جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. آیا ترک های پوستی قابل درمان هستند؟
آیا ترک های پوستی قابل درمان هستند؟

آیا ترک های پوستی قابل درمان هستند؟

 ترک های پوستی، رگه های فرورفته ای هستند که روی شکم، سینه ها، باسن یا سایر نقاط بدن ظاهر می شوند. آنها در زنان باردار، به ویژه در سه ماهه آخر، شایع هستند. ترک های پوستی دردناک یا مضر نیستند، اما برخی از افراد از شکل ظاهری پوست خود در حضور این ترک های پوستی خوششان نمی ‌آید. ترک های پوستی نیازی به درمان ندارند. آنها اغلب با گذشت زمان با یا بدون درمان، محو می شوند. البته در مواردی نیز ممکن است هرگز به طور کامل ناپدید نشوند. در این مقاله، علل ایجاد آن اشاره می کنیم و درمان هایی را برای کاهش آن ارائه می دهیم. پس در ادامه این مطلب، ما را همراهی کنید.

ترک پوستی چیست؟

زمانی ایجاد می‌ شوند که پوست شما به سرعت کشیده یا منقبض می‌ شود، معمولاً به صورت نوارهایی از خطوط روی پوست شما ظاهر می‌ شوند. ترک ‌های پوستی بسیار رایج هستند، به طوری که آمار‌ها حاکی از آن است که تا 90 درصد افراد به آن مبتلا هستند. آنها معمولاً در طول یا بعد از بارداری یا پس از سایر تغییرات ناگهانی یا سریع در وزن شما ظاهر می شوند. به عنوان مثال، نوجوانان در دوره ای که به سرعت در حال رشد هستند، ممکن است متوجه برخی علائم ترک پوستی شوند. شایع ترین مناطق آسیب دیده توسط ترک های پوستی عبارتند از:

 • شکم
 • سینه ها
 • باسن
 • پهلو
 • ران

ترک ‌های پوستی از نظر فیزیکی خطرناک نیستند، اما می‌ توانند باعث ایجاد مشکلاتی در تصور از خود و اضطراب شوند. برای برخی از افراد، ترک ‌های پوستی یک نگرانی مهم زیبایی هستند که می ‌توانند بر زندگی روزمره تأثیر بگذارند. هنگامی که ترک های پوستی برای اولین بار ظاهر می شوند، بسته به رنگ پوست شما، قرمز، بنفش، صورتی، قرمز مایل به قهوه ای یا قهوه ای تیره هستند.

ترک پوستی چگونه ایجاد می شود؟

پوست از سه لایه اصلی تشکیل شده است. علائم مرتبط با ترک پوستی در درم یا لایه میانی، زمانی که بافت همبند فراتر از محدودیت های خاصیت ارتجاعی خود کشیده می شود، ایجاد می شود. این معمولاً به دلیل انبساط یا انقباض سریع پوست است. همانطور که بدن رشد می کند، فیبرهای اتصال در درم به آرامی کشیده می شوند تا رشد آهسته را در خود جای دهند. با این حال، رشد سریع منجر به کشش ناگهانی می شود. این باعث پارگی درم می شود و به لایه های عمیق تر پوست اجازه می دهد خود را از بین ببرند. این می تواند علائم کششی ایجاد کند و به ظاهر آنها کمک کند. علائم کشش در نهایت به رنگ نقره ای، سفید یا براق محو می شوند، زیرا چربی کم رنگ زیر پوست به جای رگ های خونی معمولی قابل مشاهده است. آنها در جایی که سطوح بالایی از کورتیزون در گردش وجود دارد یا زمانی که کورتیزون روی پوست اعمال می شود، به احتمال زیاد ایجاد می شوند و شدیدتر می شوند. کورتیزول، هورمون استرس تولید شده توسط غدد فوق کلیوی، به کورتیزون تبدیل می شود. این باعث تضعیف الیاف الاستیک در پوست می شود.

