، قرمزی و پف چشم می شود. هیستامین ها همچنین باعث می شوند رگ های خونی شما گشاد شده و زیر پوست شما بیشتر نمایان شوند. از طرف دیگر، آلرژی می تواند میل شما را برای مالش و خارش پوست اطراف چشم افزایش دهد. این کار می تواند علائم شما را بدتر کند و باعث التهاب، تورم و شکستگی عروق خونی و ایجاد سایه های تیره در اطراف چشمان شما شود.

 

کم آبی بدن

کم آبی، یکی از دلایل رایج سیاهی زیر چشم است. هنگامی که بدن شما به خوبی هیدراته نمی شود، پوست زیر چشم شما شروع به کدر شدن می کند و چشمان شما گود رفته به نظر می رسد. این به دلیل نزدیکی چشم ها به استخوان زیرین است.

 

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث شود بدن شما ملانین اضافی تولید کند؛ رنگدانه ای که به پوست شما رنگ می دهد. آفتاب بیش از حد به ویژه برای چشمان شما می تواند باعث تیره شدن رنگدانه در پوست اطراف چشم شود.

 

ژنتیک

سابقه خانوادگی نیز در ایجاد حلقه های سیاه دور چشم نقش دارد. این می تواند یک ویژگی ارثی باشد که در اوایل دوران کودکی دیده می شود. با گذشت زمان، حلقه های تیره ممکن است روشن یا تیره تر شوند. تمایل به سایر شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید نیز می تواند منجر به سیاهی زیر چشم شود.

 

کم خونی

کم خونی، زمانی است که سطح گلبول های قرمز خون شما کمتر از حد طبیعی باشد. این می تواند علائمی مانند سرگیجه، ضعف، سبکی سر، تنگی نفس و خستگی را در شما ایجاد کند. اگر کم خونی دارید، ممکن است متوجه شوید که پوست شما رنگ پریده تر از حد معمول است و ممکن است زیر چشمانتان حلقه های تیره داشته باشد. با یک پزشک در مورد انجام آزمایش خون برای بررسی سطح آهن خود صحبت کنید. درمان های کم خونی عبارتند از: تغییرات رژیم غذایی، مصرف مکمل های آهن و تزریق آهن، بسته به سطح موردنیاز شما.

 

راهکارهایی برای کاهش تیرگی اطراف چشم

راه‌ های مختلفی وجود دارد که افراد گزارش می ‌دهند سیاهی زیر چشم خود را از بین برده یا کاهش داده‌ اند. البته این نتایج برای همه افراد به یک اندازه یکسان نیست، بنابراین برخی از این درمان ها ممکن است برای شما کارایی نداشته باشند. مانند هر درمان دیگری، همیشه ایده خوبی است که قبل از آزمایش برنامه های خود با پزشک خود آنها را بررسی کنید. از جمله راهکارهایی را که می‌ توانید برای رفع یا کاهش این مشکل امتحان کنید، شامل:

 

کمپرس سرد را امتحان کنید

کمپرس سرد می ‌تواند به کاهش تورم و انقباض رگ ‌های خونی گشاد شده کمک کند، که اگر آن رگ ‌های خونی زیر چشم شما باشد، می ‌تواند ظاهر سیاهی دور چشم را کاهش دهد. برای امتحان کردن این روش در خانه، چند تکه یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید و سپس آن را به مدت سه تا پنج دقیقه روی پوست اطراف چشمتان قرار دهید. همچنین می ‌توانید یک حوله را با آب سرد خیس کنید و با فشار ملایم و به مدت 20 دقیقه روی پوست زیر چشم‌ قرار دهید. یک راه دیگر این است که می‌ توانید از پچ دور چشم با خاصیت ضد تیرگی و پف چشم استفاده کنید که قبل از استفاده می ‌توانید آن را در فریزر بگذارید تا آماده استفاده شود. این را به مدت 10 دقیقه می توانید به ناحیه مورد نظر اعمال کنید.

 

به اندازه کافی بخوابید

طبق نتایج یک مطالعه تحقیقاتی که اثرات کمبود خواب را بر ظاهر افراد بررسی کرد، نتایج نشان داد افرادی که چهار ساعت می‌ خوابیدند، در مقایسه با افرادی که هشت ساعت می‌ خوابیدند، حلقه‌ های سیاه دور چشم ‌هایشان بیشتر بود. به این دلیل که کمبود خواب می ‌تواند باعث تیره ‌تر شدن رگ‌ های خونی و همچنین تجمع مایع در زیر چشم ‌ها و در نتیجه ایجاد سایه تیره شود. عدم خواب کافی نیز می تواند استرس را افزایش دهد و به دنبال آن می تواند سیاهی دور چشم را تشدید کند.

 

هنگام خواب سر خود را کمی بالاتر نگه دارید

اگر با حلقه های تیره اطراف چشم از خواب بیدار می ‌شوید، سعی کنید که هنگام خواب سر خود را کمی بالاتر نگه دارید. این کار باعث می ‌شود که مایع در طول شب زیر چشم‌ های شما جمع نشود تا از تورم، التهاب و پف‌کردن صبح روز بعد جلوگیری ‌کند. چشم های پف کرده و ملتهب می توانند سایه هایی را در زیر پلک تحتانی و حلقه های تیره را ایجاد کنند.

 

خیار را امتحان کنید

خیار، حاوی ویتامین K است که با تقویت دیواره رگ های خونی می تواند سیاهی زیر چشم را کاهش دهد. این باعث می شود رگ های خونی زیر پوست نازک چشم، کمتر دیده شوند. اگرچه با استفاده از این روش، به طور کامل از شر حلقه‌ های سیاه دور چشم خلاص نمی ‌شوید، اما به طور کلی می تواند به کاهش ظاهر آنها کمک کند. برای امتحان این کار در خانه، یک خیار تازه را به ورقه های متوسط تا ضخیم برش دهید و به مدت 30 دقیقه در یخچال بگذارید. سپس آنها را دو بار در روز به مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید. می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید. خیارهای خنک نیز به عنوان کمپرس سرد عمل می کنند.

 

چای کیسه ای را اعمال کنید

یک چای کیسه ای خنک نیز می تواند به کاهش التهاب کمک کند. این به این دلیل است که چای، حاوی کافئین و آنتی اکسیدان هایی است که به کوچک شدن رگ های خونی، تحریک گردش خون و کاهش پف چشم کمک می کند. برای امتحان این روش، چای کیسه ای استفاده شده را حدود 10 دقیقه در یخچال قرار دهید و سپس آن را به مدت 30 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید. برای این کار، معمولاً استفاده از چای سبز کیسه ای توصیه می شود، زیرا محتوای کافئین آن مویرگ ها و رگ های خونی زیر چشم را منقبض می کند که باعث سفت شدن پوست می شود.

 

 

چای کیسه ای برای رفع تیرگی چشم

لیزر درمانی را در نظر بگیرید

اگر علت تولید بیش از حد ملانین، رنگدانه ‌های تیره‌ ناشی از ژنتیک یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشد، لیزر درمانی می‌ تواند تا حدودی به رفع سیاهی دور چشم کمک کند. لیزر درمانی، شامل اعمال سطح کم از پرتوهای نور بر روی پوست برای بهبود تولید کلاژن در سلول های پوستی و کاهش رنگدانه های آن است. برای انجام آن، حتماً باید با یک متخصص پوست مشورت کنید که آیا واجد شرایط استفاده از آن هستید یا خیر. عوارض جانبی می تواند شامل تورم یا تحریک برای چند روز پس از درمان باشد.

 

داروی آلرژی مصرف کنید

خارش و قرمزی چشم یا به عبارتی داشتن آلرژی، می تواند به تشدید علائم سیاهی دور چشم کمک کند. این به این دلیل است که وقتی آنها را مالش می دهید، تحریک شده، پف کرده و تیرگی ایجاد می کنند. برای رفع این مشکل، مصرف آنتی هیستامین می تواند به کاهش علائم آلرژی که ممکن است حضور سیاهی دور چشم را تشدید کند، کمک کند. اما این تنها در صورتی مؤثر است که آلرژی، دلیل سیاهی دور چشم شما باشد. اگر آلرژی ندارید، مصرف آنتی هیستامین توصیه نمی شود.

 

از متخصص پوست خود در مورد شرایط استفاده از فیلرها بپرسید

استفاده از فیلرها، به زیر چشم‌ ها به طور موقت حجم می‌ دهند تا ظاهر این تیرگی ها یا گودی زیر چشم را کاهش دهند. این فرآیند شامل تزریق‌ های کوچک فیلر مانند اسید هیالورونیک در زیر چشم است. تزریق فیلر به زیر چشم، بین پوست و رگ‌ های خونی زیرین فاصله ایجاد می‌ کند تا ظاهر سیاهی دور چشم را کاهش دهد. این کار معمولاً در مطب پزشک و با بی حسی موضعی انجام می شود.

 

روشن کننده های پوست را امتحان کنید

استفاده از محصولات روشن‌کننده ‌پوست بدون نسخه که می‌ توانند به شکل سرم، ژل یا کرم خریداری شوند، می‌ توانند سلول‌ های تیره پوست را از بین ببرند و درخشندگی آن را افزایش دهند. می توانید محصولات حاوی ویتامین C یا نیاسینامید را انتخاب کنید که ظاهر سیاهی دور چشم ناشی از تولید بیش از حد ملانین را بهبود بخشد. این را می توان دو بار در روز در صبح و عصر اعمال کرد. سایر روشن کننده های پوست مانند رتینوئید ها یا ویتامین A برای استفاده مستقیم در زیر چشم توصیه نمی شوند، زیرا می توانند منجر به تحریک چشم شوند.

 

از ضد آفتاب استفاده کنید

برای جلوگیری از هیپرپیگمانتاسیون، استفاده از ضد آفتاب روزانه ضروری است. شما باید سعی کنید قرار گرفتن در معرض نور خورشید را کاهش دهید. توصیه می‌ شود که یک ضد آفتاب مخصوص چشم با با محافظ UVA و UVB تا خط مژه بزنید و از عینک آفتابی استفاده کنید. در صورتی که بخواهید چشمانتان را آرایش کنید، بهتر است قبل از آن از ضدآفتاب مخصوص چشم استفاده کنید یا کانسیلرهایی که حاوی SPF مانند SPF 30 باشد.

 

کرم های هیدروکینون، کوجیک اسید و آربوتین در نظر بگیرید

هیدروکینون، کوجیک اسید و آربوتین ترکیباتی هستند که تولید ملانین را در پوست مختل می کنند. بر اساس مقاله ای در مجله زیبایی پوست، غلظت های پایین هیدروکینون و اسید کوجیک می تواند مؤثر باشد. مردم در برخی کشورها، دسترسی محدودی به کرم های هیدروکینون دارند، زیرا ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. کوجیک اسید و آربوتین، موادی هستند که به طور طبیعی به وجود می آیند.

در دوزهای کم، آربوتین می ‌تواند ظاهر سیاهی زیر چشم را بهبود بخشد، اما غلظت ‌های بالا می ‌تواند باعث هیپرپیگمانتاسیون شود. قبل از استفاده از محصولات زیبایی حاوی هیدروکینون، کوجیک اسید یا آربوتین، افراد باید با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنند. هیدروکینون فقط به صورت نسخه از طریق پزشک در دسترس است. این گونه محصولات در گذشته بدون نسخه در دسترس بودند، اما وضعیت در سال 2021 و به دنبال حکم FDA تغییر کرد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

سیاهی دور چشم برای سلامتی افراد مضر نیست، اما برخی از افراد ممکن است برای اهداف زیبایی با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنند. افرادی که به دلیل سیاهی دور چشم اعتماد به نفس پایین یا کیفیت زندگی پایینی دارند، ممکن است از کمک پزشکی بهره مند شوند. یک پزشک یا متخصص پوست می تواند به تشخیص و طبقه بندی نوع سیاهی دور چشم کمک کند که می تواند به افراد در انتخاب مناسب ترین درمان یا تغییر سبک زندگی کمک کند.

پزشکان همچنین می توانند به افراد کمک کنند تا انتظارات خود را در مورد اثربخشی هر درمان مدیریت کنند. به خاطر داشته باشید که بیشتر درمان ها، نیاز به ماه ها استفاده روزانه دارند تا اینکه فرد، متوجه تغییر قابل توجهی شود. گاهی اوقات پزشکان ممکن است تکنیک‌ های غیرتهاجمی مانند لیزر درمانی را پیشنهاد کنند. با این حال، برخی از افراد ممکن است به تکنیک ‌های تهاجمی نیاز داشته باشند، مانند:

 

  • لایه برداری شیمیایی
  • لایه برداری با لیزر
  • استفاده از فیلر مانند اسید هیالورونیک
  • عمل جراحي
  • ایمپلنت ها

مردم فقط باید این گزینه ها را در موارد شدید این مشکل در نظر بگیرند.

 

کلام پایانی

دلایل زیادی برای سیاهی اطراف چشم وجود دارد. آنها بسته به عوامل زیادی می توانند بیایند و بروند. برخی از افراد به طور طبیعی در دور چشم خود، حلقه های تیره ای دارند. برای برخی دیگر، پوست زیر چشم ممکن است به دلایلی همچون کمبود خواب، خستگی چشم و آفتاب زیاد تیره شود. کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اگر حلقه های تیره زیر چشم شما را آزار می دهند، ظاهر آنها را کاهش دهید. در بیشتر موارد، آنها دلیلی برای هشدار نیستند. اگر نگران هستید، از پزشک در مورد انجام آزمایش خون برای بررسی سطح آهن خود سوال کنید.

 

سؤالات متداول

 

چه عواملی منجر به ایجاد تیرگی اطراف چشم می شود؟

خستگی چشم، افزایش سن، آلرژی، کم آبی بدن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی، ژنتیک، کم خونی

کدام محصولات روشن کننده پوست می توانند در کاهش تیرگی دور چشم مؤثر باشند؟

محصولات حاوی ویتامین C یا نیاسینامید

 

در صورت وجود تیرگی شدید اطراف چشم، کدوم درمان ها پیشنهاد می شوند؟

لایه برداری شیمیایی، لایه برداری با لیزر، استفاده از فیلر مانند اسید هیالورونیک، عمل جراحي، ایمپلنت ها

 

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.

این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.

به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.

جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت

غیرحضوری آن را انجام دهند. وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های

تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان

می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی دکتر و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان

مختلف دسترسی داشته باشند.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید