Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php74/sess_uhp3a2obcv46mjrugaq9pggvh2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/h249134/public_html/salamatiranian/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 259

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in /home/h249134/public_html/salamatiranian/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 259
علت درد پا و درمان با فیزیوتراپی - مجموعه سلامت ایرانیان
علت درد پا و درمان با فیزیوتراپی

علت درد پا و درمان با فیزیوتراپی

 • تیر ۲۶, ۱۴۰۳
 • ‏0 لایک
 • مشاهده 23
 • 0 دیدگاه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

علت درد پا و درمان با فیزیوتراپی

پاها به عنوان ستون اصلی بدن به همان اندازه که در حرکات مختلف بدن نقش دارند، با همان شدت هم می توانند در معرض آسیب قرار گیرند. این مساله چه در مورد مفصل زانو و چه در مورد انگشتان، کف و روی پا به یک اندازه باید مورد توجه قرار گیرد. درد پاها مخصوصا درد زانو، درد پشت زانو، درد مفصل ران، درد برآمدگی پا و درد انگشتان پا از جمله مشکلات رایجی هستند که یک فرد در طول زندگی می تواند آن ها را تجربه نماید.

ایجاد التهاب در قسمت های مختلف پاها از نتایج استفاده بیش از حد آن ها به شمار می آید. مواردی چون نوع کفش و فشار وارد بر قسمت های مختلف نیز می توانند به عنوان عوامل دیگر

درد پاها شناخته شوند. به این ترتیب، رعایت نکات ایمنی اساسی در حین انجام کار و فعالیت می تواند از بروز مشکلات یاد شده مخصوصا درد انگشتان پا جلوگیری کند.

فیزیوتراپی پاها یکی از کاربردی ترین راه هایی است که می توان برای بهبود درد پاها استفاده کرد. در این مقاله به جزییات مربوط به درد قسمت های مختلف پا و آسیب های

وارد بر آن ها خواهیم پرداخت.

کدام یک از قسمت های پا بیشتر در معرض آسیب هستند؟

پاهای انسان از پیچیده ترین نواحی ساختار اسکلتی بدن به حساب می آیند. زیرا این دو ستون بدن از ۲۶ استخوان، ۳۳ مفصل، ۱۰۷ رباط و ۱۹ ماهیچه و تاندون ساخته شده اند. از طرفی ساختار و رشته های عصبی موجود در پاها بیشترین تراکم را نسبت به دیگر قسمت های بدن دارند. بنابراین، طبیعی است که پاها با وارد شدن آسیب به هر کدام از این قسمت ها دچار مشکل گردند.

ضربه، تصادف و هر گونه آسیبی که به پا وارد شود و یا حتی استفاده بیش از اندازه از پاها می تواند در نهایت منجر به بروز التهاب در بافت های متعدد آن ها گردد. برای درمان مشکلات مختلف لازم است ابتدا محل دقیق درد و علت ایجاد آن را مشخص نمود. این کار به درمان هر چه بهتر و تخصصی تر درد پاها کمک می کند. در ادامه به مشکلات مختلفی که می توانند منجر به ایجاد درد در پاها شوند اشاره می کنیم.

درد پاها ؛ درد در ناحیه پاشنه

پاشنه پا از قوس پا حمایت می کند. همچنین، این قسمت از پا در کنترل شوک های ناشی از راه رفتن و دویدن فرد نقش بسزایی ایفا می کند. تاندون آشیل نیز از طریق پاشنه پاها به خم شدن و عملکرد مچ پا کمک خواهد کرد. رایج ترین علت ایجاد درد در پاشنه پا می تواند عواملی باشند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

درد پاشنه پا ناشی از تاندونیت آشیل

به التهابی که در ماهیچه وصل کننده ساق پا به استخوان پاشنه ایجاد می شود، تاندونیت آشیل گفته می شود. این التهاب در اثر فعالیت بیش از اندازه پاها شکل گرفته و بیشتر در زمان دویدن بروز می کند. اگر این بیماری در اسرع وقت درمان گردد، مشکل حادی به وجود نخواهد آمد. اما در صورت سهل انگاری در درمان تاندونیت آشیل ممکن است فرد با پارگی تاندون روبرو شود.

درد پاشنه پا ناشی از میخچه پا یا خار پاشنه

وقتی رسوبات کلسیم در پاشنه پا تجمع می کنند، خار پاشنه یا میخچه پا شکل می گیرد. این ناهنجاری آزار دهنده و دردناک در اثر فعالیت های مکرر به وجود می آید. عمده افرادی که به میخچه پا دچار می شوند اشخاص دارای اضافه وزن، مبتلایان به آرتروز و افرادی که بخش زیادی از شبانه روز را پیاده روی می کنند، هستند. زیرا در همه این موارد فشار زیادی بر بافت پاها وارد شده و در نهایت درد پاها در ناحیه پاشنه را در پی خواهد داشت.

درد پاشنه پا ناشی از بورسیت (Bursitis)

بورسا (Bursa ) یک بالشتک پر از مایع برای روان کردن حرکت تاندون ها و ماهیچه هایی است که روی استخوان ها می لغزند. وقتی این بالشتک دچار التهاب گردد، اصطلاحا بورسیت نامیده می شود. علل ایجاد بورسیت عبارت اند از:

 • انجام ورزش های شدید به طور ناگهانی
 • استفاده از کفش های نامناسب
 • انواع آرتروز مانند روماتوئید
 • نقرس

درد پاها ؛ درد در قوس های مختلف پا

پاهای انسان از سه قوس اصلی تشکیل شده اند: قوس های طولی و عرضی داخلی و جانبی. این قوس ها از استخوان ها ساخته شده و توسط رباط ها و عضلات حمایت می شوند. شکل فنر مانند این قوس ها به تحمل وزن بدن در حالت ایستاده کمک می کنند. همچنین، این بخش از ساختار پا از وارد شدن تنش به پاها در حین راه رفتن جلوگیری به عمل می آورند.

علت بروز درد پاها در ناحیه قوس های پا فاکتورهای مختلفی می تواند باشد که هر یک از عوامل را در ادامه نام خواهیم برد.

درد قوس پا ناشی از التهاب پلانتار (Plantar)

پلانتار یکی از اجزای اصلی کف پا است که پاشنه پا را به جلوی پا متصل می کند. التهاب این ناحیه می تواند درد قوس پا را در پی داشته باشد. فاسیای سالم کف پا ممکن است در اثر ضربه یا فشار مکرر به مرور زمان آسیب ببیند. بروز این نوع التهاب در دوندگان بیشتر است؛ چون این افراد به طور مکرر در معرض ضربه های شدید به کف پا قرار می گیرند.

یک فیزیوتراپیست می تواند با بررسی ساختار پا، مچ پا، میزان تحرک و طول بافت های پا و همچنین با ارزیابی قدرت پا علت درد پاها را تشخیص دهد. با تشخیص صحیح علت درد و طی یک برنامه فیزیوتراپی دقیق و منظم می توان درد فاسیای کف پا و اختلال عملکردی پاها را رفع نمود.

درد قوس پا ناشی از شکستگی های تنشی

ایجاد ترک های بسیار ریز در استخوان ها اصطلاحا شکستگی های تنشی یا استرسی نامیده می شوند. این ترک ها در اثر فعالیت های مکرر و دویدن می توانند به وجود آیند. در واقع دلیل اصلی این موضوع، به هم خوردن تعادل بین تشکیل استخوان و جذب مجدد آن (در اثر تولید مکرر استخوان) خواهد بود. برخی از شکستگی های تنشی در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.

درد پاها ؛ درد روی پا (پیشانی پا) و درد انگشتان پا

درد پاها در قسمت پیشانی و انگشتان پا می تواند بسیار آزار دهنده باشد. این قسمت ها در هنگام راه رفتن و یا ایستادن نقش بسیار مهمی خواهند داشت. از این رو، سلامت قسمت رو و جلوی پا برای ایجاد تعادل در هنگام ایستادن اهمیت بسزایی دارد.

گاهی ایجاد درد در این نواحی می تواند راه رفتن و حتی ایستادن شخص را مختل نماید. درد پاها در قسمت های پیشانی و انگشتان پا به دلایل مختلفی می تواند به وجود آید. در ادامه به برخی از مهم ترین دلایل درد انگشتان پا و پیشانی آن اشاره می کنیم.

درد انگشتان پا ناشی از متاتارسالژی (Metatarsalgia)

وقتی شخص در اثر دویدن زیاد، پرش های بلند و ضربه های شدید به توپ، دچار درد انگشتان پا و درد در ناحیه روی پا بشود، معمولا در اثر متاتارسالژی خواهد بود. متاتارسالژی نوعی التهاب و درد در زیر پنجه و انگشتان پا است که از عوامل مختلفی ناشی می شود. بدشکلی پاها، بدفرمی انگشتان پا، چکشی بودن انگشتان پا، نامناسبی و یا تنگ بودن کفش ها از جمله این عوامل محسوب می شوند.

درد انگشتان پا ناشی از نورومای مورتون (Morton’s Neuroma)

نورومای مورتون یک نوع بیماری دردناک ناشی از تحریک و فشردگی عصب در سینه پا و زیر انگشتان پاها است. نورومای مورتون علائم خاص خود را دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

 • سوزش در انگشتان پا
 • بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در انگشتان پا
 • بروز درد در انگشتان پا مخصوصا ناحیه بین انگشت سوم و چهارم

درد انگشتان پا ناشی از سزاموئیدیت (Sesamoiditis)

سزاموئیدیت در اصل به درد در زیر شست پا اطلاق می شود. وقتی تاندون های موجود در اطراف استخوان های کوچک پا ملتهب شوند، حالت سزاموئیدیت ایجاد می گردد. این التهاب ها از ضربات مکرر و استفاده بیش از اندازه از پاها به وجود می آید. درد پاها ناشی از سزاموئیدیت در برخی افراد از جمله رقاصان و اشخاصی که با کفش های پاشنه بلند راه می روند محتمل تر خواهد بود.

نوع کفش چه تاثیری بر بیومکانیک و کاهش درد پاها دارد؟

نوع کفش و استاندارد بودن آن بر سلامت پاها و بیومکانیک آن ها تاثیر بسزایی دارد.

برای مثال استفاده از کفش های با پاشنه بلند منجر به تاثیر منفی بر بیومکانیک پا و ساق

پا خواهد داشت. از جمله آثار کفش های نامناسب بر قسمت های مختلف پنجه های پا

می توان به فشار بیشتر بر کمر و انگشتان پا، کوتاه شدن ماهیچه ساق پا و در نتیجه درد

پاها اشاره نمود. همچنین، کفش های نامناسب می توانند الگوی صحیح راه رفتن را تحت

تاثیر قرار داده و انرژی بیشتری برای حرکت دادن بدن بطلبد.

کفشی که در ناحیه جلو باریکی بیش از حد داشته باشد نیز مشکلات عدیده ای در پی خواهد داشت.

برای مثال، گرفتگی انگشتان پا و افزایش فشار به نواحی جلوی پا از عوارض کفش های نوک تیز است.

استفاده مکرر از این کفش ها همچنین می تواند منجر به متاتارسالژی، تشکیل پینه و چکشی شدن

انگشتان پا گردد. درد پاها می تواند از راه رفتن با دمپایی هم به وجود آید. استفاده از دمپایی در طولانی

مدت به جای کفش های استاندارد، درد پاشنه پا را در پی خواهد داشت. همچنین، این مساله می تواند

استفاده بیش از اندازه از ماهیچه ها و صاف شدن کف پاها را در دوره های بعدی زندگی به دنبال داشته باشد.

کاهش و درمان درد پاها با انجام فیزیوتراپی تخصصی

یک فیزیوتراپیست ماهر و مجرب می تواند با بررسی علت درد پاها و با تشخیص ناحیه تمرکز درد،

برای درمان آن پیشنهاداتی کاربردی داشته باشد. در واقع، در هنگام مراجعه به فیزیوتراپیست،

لازم است او نحوه راه رفتن، تحرک مفاصل، قدرت عضلات، بروز سفتی های غیر طبیعی در

عضلات و مواردی از این قبیل را ارزیابی نماید. با بررسی این موارد می توان برای یک درمان

بهینه و سریع برنامه ریزی نمود.فیزیوتراپی با روش های مختلف نظیر فیزیوتراپی منوال و

تمرین های ورزشی مناسب به همراه درمان های ارتوپدی و تصویربرداری های دیجیتال

در نهایت بهبود درد پاها را در پی خواهد داشت.

انتخاب بهترین فیزیوتراپیست در اصفهان

دکتر مهدی صدیقی سرپرست کلینیک تخصصی فیزیوتراپی ایرانیان در اصفهان، یکی از افراد مجرب

و شناخته شده در زمینه انجام فیزیوتراپی به شمار می آیند. کلینیک ایرانیان با فراهم آوردن تجهیزات

و افراد متخصص در کنار یکدیگر، مجموعه ای کامل برای انجام همه درمان های فیزیوتراپی ایجاد نموده

است. از این رو، برای بهبود درد پاها و رفع ناهنجاری های یاد شده در قسمت های قبلی مقاله

می توانید با خیالی راحت به این مرکز تخصصی فیزیوتراپی در اصفهان مراجعه نمایید.

هدف فیزیوتراپی ایرانیان کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر است.

کلینیک فوق تخصصی سلامتی، درمانی و فیزیوتراپی ایرانیان ،  بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

هدف فیزیوتراپی ایرانیان کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر است.

کلینیک فوق تخصصی سلامتی، درمانی و فیزیوتراپی ایرانیان ،  بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان

باشگاه بدنسازی ایرانیان

کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان

استخر آب درمانی ایرانیان

فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید.

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ) ، اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و … بخشی از خدماتی است که در کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان ارائه می گردد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 • اشتراک گذاری:

Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php74/sess_nor6heqmbts051oq51omulbfd5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/h249134/public_html/salamatiranian/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in /home/h249134/public_html/salamatiranian/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php74/sess_n1692k9l66142rtnr5tdtila3j, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/h249134/public_html/salamatiranian/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in /home/h249134/public_html/salamatiranian/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php74/sess_hud4vdoe5pikd6qah09i2gm9js, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/h249134/public_html/salamatiranian/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in /home/h249134/public_html/salamatiranian/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/class-fw-session.php on line 13