دلایلی که منجر به به وجود آمدن ترک های پوستی می شود

رشد یا جمع شدن شدید پوست می تواند باعث ایجاد ترک های شود. علل رایج ترک های پوستی عبارتند از:

بارداری

ترک های پوستی ناشی از بارداری، در ماه ششم و بعد از آن شایع هستند. بدن شما با رشد کودک شما منبسط می شود، اما ممکن است این تنها دلیل ترک های پوستی نباشد. تغییرات در هورمون ‌های شما در دوران بارداری می ‌تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد، در نتیجه احتمال تشکیل ترک های پوستی را افزایش می دهد.

دارو

برخی از داروها می توانند باعث افزایش وزن، تورم، نفخ یا سایر تغییرات فیزیکی شوند که پوست شما را کشیده و منجر به ترک های پوستی شود. هورمون‌ها (مانند قرص‌های ضدبارداری) و کورتیکواستروئیدها (که نواحی ملتهب بدن شما را تسکین می‌دهند) دو موردی هستند که می‌توانند این کار را انجام دهند. اگر دارویی مصرف می کنید و نگران ترک های پوستی هستید، با پزشک خود در مورد کارهایی که می توانید در مورد آنها انجام دهید صحبت کنید.

شرایط پزشکی

هر گونه بیماری که منجر به افزایش وزن، رشد ناگهانی یا مشکلات پوستی شود، ممکن است باعث ایجاد علائم کشش شود. برخی از شرایط پزشکی منجر به تغییرات فیزیکی می شود که می تواند آنها را ایجاد کند. به عنوان مثال، مشکلات مربوط به غدد آدرنال، مانند بیماری کوشینگ و شرایط نادر مانند سندرم مارفان و اهلرز-دانلوس که بر بافت ‌هایی که اعضای بدن را به هم متصل می ‌کنند تأثیر بگذارد)، می ‌تواند احتمال ابتلای شما را به آن ‌ها افزایش دهد.

عوامل خطر ابتلا به ترک های پوستی

تعدادی از عوامل خطر با ایجاد علائم کششی مرتبط است، اما شواهد متفاوت است. تحقیقات بیشتری برای تأیید علل ترک‌ های پوستی مورد نیاز است. عوامل خطر برای ایجاد علائم ترک های پوستی را می توان به موارد زیر مرتبط کرد:

 • سابقه خانوادگی
 • بیماری های مزمن
 • تغییرات شاخص توده بدنی (BMI) قبل از بارداری
 • تغییر وزن هنگام تولد کودک در زنان باردار

این یافته‌ ها را می ‌توان با درجات بیشتر کشیدگی پوست در زنان چاق با نوزادان بزرگ ‌تر و تغییرات مرتبط با افزایش سن در کلاژن پوست و بافت همبند که بر احتمال ایجاد ترک پوستی تأثیر می‌گذارد، توضیح داد.

علائم و نشانه های ترک پوستی

ظاهر علائم ترک های پوستی شما می تواند به ترکیبی از متغیرها مانند رنگ طبیعی پوست، سلامت و خاصیت ارتجاعی پوست و اینکه تنها قسمتی از بدن تحت تاثیر قرار گرفته است، بستگی داشته باشد. به طور کلی این خطوط ناشی از ترک های پوستی، رنگ و بافت متفاوتی با پوست شما دارند. رنگ آنها می تواند از بنفش تا قرمز تا خاکستری روشن یا مایل به سفید متغیر باشد. علائم و نشانه های ترک های پوستی عبارتند از:

 • خطوط یا رگه های فرورفته روی پوست که می توانند از نظر طول و عرض متفاوت باشند.
 • رگه های صورتی، بنفش، قرمز، مایل به آبی یا قهوه ای تیره – این علائم رنگی بسته به رنگ پوست شما می تواند متفاوت باشد.
 • خطوط نازک و براق در پوست شما که ممکن است به مرور زمان مایل به سفیدی ظاهر شوند
 • خارش و سوزش پوست قبل از ظاهر شدن علائم کششی

چگونه از شر ترک های پوستی خلاص شویم؟

بسیاری از محصولات و روش ‌های درمانی ادعا می کنند که می توانند ظاهر ترک ‌های پوستی را به حداقل برسانند، یا حتی آنها را به طور کامل ناپدید کنند. با این حال، تا به امروز، شواهد کمی از اثربخشی این محصولات حمایت می کند. برخی از پیشنهاداتی که ممکن است با آنها برخورد کرده باشید، عبارتند از:

مرطوب کننده ها

بسیاری از مرطوب ‌کننده‌ ها ادعا می‌ کنند که علائم ترک های پوستی را به حداقل می ‌رسانند یا از شر آن خلاص می ‌شوند، اما هیچ مدرکی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. اکثر تحقیقات نشان می ‌دهند که در واقع استفاده از مرطوب ‌کننده روی ترک ‌ها تأثیری بر ظاهر آن ‌ها ندارد. اگر هنوز هم می ‌خواهید آن را امتحان کنید، آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می‌ کند که ناحیه مورد نظر را به آرامی و در طی چند هفته ماساژ دهید تا علائم کاهش یابد.

لوسیون برنزه کننده

به گفته آکادمی پوست آمریکا، استفاده از برنزه کننده بر روی ترک های پوستی راهی موقتی برای به حداقل رساندن تفاوت رنگ بین رنگ پوست معمولی و رنگ ترک ها ارائه می دهد.

کرم های تجویزی

برخی از تحقیقات نشان می دهد که برخی از درمان های موضعی که با نسخه در دسترس هستند، ممکن است به کاهش علائم اولیه کمک کند. اینها شامل اسید هیالورونیک و ترتینوئین، نسخه مصنوعی ویتامین A است.

درمان های پزشکی برای ترک های پوستی

علائم ناشی از ترک های پوستی اغلب با گذشت زمان محو می شوند. اگر نمی خواهید صبر کنید، درمان هایی وجود دارد که می تواند به بهبود ظاهر آنها کمک کند. فقط به خاطر داشته باشید که هیچ درمانی نمی تواند علائم ترک پوستی را به طور کامل ناپدید کند. یک متخصص پوست می تواند راهنمایی های بیشتری در مورد گزینه های درمانی برای به حداقل رساندن علائم ترک پوستی ارائه دهد، از جمله:

کرم ترتینوئین

این محصول همچنین با نام‌ های Retin-A و Renova شناخته می‌ شود، این با بازیابی کلاژن، پروتئین فیبری که به الاستیسیته پوست شما کمک می ‌کند، عمل می ‌کند. بهتر است از این کرم برای علائم کشش اخیر که ظاهر قرمز یا صورتی دارند، استفاده کنید. این کرم ممکن است باعث تحریک پوست شود. اگر باردار هستید، نباید از کرم ترتینوئین استفاده کنید.

کرم اسید هیالورونیک

این ممکن است زمانی که به طور مداوم برای علائم کشش اولیه اعمال شود، کمک کند. استفاده از اسید هیالورونیک برای اکثر افراد به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود.

لیزر درمانی با رنگ پالسی  (Pulsed dye laser therapy)

این درمان باعث رشد کلاژن و الاستین در سطح پوست می شود. این نوع از لیزر درمانی معمولاً روی ترک های پوستی جدیدتر بهترین اثر را دارد. اگر رنگ پوست تیره ‌تری داشته باشید، ممکن است باعث تغییر رنگ پوست شود.

فتوترمولیز فرکشنال (Fractional photothermolysis)

این نوع از لیزر برای هدف قرار دادن مناطق کوچکی از پوست شما استفاده می شود. این روش، مشابه لیزر درمانی با رنگ پالسی عمل می کند و پتانسیل کمتری برای آسیب پوستی دارد.

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion)

این شامل صیقل دادن پوست با کریستال های ریز برای آشکار شدن پوست جدید در زیر ترک های پوستی است. میکرودرم ابریژن ممکن است در برخی موارد به بهبود ظاهر ترک ‌های پوستی قدیمی تر کمک کند.

لیزر درمانی اگزایمر (Excimer laser therapy)

این  روش تولید رنگ پوست (ملانین) را تحریک می کند تا علائم کششی بیشتر با پوست اطراف مطابقت داشته باشد. باز هم، هیچ تضمینی وجود ندارد که هر روش پزشکی یا داروی تجویزی بتواند علائم کشش را درمان کند. همچنین به خاطر داشته باشید که این روش‌ ها خطر عوارض جانبی از جمله تورم، تحریک پوست و قرمزی را به همراه دارند. درمان های تخصصی تر نیز می توانند نسبتاً گران باشند.

ترک های پوستی چگونه تشخیص داده می شوند؟

یک متخصص پوست یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی معمولاً می توانند با نگاه کردن به پوست متوجه شوند که آیا علائم کشیدگی ناشی از ترک های پوستی دارید یا خیر. آنها معمولاً سابقه پزشکی شما را نیز بررسی می ‌کنند، زیرا برخی از شرایط سلامتی می ‌توانند در ایجاد این ترک‌ ها نقش داشته باشند. شرایطی همچون:

 • سندرم کوشینگ (Cushing’s syndrome)
 • سندرم مارفان (Marfan syndrome)
 • سندرم اهلرز-دانلوس (Ehlers-Danlos syndrome)
 • بیماری مزمن کبدی
 • بی اشتهایی عصبی

موارد دیگر، مانند آنتودرما(anetoderma) و سودوکسانتوما الاستیکوم (pseudoxanthoma elasticum)، می توانند ضایعاتی را روی پوست شما ایجاد کنند که شبیه ترک های پوستی به نظر می رسند. اگر آنها معتقدند که یک بیماری ممکن است باعث ایجاد ترک های پوستی شما شود، ممکن است آزمایش های خون، ادرار یا تصویربرداری را برای کمک به یافتن علت زمینه ای توصیه کنند.

نکاتی برای کمک به جلوگیری از تشکیل ترک های پوستی

کارهایی وجود دارد که می ‌توانید برای کاهش خطر و درمان ترک ‌هایی که از قبل دارید، انجام دهید، مانند:

وزن خود را کنترل کنید

یکی از مفیدترین کارهایی که می توانید برای جلوگیری از ترک های پوستی انجام دهید، چه باردار باشید و چه نباشید، حفظ وزن مناسب است. ترک ‌های پوستی زمانی رخ می ‌دهند که پوست شما به دلیل افزایش وزن سریع به سرعت از هم جدا شود. همچنین ممکن است بعد از کاهش وزن سریع متوجه کشیدگی پوست شوید. برخی از افراد در طول جهش رشد، مانند دوران بلوغ، دچار کشیدگی می شوند. افراد دیگر، مانند بدنسازان، پس از دستاوردهای بزرگ ناشی از ورزش یا استفاده از استروئیدها، متوجه آنها می شوند. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش کنید تا به شما در مدیریت وزن کمک کند. اگر متوجه افزایش یا کاهش وزن سریع شدید، ممکن است ایده خوبی باشد که به پزشک خود مراجعه کنید تا علت آن را بیابید.

هیدراته بمانید

نوشیدن آب کافی ممکن است به حفظ رطوبت و نرمی پوست شما کمک کند. پوست نرم به اندازه پوست خشک تمایلی به ایجاد علائم کششی ندارد. توصیه ها برای مقدار مصرف روزانه آب 104 اونس برای مردان و 72 اونس برای زنان است. نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار، مانند قهوه، در واقع ممکن است خطر ابتلا به ترک های پوستی را افزایش دهد. اگر قهوه می نوشید، مطمئن شوید که مایعات دریافتی خود را با مقدار زیادی آب، چای گیاهی و سایر مایعات بدون کافئین متعادل می کنید.

نوشیدن آب کافی

رژیم غذایی غنی از مواد مغذی داشته باشید

اگر کمبود تغذیه داشته باشید، ممکن است ترک ‌های پوستی نیز ایجاد شوند. خوردن غذاهایی که سلامت پوست را تقویت می کند، ممکن است به کاهش علائم آن کمک کند. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما شامل غذاهای غنی از موارد زیر است:

 • ویتامین C
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • روی
 • پروتئین

یک راه برای اطمینان از دریافت انواع مواد مغذی، انتخاب غذاهای فرآوری نشده در رنگ های مختلف است. به عنوان مثال، صبحانه ‌ای حاوی تخم ‌مرغ، نان تست گندم کامل و انواع توت ‌ها، رنگ و لعاب خاصی به بشقاب شما می ‌افزاید و در عین حال انواع مواد مغذی را در خود جای می ‌دهد.

ویتامین C را در رژیم غذایی خود بگنجانید

کلاژن در حفظ استحکام و انعطاف پذیری پوست شما نقش دارد. این به کاهش ظاهر چین و چروک کمک می کند، اما ممکن است برای جلوگیری از ترک های پوستی نیز مهم باشد. ویتامین C یک ماده مغذی مهم برای توسعه کلاژن است. ویتامین C را می توان در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت. مرکبات، مانند پرتقال و لیمو، به ویژه منابع خوبی از ویتامین C هستند.

به اندازه کافی ویتامین D دریافت کنید

یک مطالعه ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D و بروز علائم کشیدگی را نشان داد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما نتایج نشان می دهد که حفظ سطوح سالم ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به ترک های پوستی را کاهش دهد. ساده ترین راه برای دریافت ویتامین D، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. این ویتامین همچنین معمولاً به نان، غلات و محصولات لبنی مانند شیر یا ماست اضافه می شود.

غذاهای غنی از روی بخورید

روی، یک ماده مغذی مهم برای سلامت پوست است. این به کاهش التهاب کمک می کند و در روند بهبود زخم نقش دارد. شواهد بسیار کمی تا به امروز در مورد ارتباط بین روی و علائم کشش وجود دارد، اما گنجاندن غذاهای غنی از روی در رژیم غذایی شما، مانند آجیل و ماهی، ممکن است به حفظ سلامت پوست شما کمک کند.

جمع بندی

علائم ناشی از ترک های پوستی در اغلب موارد محو می شوند یا با گذشت زمان کمرنگ می شوند. پیشگیری از آنها می تواند دشوار باشد و هیچ محصول معجزه آسایی برای رفع آن ها از نظر علمی ثابت نشده است. اما به طور کلی، کنترل وزن، هیدراته ماندن، خوردن یک رژیم غذایی سالم و جستجوی درمان بلافاصله پس از ظاهر شدن علائم ممکن است کمک کند. اگر متوجه افزایش علائم کشیدگی شدید یا اگر ناحیه بزرگی از بدن شما را پوشانده اند، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما ممکن است بتواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی باعث آنها می شود و گزینه های درمانی را پیشنهاد کند.

سؤالات متداول

 1. شایع ترین مکان های آسیب دیده توسط ترک های پوستی کدام است؟

شکم، سینه ها، باسن، پهلو و ران

 1. ترک پوستی در اثر چه عواملی ایجاد می شود؟

بارداری، مصرف برخی از داروها، شرایط پزشکی خاص

 1. آیا می توان از تشکیل ترک های پوستی پیشگیری کرد؟

بله. با انجام کارهایی مانند: حفظ وزن ایده آل، هیدراته ماندن، داشتن رژیم غذایی حاوی مواد مغذی

 

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای رو به رشد است.این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت.به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است.جستجو یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت غیرحضوری آن را انجام دهند.

وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه هایتخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی دکتر و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید