جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. تزریق بوتاکس: هرآنچه که باید بدانید
تزریق بوتاکس: هرآنچه که باید بدانید

تزریق بوتاکس: هرآنچه که باید بدانید

طبق آمارهای جهانی، تزریق بوتاکس محبوب ترین روش برای جوانسازی پوست و رفع چین و چروک است. تاریخچه استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به بیش از 50 سال پیش باز می گردد. اما 15 سال است که برای محو شدن خطوط پوست استفاده می شود. در این مقاله می خواهیم به بررسی موضوعات مهم و مبانی علمی تزریق بوتاکس بپردازیم و به رایج ترین سوالات شما پاسخ دهیم.

 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات خطوط پوست را از بین می برد. این ماده از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده است که به طور موقت عضلات را فلج می کند. علت اصلی چروک های متحرک صورت، حرکت عضلات است. بنابراین اگر آنها را فلج کنیم خطوط صورت نیز از بین می رود.

تزریق بوتاکس یکی از روش های کم تهاجمی جوانسازی پوست بوده و پرکاربردترین روش ایمن و موثر برای رفع خطوط ریز و همچنین چین و چروک دور چشم است. البته برای از بین بردن خطوط دیگر نقاط صورت مانند خط اخم یا خطوط افقی روی پیشانی نیز می توان از تزریق بوتاکس به پیشانی استفاده کرد.

 

بوتولینوم نوع A چیست؟

بوتولینوم نوع A که تقریباً تمام تزریق بوتاکس از آن انجام می شود، ماده ای سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می تواند به طور موقت عملکرد اعصاب را مختل کند. اگر پیام انقباض از مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آنها برسد، ماهیچه های ارادی بدن (مانند عضلات صورت) منقبض می شوند. اگر سم بوتولینوم در عضله وجود داشته باشد، عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می شود.

بوتولینوم به طور طبیعی توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. هنگامی که بوتولینوم توسط باکتری ها تولید می شود، یکی از کشنده ترین سموم تولید شده در طبیعت است. برای یک انسان 70 کیلوگرمی تنها 70 میلی گرم از این سم می تواند کشنده باشد. سم بوتولینوم سمی است که می تواند باعث بوتولیسم شود، یک بیماری کشنده اگر غذاهای کنسرو شده آب پز نشود.

 

آیا تزریق بوتاکس بی خطر است؟

نترسید! بوتولینوم مورد استفاده در بوتاکس خطرات سم اصلی تولید شده توسط باکتری را ندارد. علاوه بر این، این سم زمانی که وارد جریان خون ما شود کشنده است. در مصارف درمانی بوتاکس از این سم فقط به صورت موضعی استفاده می شود.

طبق گفته FDA، وزارت بهداشت ایران و تقریباً تمام سازمان های نظارتی برای درمان و سلامت، تزریق بوتاکس برای مصارف درمانی یا جوانسازی پوست ایمن و مطمئن شناخته شده است. به موارد زیر توجه کنید:

در ایالات متحده، از سال 1989 تا 2003، تنها 36 نفر پس از تزریق بوتاکس عوارض جانبی شدیدی را تجربه کردند. 13 نفر از این افراد به دلیل مشکلات زمینه ای دچار عوارضی شدند و مشکلات مربوط به تزریق بوتاکس نبود.

طبق مطالعات، تنها 3 درصد از بزرگسالانی که تزریق بوتاکس دریافت می کنند، عوارض جانبی شدیدی را تجربه خواهند کرد. در بسیاری از این موارد، علت عوارض، تزریق دارو توسط افراد غیر پزشک یا استفاده از مواد نامناسب است.

طبق تحقیقات انجام شده، خطرات تزریق بوتاکس برای زیبایی و جوانسازی پوست بسیار کمتر از عوارض جانبی بوتاکس در کاربردهای درمانی است. طبق آمار تقریباً تمام کسانی که عوارض حاد داشتند تزریق بوتاکس دریافت کردند. در ادامه به طور مفصل در مورد کاربردهای بوتاکس صحبت خواهیم کرد.

دوز بوتاکس مورد استفاده برای خطوط پوست بسیار کم و بی خطر است. دوزهای بالاتر در کاربردهای درمانی بوتاکس استفاده می شود. بنابراین احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر است.

 

بوتاکس در آرایشگاه

 

هشدار: از بوتاکس در آرایشگاه استفاده نکنید!

برای تزریق بوتاکس حتما به مراکز درمانی معتبر مراجعه کنید. طبق اعلام وزارت بهداشت، مصرف این دارو تنها توسط پزشکان متخصص و آموزش دیده مجاز است و باید در مراکز درمانی مانند کلینیک، بیمارستان و کلینیک انجام شود. تزریق بوتاکس در مراکز غیرپزشکی مانند آرایشگاه ها و توسط افراد غیر پزشک می تواند عواقب بدی برای شما داشته باشد. دو دلیل برای این وجود دارد:

این مراکز معمولا از بوتاکس های غیر استاندارد و بدون مجوز استفاده می کنند. از آنجایی که بوتاکس فقط توسط پزشک یا با تجویز پزشک قابل دریافت است، افراد غیر پزشک مجبور به استفاده از بوتاکس قاچاق می شوند. داروهای قاچاق می توانند عوارض جانبی مانند واکنش های آلرژیک حاد ایجاد کنند.

عوارض جانبی مانند افتادگی پلک، عدم تقارن یا ایجاد دو بینی با تزریق بوتاکس در مراکز غیرپزشکی بیشتر اتفاق می افتد. علاوه بر این، در صورت تجربه عوارض حاد، غیر پزشکان قادر به درمان و رفع مشکلات احتمالی نخواهند بود.

در انتخاب مرکز درمانی تزریق بوتاکس نیز باید دقت کنید. تزریق بوتاکس توسط پزشکان بی تجربه و پزشکانی که برای انجام این کار آموزش ندیده اند می تواند خطرناک باشد یا نتایج مطلوبی را به همراه نداشته باشد.

 

تاریخچه استفاده از بوتاکس، تاییدیه ها و برندها

بوتولینوم نوع A اولین بار توسط چشم‌پزشکی به نام آلن اسکات برای درمان بلفارواسپاسم (اختلال انقباض پلک) و سایر اختلالات ماهیچه‌ای چشم مورد استفاده قرار گرفت. این استفاده از بوتاکس در سال 1989 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شد.

آلن اسکات دریافت که در طول درمان انقباض پلک، شیارهای عمیق بین ابروها (خط اخم) به طور کامل ناپدید می شوند. سرانجام در سال 2002 FDA استفاده از بوتولینوم نوع A را برای از بین بردن خطوط بین ابروها تایید کرد. در سال 2013، استفاده از بوتاکس برای درمان چین و چروک در کناره های چشم (خطوط پای کلاغی) توسط FDA نیز تایید شد.

در سال 2016 بیش از 4.5 میلیون نفر از بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک صورت استفاده کردند. در سال های اخیر، تزریق بوتاکس در صدر فهرست روش های جوانسازی پوست قرار گرفته است.

 

برندهای معتبر بوتاکس

قبل از سال 2009، تنها محصول بوتولینوم A مورد تایید FDA، برند آلرژی زا بوتاکس بود. به همین دلیل تزریق بوتولینوم به بوتاکس معروف شد. اگر بوتاکس تنها یکی از محصولات حاوی این ماده باشد، برای درمان اختلالات عضلانی و همچنین زیبایی پوست استفاده می شود. بوتاکس ساخت شرکت آلرگان در ایران کمیاب بوده و به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال 2009 دومین محصول بوتولینوم توسط FDA تایید شد. برند Dysport که در انگلستان ساخته شده است، در حال حاضر در بیش از 65 کشور استفاده می شود. اثربخشی و عوارض این دارو مانند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان می باشد. دیسپورت یکی از پرمصرف ترین برندهای بوتاکس در ایران است.

برند نورونوکس محصول کشور کره دومین برند جامع بوتاکس در ایران است. این محصول دارای قیمت پایین تری نسبت به دیسپورت و کارایی مشابه است. نورونوکس مورد تایید FDA نیست اما استفاده از آن در ایران مجاز است.

سومین برند مجاز بوتاکس در ایران، برند ماسپورت است. ماسپورت یک برند ایرانی است که نسبت به سایر بوتاکس ها قیمت کمتری دارد. حمل و نقل از نظر کیفیت قابل رقابت با نمونه های مشابه خارجی است.

 

کاربردهای بوتاکس

بوتاکس بیشتر به عنوان یک محصول تزریقی برای درمان چین و چروک و خطوط صورت شناخته می شود. به طور کلی کاربردهای بوتاکس را می توان به دو دسته آرایشی و درمانی تقسیم کرد.

 

کاربردهای زیبایی

 • درمان چین و چروک دو طرف چشم که به چروک پای کلاغی معروف است.
 • محو کردن خط اخم (بین ابروها)
 • از بین بردن خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن چین و چروک گردن
 • بالا بردن گوشه لب
 • بالا بردن نوک بینی

 

کاربردهای درمانی

 • افتادگی پلک
 • پرش پلک ها یا پرش عضلات چشم
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه بیش فعال
 • تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی

 

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از آنها را در لیست زیر فهرست کرده ایم:

برند بوتاکس: به دلیل نوسانات ارز، قیمت محصولات بوتاکس متفاوت است. به طور کلی برند دیسپورت گران ترین است و برندهای نورونوکس و مسپورت از نظر قیمت در رده های بعدی قرار دارند. قیمت درمان نیز بسته به برندی که برای تزریق استفاده می کنید متفاوت است.

ناحیه درمان: دوز درمان در نواحی مختلف بدن متفاوت است. به عنوان مثال، برای رفع افتادگی گوشه های لب، ۲ تا ۸ واحد بوتاکس (۱ تا ۲ تزریق) و برای رفع خط اخم به ۲۰ تا ۴۰ واحد دارو (۵ تا ۸ تزریق) نیاز است. هر چه دوز مورد نیاز بوتاکس بیشتر باشد، هزینه بوتاکس نیز بیشتر می شود.

عمق خطوط: یکی دیگر از عوامل موثر بر دوز درمانی، عمق خطوط یا شدت چین و چروک صورت است. به عنوان مثال، برای چین های پای کلاغی، ممکن است 2 تا 5 تزریق در هر طرف مورد نیاز باشد. هر چه دوز داروی مورد نیاز کمتر باشد، هزینه بوتاکس کمتر می شود.

 

خطرات و عوارض بوتاکس چیست؟

از عوارض اصلی این روش جوانسازی می توان به سردرد، درد و علائم شبیه سرماخوردگی اشاره کرد. در موارد نادر ممکن است افتادگی ابرو یا پلک دیده شود. یکی از مهم ترین مواردی که باید قبل از تزریق بوتاکس با پزشک خود مشورت کنید، احتمال افتادگی پلک است که در 5 درصد افراد دیده می شود. اگر تزریق توسط پزشک مجرب و با تجربه انجام شود، عارضه بسیار نادری خواهد بود. عوارض ذکر شده در این پاراگراف نادر بوده و با گذشت زمان از بین می روند.

در موارد بسیار نادر، بوتاکس می تواند در سراسر بدن پخش شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر از چند ساعت تا چند هفته پس از بوتاکس با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل ادرار

 

چه کسانی نمی توانند بوتاکس تزریق کنند؟

تزریق بوتاکس برای افراد زیر توصیه نمی شود:

 • زنان باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری های عصبی یا عضلانی
 • وجود عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق
 • افرادی که داروهای رقیق کننده یا ضد انعقاد خون مصرف می کنند باید در مورد مصرف این داروها با پزشک خود مشورت کنند.
 • اگر چین و چروک ها بسیار عمیق باشند، بوتاکس ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد. در این صورت باید نظر یک متخصص را جویا شوید.

 

 

اثرات بوتاکس چقدر دوام دارد

 

اثرات بوتاکس چقدر دوام دارد؟

به طور کلی اثرات بوتاکس برای جوانسازی پوست بین 4 تا 6 ماه پس از تزریق پایدار است. موثرترین عوامل در ماندگاری اثرات بوتاکس، ناحیه تحت درمان و میزان تزریق بوتاکس است. علاوه بر این، عوامل دیگری بر پایداری اثرات تأثیر می گذارد، از جمله:

 • سن شما
 • درجه ارتجاعی یا انعطاف پذیری پوست شما
 • عمق چین و چروک یا خطوط پوستی

به عنوان مثال، اگر از بوتاکس برای درمان چین و چروک های بسیار عمیق استفاده می کنید، به احتمال زیاد این خطوط به طور کامل از بین نمی روند و همچنین اثرات تزریق بوتاکس سریعتر از بین خواهند رفت.

 

آیا تزریق منظم بوتاکس باعث افزایش طول عمر اثرات می شود؟

با هر تزریق بوتاکس، اثرات ممکن است طولانی تر بماند. بوتاکس باعث فلج عضلانی می شود. بنابراین نمی توانید 4 تا 6 ماه از آنها استفاده کنید. اگر از ماهیچه ای در بدن استفاده نشود، در نهایت ضعیف و منقبض خواهد شد. در نتیجه، فواصل تزریق ممکن است در طول زمان طولانی تر شود.

 

هر چند وقت یکبار می توان بوتاکس را استفاده کرد؟

در مورد این موضوع باید با پزشک خود مشورت کنید. تزریق بوتاکس در فواصل کمتر از سه ماه به طور کلی توصیه نمی شود. زیرا در این صورت ممکن است بدن شما در برابر سم بوتولینوم مقاوم شود و دیگر به درمان پاسخ ندهد.

 

چه مدت طول می کشد تا بوتاکس اثر کند؟

مراجعین معمولاً 3 تا 10 روز پس از تزریق متوجه اثرات بوتاکس می شوند.

 

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

قبل از انجام بوتاکس باید یک سری اقدامات احتیاطی برای تاثیر بهتر و جلوگیری از عوارض جانبی انجام داد. برخی از این اقدامات احتیاطی مربوط به استفاده از داروهایی می باشد که ممکن است بر سم بوتولینوم تأثیر منفی بگذارد یا باعث تداخل دارویی شود. برای رعایت کلیه مراقبت های قبل از عمل به نکات زیر توجه کنید:

1- به مدت یک هفته قبل از تزریق از مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و آسپرین، ویتامین E، امگا 3 و یک خودداری کنید. مصرف مواد مخدر، الکل حداقل یک روز قبل از تزریق بوتاکس خطرناک است و باعث کبودی و خونریزی می شود.

این داروها خاصیت رقیق کنندگی خون دارند و ممکن است در حین تزریق عوارضی برای فرد ایجاد کنند. الکل نیز دقیقا همین خاصیت را دارد و بنابراین مصرف آن در روزهای منتهی به تزریق به هیچ وجه توصیه نمی شود.

2- در صورت ابتلا به بیماری های شایع مانند آنفولانزا و سرماخوردگی، قبل از تزریق باید درمان های ضد ویروسی انجام شود.

3- اگر به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. قبل از تزریق، پزشک باید سوابق کامل پزشکی و درمانی شما را بداند تا بتواند همه چیز را در حین تزریق کنترل کند.

4- یک سری احتیاط ها هم مربوط به روز تزریق است. قبل از تزریق بوتاکس آرایش نکنید. این درمان توسط پزشک انجام می شود و می توانید به خانه بروید. در روز تزریق بوتاکس نیز باید پوست خود را تمیز نگه دارید، لباس های راحت بپوشید، کاملا ریلکس باشید و اصلا نگران نتیجه نهایی نباشید و با انتظاری معقول اقدام به تزریق کنید.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

پس از انجام بوتاکس، باید یک سری موارد را نیز در نظر بگیرید:

1- در روز اول پس از تزریق از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید. این فعالیت ها جریان خون را در بدن شما سرعت می بخشد و این برای محل تزریق اصلا خوشایند نخواهد بود.

همچنین در ورزش های سنگین احتمال آسیب به این نقطه از صورت وجود دارد. بدن شما پس از تزریق بوتاکس به استراحت و آرامش نیاز دارد تا به خوبی به این تغییر پاسخ دهد.

2- از دست زدن یا فشار دادن به محل های تزریق خودداری کنید. زیرا ممکن است مواد تزریقی به قسمت های دیگر صورت منتقل شود.

ماساژ این ناحیه نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا بوتاکس در روزهای اول هنوز به اندازه کافی در بدن شما پایدار نیست و امکان حرکت آن در صورت وجود دارد. این باعث می شود که نتایج نهایی این تزریق اصلا مورد پسند شما نباشد.

3- بعد از تزریق مقداری قرمزی و تورم ظاهر می شود که ممکن است چند روز طول بکشد. در این مدت سعی کنید برای استفاده از یک ضد آفتاب خوب از نور خورشید دور بمانید.

4- در صورت وجود کبودی در محل تزریق می توانید از کیسه یخ روی آن استفاده کنید تا بهبودی سریع تری داشته باشید.

5- در روزهای اول پس از تزریق بوتاکس، از مصرف الکل و مشروبات الکلی کاملا خودداری کنید. این به این دلیل است که خون را رقیق می کند و عوارض جانبی مانند کبودی و تورم را در ظاهر شما بسیار افزایش می دهد. مصرف الکل و تنباکو روند بهبودی شما را کند خواهد کرد.

6- پزشک ممکن است پس از تزریق مسکن تجویز کند. بسیار مهم است که در روزهای بعد از تزریق حتما با مشورت کامل متخصص تزریق بوتاکس از هر دارویی استفاده کنید و خودسرانه سراغ داروهای مختلف نروید.

7- حداقل به مدت دو شب باید از خوابیدن در محل تزریق خودداری کنید. این کار فشار زیادی به این ناحیه وارد می کند و احتمال تزریق بوتاکس به صورت شما را افزایش می دهد. این جابجایی باعث می شود که بوتاکس به جای ناحیه تعیین شده روی قسمت دیگری از صورت عمل کند.

 

سخن پایانی

رفع چین و چروک و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله مزایایی است که تزریق بوتاکس به متقاضیان این روش می دهد. بعد از چند روز می توانید اثرات آن را ببینید و چهره ای صاف و بدون چین و چروک را مشاهده کنید. این اولین فایده ای است که بوتاکس برای شما به ارمغان می آورد. با توجه به اینکه تاثیر این روش چند ماهه است پس از مدتی باید دوباره آن را تکرار کنید. اما بهتر است بدانید که فاصله زمانی بین دو مرحله تزریق کاهش می یابد و پس از چندین مرحله تزریق، چروک ها از بین می روند و دیگر نیازی به انجام این روش ندارید. در واقع بعد از هر بار تزریق، پوست شما در وضعیت بهتری قرار می گیرد و وضعیت ایده آل تری نسبت به زمانی که اولین تزریق انجام شده است خواهد بود. این یکی دیگر از مزایای مهم بوتاکس و تکرار آن است.

بوتاکس در فرم دادن به صورت مخصوصا ابروها کاربرد دارد و به این ترتیب افرادی که از افتادگی پلک و ابرو رنج می برند می توانند با این نوع جوانسازی پوست را بلند کرده و ظاهر زیباتری به چهره خود ببخشند. تزریق بوتاکس سرپایی بوده و نیاز به مراقبت خاصی ندارد و بعد از تزریق به راحتی می توانید کارهای دیگری را انجام دهید.

این تزریق زمان بسیار کمی از افراد می گیرد و در مدت زمان بسیار کوتاهی به پایان می رسد. پس از آن افراد می توانند از کلینیک ترخیص شده و فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند. بنابراین، برای کسانی که می خواهند سریعتر از شر چین و چروک صورت خود خلاص شوند و از رشد بیشتر آن جلوگیری کنند، روش خوبی است. بیمارانی که از دردهای شدید میگرنی رنج می برند نیز از این طریق زندگی آرام تری را تجربه می کنند. تزریق یکی از سریع ترین و پرکاربردترین روش هایی است که امروزه برای جوان سازی و رفع چین و چروک های پوست مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که انجام آن آسان و ارزان است، اکثر افراد به خصوص خانم های میانسال از آن استفاده می کنند.

سایت سلامت ایرانیان چیست؟

در دنیای امروز، جستجو در اینترنت و پیدا کردن اطلاعات مفید در هر زمینه ای به یک عادت تبدیل شده است. این مساله به طور خاص، در دوران شیوع ویروس کرونا، بیش از قبل شدت گرفت. به طوری که با کم رنگ تر شدن این معضل، همچنان وابستگی افراد به انجام کارها به صورت آنلاین در حال افزایش است. یافتن یک پزشک متخصص خوب و یا دریافت نوبت از پزشک مورد نظر از جمله کارهایی است که افراد تمایل دارند به صورت غیرحضوری آن را انجام دهند.

وبسایت سلامت ایرانیان با گردآوری اطلاعات مربوط به پزشکان مختلف در زمینه های تخصصی پزشکی، این امکان را برای افراد فراهم کرده است. در واقع، افراد با مراجعه به وبسایت سلامت ایرانیان می توانند به اطلاعات تماس با پزشک، نوبت دهی اینترنتی پزشک و یا بررسی سوابق و تجربیات پزشکان مختلف دسترسی داشته باشند.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید